Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - ochočení

Dobrý den, můj známí měl agamu asi 2 roku jenže ji vůbec nebral do ruky a nijak zvlášť se o ni nestaral, možná tak ze začátku a já jsem si ji od něho vzal protože mě jí bylo líto. A ona se moc nechce nechat chytnou někdy je naštvaná atd tak se chci zeptat jestli půjde ještě převychovat, jestli se nechá brát do ruky apod. Jestli už není pozdě.
[mod]Změna předmětu, původně: Agama Vousatá (cejna)[/mod]

Ono to si treba uvedomit, ze plazy niesu nejake kontaktne zvierata. Branie do ruky, to je vzdy stresova situacia, to ze si na to zviera zvykne znamena len tolko, ze bolo takto stresovane az do bodu, ked viac- menej prestalo reagovat na podnet a spravat sa prirodzene.
To ako sa vas znamy staral/ nestaral posudit neviem, ale ked je po dvoch roku pogona zdrava (co sa casto neda povedat o kusoch s ktorimy sa niektori jedinci fotia na ramene) to asi az taka tragedia nebola.

No ja to vydim takto:
Had smejdi po terku, otvorim dvierka, strcim dnu ruku a on na nu vylezie sam. Neroby to preto, ze by sa dozadoval kontaktu so mnou, ale preto ze skuma prostredie, je zavreny v terku a chce von ;)
Ono to naozaj nieje o nejakej dovere, to je ludska vlastnost, to ze sa vas pogona neboji znamena len tolko, ze vas nevnima ako mozne ohrozenie (podnet sa opakuje, az kim neprestane vyvolavat stresovu reakciu). Raz som to znamemu vysvetlil asi takto- had ma vnima ako kus svojho prostredia, som prenho len taky divny pohybujuci sa strom. To iste plati aj pre pogonu.