Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama voustatá přestala jíst

Ahoj,

mám asi dvouletého samečka agamy ...jmenuje se Jambo...cele dva roky byl uplně vpohodě jedl bez problemu....a ted nechce jist...nejdřív občas neco snedl ale čím dál méně a ted už o živou potravu zajem nema vubec :(...zelene nejí eště dele ... žadne změny v teplotě prostředí atd nejsou...všechno je tak jako bylo vždycky a vyhovovalo to ... prosím poradí někdo co dělat? ... jak v něm probudit chut k jidlu? ... je celkově takový línější ...kdysi pořád bouchal na sklo aby ho pustil...byl zvykly mi běhat po pokoji kdy se mu zachtělo :) a ted už jen malokdy ....

díky za každou radu... Petr

Přikládam fotky...

že byl zvykly kdy chtel si běhat sem možna přehnal ... ale pouštěl sem ho :) ma to rad ..vyskočí si a sam si tam i skočí pokud už chce zpatky domu :) a myslím že mu to nijak něškodí spíše naopak ....terarium je 100x60x60 cm ... vyhřivná žarovka 25W ...na vyhřevnem místě cca 35 stupnu ... uvb repti glo 10.0 ... to mám ale od začátku ....vadí to? ... a na dosvícení mám 13 W trubici ... Dávám norlmalně listy pampelišek .. občas i květ...semtam nějaké ovoce....z žívé stravy kupuji nejčastěji šváby sarančata...semtam holátko .....a v létě cvrčky luční :) ... měří asi 57 cm...ted sem ho vážil a 288g ... pokud sem na něco zapoměl eště dopíšu...takove podminky Jambik měl vždy a problemy nebyly...prosím o nějaké rady...děkuji

Teplotu na výhřevném místě by to chtělo asi vyšší, cca těch 40-42°C. Co se UVB týče, tak to by mohl být problém, chtělo by to měnit tak po půl-tři čtvrtě roce max. Pokud ho tam má opravdu od začátku, bude už úplně k ničemu...
Taky si myslím, že na takovou délku je ta jeho váha docela málo. Tohle by za mě byly asi zásadní problémy.
Ale možná mě opraví zkušenější...

35 °C pod výhřevem je málo. Mělo by být okolo 40 °C. Zkuste dát větší bodovou žárovku. Například 40W. UVB tam máte jak dlouho? Víte o tom, že se má po cca 6 měsících měnit? Agama není pes, aby běhala se vyvenčit. Má mít terárium, ve kterém bude spokojená a nebude chtít vylézat ven.
BTW menší fotky už jste nenašel? ;-)

lepší fotky tera sem v kompu nenašel...agamu sem eště ted přidal....UVB je tam dva roky mno :/ ... když říkáte tk vyměním...a vyhřevne misto proměřím teplotu a kdyžtak dám silnější žarovku...ale co nedokažu pochopit tak určitě rok jsem tyhle podminky měl beze změny a najednou začly tyhle problemy s tim strovanim...musi byt podle mě problém v něčem jinem :/ nebo muže to byt teda z nedostatku vitamínu D který je právě z toho UVB? jinak už fakt nevím co je špatně

Ony agamy jsou docela tvrdá zvířata a vydrží toho spoustu a může se to na nich projevit až časem... Ale určitě bych přeměřila teplotu a určitě vyměnit to UVB, zkusit taky dát blíž k tomu výhřevnému místu, aby mělo na agamu aspoň nějaký dosah.
Co vitamíny, vápník??

Na tu delku je vaha velmi nizka, u takove delky bych cekal vahu nekde nad 500g (skutecne ma 57cm???). Dosviceni 13W je malo - do 100cm vam vejde 30W trubice, cim vice svetla tim lepe. RG10 - pokud 26W a je rozumne umistnena tak budiz, ale maximalne po roce se musi menit za novou. Vyhrevne misto jak bylo receno - viz popis ve FAQ tady na poradne nahore, co se teplot tyce. Na tech postovnich znamkach co jsou misto fotek je uprimne poznat houby.

Nicmene - muj osobni nazor - ty podminky i kdyz vseobecne ne idealni, nebudou vylozene kriticky spatne. Je co zlepsovat, ale nebude to prvdepodobne hlavni pricinou toho stavu. Pokud je skutecne takhle hubena (delka tolik nad 50cm a ani ne 300g je fakt malo) tak bych to tipnul spis na nejake problemy s cizopasniky, kokcidie a pod. Takze kakanec na rozbor, a dle toho pak lecba...

(jen hadam dle dodanych informaci, muzu se mylit)

Koupil sem novou uvb,vyměnil komplet pisek,udělal pořádek prostě...a pořad nežere :( ... vzal sem agamaka k veterinařovi v ponděli (dneska je čtvrtek). Veterinář agamku odčervil...napichal vapnik a nejakou složku vitamínů ale pořad žádná změna k lepšímu :( ..Jambo už je hrozně slaby jen leží ...většinou s zavřenyma očima...co mam dělat?...jak do něj dostat potravu?.....mam ho 2 roky chtěl bych mu pomoct

moc děkuji za rady

Petr

Ono tezko neco radit, uprimne - pokud plaz uz na pohled nevypada dobre a je neaktivni, je vicemene na pulceste "pryc". Byl udelan rozbor vykalu na cizopasniky, nebo veterinar "odcervoval" jen tak, aby neco udelal? Ono v dusledku je mozne ze jste ani nic zasadniho nezanedbali, ale proste neni tomu zvireti dano aby se mu dlouhodobe darilo - nejaky vrozeny defekt, geneticka vada (obzvlast u techhle zvirat s takovou mirou inbreedingu...) .

To je tezke... chapu tu bezmoc, nemoznost pomoct - ale to nezrani ma nejakou pricinu. Nucene krmeni to nevyresi. Pouze jedna z moznych muzou byt cizopasnici, ale ti se musi resit dle rozboru, ne jen "tak ho zkusime odcervit" (cim, jakou davkou, proti cemu?) - takovym pristupem se muze vic ublizit nez pomoct. Nejrozsirenejsi u vousatek jsou kokcidie. Muze ale taky mit v haji ledviny, jatra (jak a cim jste krmili?), muze mit nepruchozi travici system (chtelo by to kvalitni rentgen a zkuseneho veterinare) atd. Pokud myslite ze to ma nejak smysl, muzete zkusit nucene krmit svaby B, dubia - jsou "placate" a jdou relativne snadno vnutit koutkem tlamy, pokud uz se jednou zakousne, obvykle je sezere. Osobne to ale nevidim nejak pozitivne, no...