Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zlé zvliekanie kože-veľhad kráľovský (honduras)

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohladne zvliekania kože. Posledný cca rok si had (veľhad kráľovský honduras) nevie zvliecť kožu na hlave, máva ju aj cez jedno oko. Snažím sa mu ju odstraňovať no čím ďalej je to horšie, už sa mi stalo, že nemal pod starou kožou na niektorých miestach šupiny a začína mať aj zdeformovanú papulu ( koža sa mu tam už nedá odstrániť). Veterinár mi nevedel pomôcť, maximálne sme chodili na vitamínové injekcie. Už neviem čo robiť, vidieť, že ho to bolí už aj na dotyk, tak ak by mal náhodou niekto s niečím podobným skúsenosti za každú radu budem vďačná, nechcem aby sa musel takto trápiť. Ďakujem.

Tou "mačiacou drtí" myslíte stelivo pro kočky? ::) a co velikost a teploty terária? Jak často rosíte? Hoďte fotky.

Tohle mi nepřipadá jen jako stará kůže, tam bude problém někde jinde. Takže sbalit hada a k dobrému plazímu veterináři.
Btw. venčit hada je ta největší blbost, co může člověk udělat. Had není pes nebo králík, jemu je nejlíp bez lidskýho kontaktu v bezpečí terária... a to, že v klidu leží na louce - on je asi tak "překvapen", že se ani nehne.

Áno stelivo pre mačky...po tom čo začal mať problémy sme si najprv mysleli, že to môže byť podstielkou...Túto alternatívu mi poradili traja chovatelia hadov nezávisle od seba, že im to vždy pomohlo keď mal niekto problémy so zvliekaním...Veľkosť terária je 100x50x50, teplota okolo 30stupnov a rosíme každý druhý deň. Boli sme sním u veterinára špecializovaného na hady, povedal nám, že to môže byť kľudne nádor, keďže sa mu to robí stále na jednom mieste a stále sa mu to zhoršuje...A s tým venčením...chodievam s ním von od malička, je na to zvyknutý a už sám vždy ide z tarária keď mu otvoríme, vonku sa normálne pohybuje a "objavuje okolie". Aj veterinár nám povedal, že je to len dobre pokiaľ sme si s ním chodievali od malička.

Tak v tom případě jste nebyli u veterináře, který doopravdy rozumí plazům.

Výskyt nádorů u plazů je oproti savcům zlomkový (i když neříkám, že se tumory u plazů nevyskytují). Podle čeho pan veterinář určil, že se může jednat o nádor? Koukl na hada, zjistil, že neví, a tak plácl nádor? Ona diagnostika nádoru u plazů je mnohem složitější než u savců, bez histologie se téměř nikdy neobejde.
Podle té jedné fotky a příznaků, co popisujete, mi to připadá jako nějaká bakteriální pyodermatitida (tedy hnisavý zánět kůže, možná Aeromonas?) - hada venčíte (někde něco chytil), má zbytečně vysokou vlhkost v teráriu (naprosto super pro rozjezd infekce). Mohl byste přidat ještě nějaké fotky více zblízka? A jak vypadá tlama hada uvnitř?

Přiznám se, že jsem o použití steliva pro kočky v teráriu ještě neslyšela. Osobně bych udělala toto: vyhodila podestýlku, vydesinfikovala terárium a potřeby, které tam máte (např. Savo s následným omytím tekoucí vodou a vyvětráním), hada umístila pouze na ubrousky/kuchyňské utěrky, přestat tolik vlhčit! Co se týká té tlamy, zkusila bych vydesinfikovat betadinou nebo slabým roztokem hypermanganu. OKAMŽITĚ PŘESTAT VENČIT, stále trvám na tom, že to není pro hady vhodné.
A najít dobrého veta, který doopravdy rozumí hadům. Ne žádného pejskaře/kočičkáře! V tomhle případě bude potřeba udělat odběr vzorků a poslat je na diagnostiku, a dle výsledků pak zahájit léčbu.

Odkud jste? Úplně nejlepší by bylo navštívit VFU Brno nebo nějakou kliniku v Praze, ale chápu, že nepojedete přes půlku republiky.
Přidejte prosím ještě fotky terária, a vyfoťte i otevřenou tlamu, prosím.

Jen ještě dodám, že ta infekce může být i plísňového původu.

Fotky bohužiaľ nemôžem pridať, už som mimo až do konca týždňa (práca). No hneď ďalší týždeň som vybavila odvoz a ideme buď na Žilinskú kliniku, alebo k jednému herpetológovi v Bratislave (ešte to idem obvolať. Ak chcete môžem Vás potom informovať ako sme dopadli...a ďakujem Vám za príspevky :)