Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pogona vitticeps - terárium

Zdravím Vás,
chtěl bych Vás poprosit o Váš názor. Chtěli jsme si s přítelkyní pořídit ještěrku a právě Agama vousatá nám přišla jako vhodný začátek vzhledem k tomu, že o nich na internetu píšou, že to je jedna z jednodušších ještěrek. Terárium má 80x40x40(DxŠxV) a stěnu apod. jsme si dělali sami dle instrukcích na stránkách myreptiles.netstranky.cz . Teplota se na nejteplejším místě (na kameni) pohybuje kolem 35 - 38 °C a na nejchladnějším místě přibližně 24-27 °C.

K osvětlení používáme: Žárovka Repti Glo 10 UVB, 25W (umístěna vlevo v rohu)
Zářivka Exo-Terra Repti Glo 10.0 - 61 cm, 20W (Umístěna nahoře uprostřed)
Žárovka Day Glo Tight Beam, 50W (umístěna na levé straně nad kamenem)
Agamka je sameček, je mu 11 měsíců a pár dní. Měří cca 48 cm a váží +- 40 g. Žere jednou denně asi 10 cvrčků, podle nálady, v misce má neustále čerstvou zeleninu a asi dvakrát do týdne dostane nějaké to saranče či švába. Cvrčky mu dvakrát týdně obalujeme ve vitámínech Reptivite s D3. Párkrát do týdne nám pobíhá po místnosti a jako na potvoru se vždy vyprázdní, zrovna když je venku.

Moc rád bych věděl, Co si o tom myslíte.

Předem mockrát děkuji za všechny Vaše kladné, či záporné názory.

Zdravím.

kolem 35 - 38 °C

Výhřev by bylo lepší vytáhnout až ke 40-45°C.

neustále čerstvou zeleninu

Jakou zeleninu? Nejlepší je zelené - pampeliška, polníček...

Cvrčky mu dvakrát týdně obalujeme ve vitámínech Reptivite s D3

Reptivit s D3 přestaňte používat úplně - máte UVB, není potřeba proto dodávat D3 "externími" zdroji. Lepší je Biomin H, Roboran, nebo rozemletá sépiová kost jako čistý zdroj vápníku. A lehce obalit každý den.

Párkrát do týdne nám pobíhá po místnosti

Agama není pes nebo kočka, doopravdy se nepotřebuje venčit! Je jí lépe v dobře zařízeném teráriu s velmi omezeným lidským kontaktem.

No vidíš,a já když si kliknu na tvoje jméno,tak vidím,že vousatky vůbec nechováš....Jsem zde po delší době,ale vidím,že ůroven stále klesá,stále radí lidi,co nemají co říci...Tak zas jdu a zkusím to za čas znova,ale moc si neslibuju....

Bohužel jste evidentně nepochytila uplně správně ;-). Zelenina pro agamu se nevybírá podle toho zda je zelená, ale podle toho jakou má nutriční hodnotu a jaký má obsah vápníku. V tuto dobu je nejvhodnější pampeliška, jetel, jitrocel, vojtěška apod. Ze salátů čínské zelí, například běžné saláty moc vhodné nejsou, jsou spíš vodnaté a moc dobrou výživovou hodnotu nemají, přestože jsou taky zelené ;-)

Co se vitamínů týče, Roboran H obsahuje vitaminu D3 stejně jako Reptivit, to jen na okraj ;-) Navíc pokud má zvíře UVB, klidně pořád můžu hmyz obalovat, pokud to zvířeti nepodávám lžičkou, nic se tím nezkazí.

Co je naopak důležité ve vztahu k teráriu na fotce, je že je zářivka s UVB na jedné straně a výhřevná bodovka na druhé, což bude znamenat, že se agama bude patrně slunit spíš na teplejším místě a k UV si vleze jenom občas. Je lepší mít osvětlení udělané tak, že když už nemám výbojku, dám alespon výhřevku a kompakt s UVB na jedno místo, aby si agama nachytala při vyhřívání se i nějaké to UV.

Na dně je nějaký prapodivný písek, jestli to je takový ten rádoby spešl pouštní červený z nějakého zverimexu, tak ho vyměňte za nějaký normální, nejlépe namíchaný štěrk s obyčejným pískem do pískovišt. V tom červeném se může agamě obalit jídlo a ucpe jí to trávící trakt.

A na závěr, pročíst již sepsané:

terarium
Vlevo v menu je vše další podstatné včetně krmení ;-)

Tak jsem tušil,že reakce na můj příspěvek nebudou nic moc,ale toto mě rozesmálo....Možná jsem se přehmátl u ůčka,nicméně já bych zase dopisovatelce doporučil toto-pokud někdo chodí radit na teraporadnu,tak by jeho úroven chovatelských znalostí měla být slušně řečeno trochu výš.....