Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem komunikace agamáka s člověkem

Ahoj, můžete mi prosím poradit s vyjadřováním dominance, podřízení Agamky? Oliver, 46 cm, 1,5 roku, podmínky terária v pořádku, strava pestrá. Jeho zdravotní stav je bezvadný, teď na jaře je dost aktivní. Jde mi o projevy, komunikaci. On vůbec nekomunikuje! Slyším vyprávět, jak ta jejich agamka doma není ráda, že jí strkají ruku do terárka. A hned jim to dává "sežrat" černou tlamičkou. Jak na ně mává apod. Oliverovi chybí jakýkoli náznak takového chování. Je pravda, že mu nedělám nic co se mu nelíbí, naopak. Prosím napište své názory a chování z praxe. Moc děkuji. Přikládám foto.

To je naprosto v poradku :-) Nema potrebu s vami komunikovat, jste pro nej jen "ten velky chodici strom co mi dava krmeni". Neprojevuje zadne city - je to plaz, strach z vas nema tak proste lezi v klidu na svem miste. Az tam strcite ruku a bude v ni zophobas, tak nejspis reagovat bude. Ale bacha na prsty :)

Ten můj taky nereaguje :) jediné co dělá je, že mává packou, to dělá celkem pravidelně, ale známky jakékoliv jiné komunikace jsem u něj nezaznamenala :) myslím si, že to je dobré znamení, nechtěla bych mít doma agamáka, co na mě prská a ježí se kdykoliv se přiblížím k terárku. Takhle je alespoň vidět, že Vás toleruje, já teda mám agamku chvíli, nejsem žádný dlouhodobý chovatel, ale myslím si, že když "nekomunikuje", tak to neznamená vůbec nic špatného.

Asi takhle - některé agamy jsou vysírovatější a na chovatele reagují - vesměs záporně. Ten zčernalý podbradek, nafukování atd je hrozba, nic jiného. Někdy samci ještě machrují různými postoji - to je zase víceméně hrozba, říkající "teritorium je moje, tak mi sem nesahej". No a jiná zvířata jsou salámisti, co majitele jako hrozbu neberou, tak na něj nereagují. To je normální - agamy na rozdíl od leguánů nemají moc potřebu s majitelem komunikovat. JInak zvíře na fotce vypadá pěkně, spokojeně.