Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osram 300 W

Dobrý den,

řeším teď problém s ozařováním želv UV. Nemám v terárku UV lampu, nicméně se mi ve skříni válí nepoužívaná lampa Osram 300 W. Zvažuji, jestli koupit málo účinný kopakt, nebo želvy např. jednou za týden ozářit mimo terárko (to by lampa hodně přehřála)... Raději bych se schyloval k druhé variantě, poradíte z jaké vzdálenosti a jak dlouho (popř. jak často) je dobré želvy ozařovat tak, aby to pro ně bylo bezpečné, ale zároveň účinné?

Děkuji za jakoukoliv odezvu

Jak často na želvy svítí slunce v přírodě?

A co to má společnýho s tou Osramkou? ;-)
Každá Vitaluxka, která svítí má zároveň i dostatek UVB. Spíš přebytek :-)

K dotazu - proč svítit teď, když želvy zimují? A na jaře jdou ven, což? Jinak v případě, že by mi ruplo v bedně a chtěl bych chovat takováto zvířata v teráriu, svítil bych z 60cm asi hodinu denně.

Ono je rozdíl mezi UVB, které byste naměřil u nás např. v zimě a UVB někde na Sahaře (ty hodnoty směrem k rovníku opravdu rapidně rostou). Osram Ultravitalux 300W ho ale poskytuje opravdu hodně, problém je v tom, že narozdíl od UVA to béčko rychle klesá a po tak půl roce už by to chtělo zase novou výbojku (v případě, že jede několik hodin denně). Používáme je ve velkých expozicích, kde nehrozí přehřátí a u želv běžně 12 hodin denně vzdálenost je tak těch 50-60 cm. Pokud želvy nezimujete a udržujete při normální aktivitě a krmíte, tak mají stejnou potřebu minerálů a vitamínů jako v létě.

problém je v tom, že narozdíl od UVA to béčko rychle klesá a po tak půl roce už by to chtělo zase novou výbojku

Používám ty zdroje třeba 5 let a ujišťuji tě, že i po té době pod tím můžeš opíkat trnorepy. Nevýhodou těch lamp jsou zcela nepřirozené hodnoty UVB a proto nejsou vůbec vhodné pro celodenní svícení - určitě ne jako hlavní/jediný zdroj tepla (a světla už vůbec ne). Ono když vezmeš už ty větší želvy, tak pokud jsou přímo pod lampou, 1 kusem, tak ta lampa jim vlastně svítí jen na karapax a krom toho, že dochází k jeho nepřiměřenému vysušování, tak ta účinnost je na rozdíl od jiných zvířat nicmoc (spíš nic, než moc :) ).

Cadaverous: Ano, jistý si jsem, a to naprosto. Jedá se o Vitaluxku, která má nasvíceno necelých 300 hodin

MadMike: Děkuji moc za radu. Želvy zatím nezimují, jelikož jsou to letošní mláďata... Samozřejmě v přírodě zimují také, čehož jsem si plně vědom, nicméně mi to přišlo rizikové pro takto malinké želvy.