Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem deformace divné chování

Dobrý den, mám dotaz. Přítel má už několik let hada-korálovku sedlatou. Poslední měsíc však začal hrabat v jednom jediném rohu terárka. Má z toho deformovanou hlavu trošku. Nevíte jestli je to nějaká nemoc nebo co by to mohlo být? Napadla mě deformace kvůli nedostatku vitamínu a ještě něco. Nebo nějaký tip jak to udělat, aby stále nehrabal to sklo v tom rohu? Jinak potravu i vodu přijímá normálně a vše je jinak v pořádku. Děkuji.

První zmrkněte teplotu. Často tohle chování souvisí se zvýšením teploty v teráriu (logicky s rostoucí venkovní teplotou) až přehříváním. Deformace je následek neustálého mechanického tlačení hlavy či rostra proti substrátu atd. Máte v teráriu nějaký box s vlhkým lignocelem, nebo rašelinou? Blíží se léto, takže by možná bylo nasnadě vyměnit wattáž žárovky o řád nižší (kupříkladu z 25W na 15W). Předtím ale skutečně změřte teplotu v místě zdroje, lépe řečení přímo pod ním a pak na nejchadnějších místech pár hodin po té, co už terárium vyhříváte.