Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je písek vhodný substrát?

Zdravím,

pročítala jsem posledně nějaká anglická fora a natrefila tam na zajímavou věc - všichni tam do kolečka opakují, že v žádném případě nelze použít písek jako substrát do terária (především mě to zaujalo ve spojitosti s agamama). To mi moc nedává smysl - ta zvířata v přírodě asi těžko budou žít na kusu kapesníku nebo všichni na hlíně a to, že se do trávicího traktu zvířete občas nějaký písek dostane považuju tak nějak za přirozené a za něco, s čím si organismus zvířete dovede poradit. Z čeho tedy taková panika ohledně písku? Chápu to u těch profi nesmyslů, kde je písek moc ostrý a ublíží, ale u toho obyčejného... :-|

takhle, ono je dost případů, že se agama/gekončík atd "ucpali" pískem. Ale nikdy to nebyl problém v tom písku, ale ve zvířeti / podmínkách chovu. Protože zdravé zvíře, které je chované v adekvátních podmínkách, má dostatek minerálií a funguje jak má, tak ten písek samo zbytečně nežere a pokud už trochu zblajzne, tak ho normálně dokáže vyloučit. Ale pokud ta zvířata jsou slabá, nebo ve špatných podmínkách (což spolu často souvisí), tak se ucpat mohou. Ale chov na ubrouscích jejich problém rozhodně nevyřeší, spíš akorát do dalšího chovu pouští "zchoulostivělá" zvířata neschopná přežít normální, přirozené podmínky.

Já a x jiných chovatelů jsme chovali vousatky roky na obyč. písku na hřišťata a nikdy z toho problém nebyl.