Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Semiakvatické želvy

Dobrý den, mohl bych se zeptat jaké druhy želv jsou semiakvatické? Nikde to nemůžu najít :-(. O semiakvatických želvách jsem se dozvěděl v knize Želvy od značky Vašut. Je tam pouze popsané akvárium pro ně, ale ne druhy. Které druhy jsou tedy semiakvatické? A jaký je rozdíl mezi nimi a klasickými vodními želvami?

to, čemu se říká "klasická vodní želva" jsou právě ty semiakvatické druhy, je to odborný výraz. Takže třeba všechny druhy rodu Trachemys, Pseudemys, Mauremys atd. Vysloveně vodní (akvatické) se v současnosti tolik nechovají, jsou to třeba karetky Carettochelys insculpta.

Aha, v té knize popisují terárium pro vodní želvy jako akvárium s kořenem nad hladinou, aby mohla vylezt ven se vyhřívat a pro semiakvatické má být stejné jako pro suchozemské jen s nádržkou, která má zabírat 1/4 terária. To mě zmátlo. Ještě tam psali, že semiakvatické želvy můžou být jak na suchu tak ve vodě a přijímají tam i potravu. Vodní jsou jenom ve vodě a přijím tam i potravu, na sucho se chodí jen vyhřívat. Je to pravda????

Aha, tak to je v té knize asi buď špatný překlad, nebo ji napsal nějaký jouda...co to je za knihu, přesný název a autor? Semiakvatické znamená v překladu "polo vodní", tzn pohybují se jak hodně ve vodě, tak i na souši. Takže potřebují akvaterárium umožňující jim jak plavání - tyhle želvy až na pár výjimek výborně plavou, tak i trochu pohybu po souši a jsou schopné dobře chodit až běhat. I když se to často řeší jen tím ostrůvkem pro vyhřátí. Příkladem je třeba donedávna nejběžnější želva nádherná (T.s.elegans) Naopak silně akvatické druhy výborně plavou (zase až na pár vyjímek) a špatně chodí po souši, na kterou proto vylézají jen v nutných případech, jako třeba kvůli kladení vajec. Ty většinou tu souš v terárku ani nepotřebují, pokud to nejsou chovní kladoucí jedinci. Co se týče té 1/4 vody, tak to je pro semiakvatické strašně málo a používá se to spíš pro terestrické (suchozemské) druhy žijící ve vlhkých biotopech, jako jsou mokřiny nebo lesy v okolí vod, ale pohybujících se převážně po souši. Třeba G.spengleri, Rhinoclemmys pulcherima manni atd.

Děkuji za vysvětlení :-). Kniha je od značky Vašut jmenuje se Želvy a autor je Hartmut Wilke. Kniha je z roku 2005. Posílám nějaké fotky z knihy.

A chtěl bych se zeptat jaký druh semiakvatické (vodní) želvy nejméně znečišťuje vodu? Já jsem asi 12 let měl želvu nádhernou (T.s.elegans) a ta když jednou vypustila výkal do vody tak hned bylo cely akvarko špinavý. Je teda nějaký čistotnější druh?

adultní jedinec žádný, už jsem ti to psala. To tvé želvárko je pouze na mláďata. I malé druhy, jako jsou třeba některé klapavky, co v dospělosti mají okolo těch 12cm potřebují větší nádrž, s plochou dna aspoň 80x40. Chápu, že jako dítě jsi s tím asi nemohl moc co udělat, ale teď pokud dobře počítám už ti je min. 18let. Tak bys snad mohl pochopit, že každé zvíře má své určité nároky a pokud ho chovatel chce chovat, musí mu je splnit, jinak ho týrá. takže máš 2 možnosti - buď si pořídit mládě třeba té mapovky, pokud se ti líbí a až z ubikace vyroste, pořídit mu větší. A nebo se na chov želvy vykašlat....ta tvá předchozí želva se tam trápila 12let. A pokud po 12letech uhynula, tak z toho snad musíš pochopit, že ten chov byl špatně. Protože normálně se nádherňačky dožívají 30 a více let. To, že je lidé do té doby často umoří je věc jiná, ale rozhodně to není v pořádku.

Ta želva zemřela tím, že vyskočila z želvárka tj. z výšky cca 150 cm na zem. Něco se v ní porouchalo a nemohla se potopit jinak byla v pořádku. Tak jsme tomu dali týden čas jestli se to zlepší a potom jsme chtěli zajet k veterináři. Bohužel jsme to nestihli. Takže zemřela vynnou toho pádu a ne špatným chovem. I když musím uznat, že ten chov nebyl správný. A jaký je nejmenší druh želvy? Nešla by tam nějaká želva, která nemá ani 10 cm?