Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem užovka nezabíjí holata

Dobrý den
Chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že užovka holata neškrtí, ale žere je živá. Je to cca půl roční elaphe schrenski anomala. Jde mi o to, jestli s tím nebudou problémy až bude dostávat velké myši.
Díky moc :)

užovka není škrtič požírá potravu za živa

To není až tak pravda. Zkuste si dát dospělý užovce dospělýho potkana. Tam těžko uvidíte, že by ho dávala za živa.

Užovky samozřejmě potravu škrtí. Ale až od takové velikosti, kdy se jim nepodaří sežrat jí za živa. Je to normální a závisí to i na konkrétním jedinci. Dělají to zejména mláďata a někdy i dospělci, pokud dostanou moc malou kořist.

hadi zabíjí jen kořit, která se umí aktivně bránit a mohla by je ohrozit, tak ji před konzumaci zabijí. Kořist jako jsou žáby, ryby a taky holata prostě sežerou za živa, proč by zabíjeli bezbrannou kořist - ty taky asi těžko budeš předem zabíjet buřta na talíři :-) Tak hadi to berou podobně. Zabijou až bránící se kořist, třeba tu myš nebo potkana.

Jinak užovky samozřejmě jsou škrtiči, protože bránící se kořist uškrtí.