Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Radiant Heat panel do PVC terária či jiný způsob vytápění?

Hezký den, chystám se vyrobit z lehčených PVC desek terárium pro kobercovky. Pokud máte náhodou někdo zkušenosti sem s nimi!;)

nevím jak vyřešit vyhřívání, ale v zahraničních zdrojích jsem objevil "radiant heat panel", teraristické potřeby ale nabízejí jen topné kabely, či fólie, příp topné panely u neteraristických firem s příliš velkými rozměry a vysokou wattáží... nějaký tip, co sehnat v ČR?

Hledám něco takového:
[http://www.boaphileplastics.com/arboreal/radiant_p anel_installed.jpg]
do něčeho takového:
[http://www.boaphileplastics.com/combo_files/6322.j pg]

Oživuju tohle vlákno. Konečně jsou k dispozici potřebné finance na topení i s termostatem, ale nevím si rady. Na obrázku v příloze jde vidět jak tomu rozumím - Nebo spíš nerozumím. ;/

Potřebuji udržovat v teráriu (respektive 2 teráriích) konstantní teplotu (základních 25 °C) a to i v noci (po celý rok). Zároveň bych rád nabídl místo s lokálním výhřevem kolem 30°C (28-33°C).
Dno je z 10mm tlustého polypropylenu.

Bojím se, že to topná folie ultraTHERM neprotopí a budu ji muset dát dovnitř a NĚČÍM JI PŘEKRÝT?... Ale čím? Co když nastane nějaký problém a budu folii muset vyměnit?

1/ Měl bych možnost nechat si ustřihnout top. folii na míru a dát ji mezi 2 skla (4mm) a tento "sendvič" po krajích zasilikonovat (asi akvaristickým silikonem) a vložit ho na dno DOVNITŘ... Připadá Vám to jako dobrý nápad? Jednalo by se, ale o domácí "kutilský počin", bez záruky bezpečnosti. A navíc stejně z toho musí vést kabely ke zdroji elektřiny a nevím jak bych to izoloval.

2/ Měl jsem samozřejmě i návrh nechat si udělat POUZE 2 "topné panely" (do každého tera jeden) na míru od p. Kociána o cca 30Wattech. A to by znamenalo 2krát 30W. Termostat by to ale prakticky nechával stále běžet (kromě extrémních letních teplot) A to se mi zdá více nákladné na spotřebu elektřiny než pouhá topná folie!. Navíc by to při uchycení panelů na zadní zadní stěnu vyzařovalo teplo jen dopředu směrem k čelnímu sklu a vzhůru ke stropu. DNO by zůstávalo zcela nehřáté... Takže by tam bylo v zimě klidně i 17-21°C!

MOJE PŘEDSTAVA:
Proto by mi přišlo úspornější mít pod oběma terárii pouze JEDNU top. folii pod oběma terárii, která by vyhřívala cca polovinu jednoho i druhého tera zároveň. Např. folie o rozměrech 23x73 délce 39 Wattů by byla tím, co bych si asi normálně pořídil. Teplo by stoupalo (resp. ohřátý vzduch) ode dna ke stropu. Možná bych pak ani nepotřeboval "topné panely", protože by to přes den folie "vytáhly" až na těch 28-30°C... a pokud ne tak bych si tam ty dva panely s topnými kabely dal, ale zapínal bych je přes termostat pouze na den. V noci by nejely...

V ČEM je tedy PROBLÉM? V tloušťce a druhu materiálu. Bojím se, že koupím top. folii a buď to bude teplo izolovat a vracet ho zpět k polysterenu pod top. folií a nebo to do tera propustí jen minimum tepla a vůbec to neprohřeje!

Už jsem z toho docela špatnej. Nevím, co si koupit a už to potřebuju mít v provozu! Ty plastové skelety terárií zbytečně zabírají místo a hadům už je v boxech o 21 litrech "jako v racku";/.

PROSÍM O POCHOPENÍ A POMOC!Díky

Ten material je "masivni", ne "penovy"- - lehceny? Proc myslite ze to folie pod dnem neprohreje? Do jakych max. teplot ten material je? Z vlastni zkusenosti - odchovnicku z lamina vyhrivam topnou folii pod polovinou dna. V pohode to lamino prohreje, odchovna i s folii je polozena na 2cm penovem polystyrenu. A proste - zatim nemame zakon o ztraceni energie, ze ano. Nekam se dostat musi - tepelna vodivost lamina je v dusledku o hodne vyssi nez penoveho polystyrenu. Vysledek je ze hreje pekne pulka dna te odchovny. Teplota OK, i ten penovy polystyren pod odchovnou to snasi dobre - vykon je rozlozeny do dost velke plochy. Zevitr v odchovne pak mam vlepene cidlo od termostatu kterym to reguluju...

Díky za rychlou reakci.

Ten materiál je masivní-extrudovaný, tzn. nelehčený: obrázek např. www.www.titan-multiplast.cz příp. fotka detailu tera. viz příloha.

Co se týče mých obav o prohřátí mám k dispozici pouze technický list k danému materiálu, kde se uvádí "Tepelná vodivost": 0,2 W/mK
Sám tomu nerozumím, tak jsem požádal známého o vysvětlení a toto mi napsal:

Hliník má tepelnou vodivost 229 W/mK a jako kov velmi dobře vede teplo. Linoleum má tepelnou vodivost 0,19 W/mK, takže je to jako PolyPropylen. A teď si zkus zahřívat linoleum tl. 10 mm, abys to poznal na druhé straně... Z toho mě vyplývá, že by si musel hodně zahřívat, aby to had poznal

Je pravda, že ten člověk, co mi vysvětloval tepelnou vodivost nemá zas žádnou zkušenost s teraristikou atp. Co Vy na to? Jak silnou folii a rozměr byste použil.

Mimochodem mám obyč. polystyren. 1 cm. Na ten bych rád dal ještě aluminiovou folii, co se používá za radiátory a na to pak teprve UltraTherm folii.

na vykonu te folie zas tak nezalezi, ony jsou mam pocit se stejnym vykonem na plochu = slabsi/silnejsi je jen umerne mensi/vetsi. Takze na zkousku klidne vzit nejakou slabsi - mensi, a otestovat jak to prohreje. Ja bych obavy nemel. Tepelna vodivost penoveho polystyrenu je jeste mnohem nizsi (tipuju nejmin o 1 rad), takze - kam se to teplo podeje? No, ztratit se nemuze. Me to fakt v pohode prohralo 16mm lamino, s 22W folii pulku dna odchovny na cca. 36-38°C - regulovano termostatem.

Díky za odp.
Ok. S tím testováním,... to prakticky znamená, že když mi to nebude stačit nebo to naopak bude příliš silné, tak budu muset folii prodejci vrátit. Tak snad na to v e-shopu přistoupí! Máš s tím nějakou zkušenost? Vim, že menší e-shopy nerady vyřizují vracení zboží (kor vyzkoušené) - ale nevím jak jinak bych to mohl "vyzkoušet"?

No každopádně teraria budou momentálně stát vedle sebe, tak jen přemýšlím, jestli koupit jeden pás topné folie pod obě a regulovat to termostatem přes jedno čidlo umístěné např. v tom levém (materiál je u obou ter. stejný a folie by měla hřát všude stejně ne?) A nebo koupit pod každé tera 1 folii?

Je třeba ještě top. folii nečím přikrýt-ochránit na ploše styku s teráriem? Jde mi o to, aby se při manipulaci s teráriem folie třeba nepoškrábala (a neodešla zbytečně včas?). Přelepit průhlednou izolepou? Už jsem to na netu někde (u chovu achatin - foto viz příloha) viděl. Ale nevím, zda je to nutné nebo naopak zbytečné.

Každopádně, co když mi to bude "hicovat" jak píšeš až k 38°C, já tam nemůžu mít víc jak 33°C, abych krajtám nepekl břicha! To se mi asi termostat "zblázní" a bude se spínat dost často, ne?* Možná to tak má bejt, ale pokud ne, tak bych rád věděl, co dělat? Zda terárko vyvýšit nad topnou folii nějakýma podložkama, ale to mi zas vznikne trochu mezera a teplo vydávané folií bude zbytečně utíkat do stran...

*Momentálně se mi termostat spíná tak 8x za den, když teplota vyleze na 31°C a pak když klesne tak na 26°C, tak to zas top. kábel spustí a tak stále do kola.

Presne jak na te fotce to mam pod odchovnou :) Jen ten polystyren teda silnejsi. Ta lepici paska je tam jen aby folie drzela na svem miste, neni potreba ji jeste nejak extra chranit, ten kryci plast je celkem pevny. Co se regulace teploty tyce - at si termostat spina, vzdyt je to jedno, ne? Me to spina po prvotnim nahrati (to muze trvat dele) tak co 10-15 minut, neresim, neni duvod. A pokud by folie nevyhovovala - tak se uzije na neco jineho, delat tyjatr s vracenim zbozi pri tehle cene, proc?

(osobne bych dal pod kazde tera extra folii a termostat)

No já su zatím "mikro" chovatel takže nemám folii jak jinak využít. Mám jen ty 2 hady. Sice bych chtěl do budoucna množit a rozšiřovat sbírku, ale bohužel jsem prostorově dost omezen, takže zatím bych si ty nevyužité folie mohl jen někde vystavit;) Proto to pro mě je celkem důležité moci to vrátit, zvlášť když se to musí zkoušet a nedá se to zrovna odhadnout, zkrátka by mi ty folie byly k ničemu a utratit 700 kč (za 2 folie), nebo 1.400 Kč celkem (za 2 zbytečné folie navíc) mi přijde už podstatný rozdíl;)

Vzhledem k vnitřní ploše 1 teraria 67x37cm se mi zdají rozměrově přijatelné tyto varianty (viz obr.):
15cm top. folie: 15 x 41 cm (11 W); 15 x 57,2 cm (15 W)
27cm top. folie: 27,4 x 41 cm (22 W); 27,4 x 57,2 cm (30 W)
Kterou by si volil spíš ty? Mě se zdá lepší ta 27cm široká (22 W), zůstává tam pak chladnější kout. A tak by to mělo být, ne?

Pak je tu ještě jeden problém, kam umístit čidla termostatu? Já bych je dal až do terária, poněvadž jde o zvířata. Ale kvůli folii to je prý nutné udělat jinak. Ptal jsem se přímo u výrobce top. folii a řekl mi, že sonda termostatu prý "musí být umístěna přímo na folii (viz obr.), z důvodu možného špatného odvodu tepla plastovou stěnou terária. Co se teploty týká, ta může být prý nastavena maximálně na 60°C. Jedná se o teplotu při které nedochází ke zničení topné fólie (teplotní odolnost 80°C) a zároveň teplotu při které by nemělo docházet k ničení, tavení, stěn terária." Výrobce také poznamenal, že top. folie nevyhřeje celý prostor tera, ale to myslím není nutné. Kdyžtak bych tam pak ještě přidal ty top. panely až bych přeměřil ty teploty v tera.

Tak teď nevím jak to technicky vyřešit, abych nezničil folii a zároveň správně hřál hady;)...

Co se týče četnosti spínání termostatu, tak jsem si myslel, že je třeba zvolit druh výhřevu (top. folie, Wattáž, rozměr, vzdálenost od vyhřívané plochy) tak, aby se termostat nemusel spínat zbytečně často. Možná jsem si naivně myslel, že se cca v 8:00 ráno sepne a večer ve 20:00 vypne. A ne že bude "cvakat" každých 10-15 min.

Psal si, že máš silnější ten polystyren, já mám 1 cm klasickej. Stačí to nebo mám shánět silnější a třeba extrudovaný?

Tak jsem si přečetl tvůj příspěvek a toto je můj názor:
1.když bych koupil folii, tak jednu at nemáš zbytečně dvě tedy bych řešil jedno terárium a poté to řešil v globále.
2. další věc já osobně nevím jak moc se ta folie bude zahřívat je pravda, že se tam teplota bude kumulovat a záleží na tepelné propustnosti terária. Osobně si myslím ,ale že na 60 stupnu teplota nevystoupá,ale to se musí zkusit. Popřípadě by jsi mohl dodatečně oddálit folii od terária.
3. s těmi čidly si nedovedu představit, jak by to prakticky fungovalo a jak bys to zapojil. To by jsi měl jedno čidlo u folie a druhé v terárku to mě připadá jako blbost by se to navzájem bilo.
4. pokud ti folie neklapne pod teráriem mužeš folii použit dovnitř terária , tak by neměly zůstat nevyužité a nemusel by sis je vystavovat. (třeba na stěnu,dno atd..), nebo vem dvě menší místo jedné velké a mužeš je použít na vyhřívací policii (viz. bod 5 níže)
5. popřípadě pokud ta folie nevytopí terárium, mužeš přidat vyhřívací polici do terária - folie mezi dvěma skly
6. já si také myslím ,že ta folie ti to terárium nevytopí celý prostor terária, když to bude pod terárkem a budeš muset to dál řešit, záleží taky na kolik to chceš vytopit. Jestli není lepší rovnou pouvažovat nad těmi panely??
7.určitě by mělo mít zvíře možnost si vybrat chladnější kout, tedy ne přes celou plochu
8. tohle se musí vše odzkoušet v praxi , jsme furt v úrovni teorie