Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kokcidie

Ahoj, moje agamy mají kokcidie. Již jsem konzultovala se Slobodou a mám lék, jen nevím, jak je to s ústní dutinou agam - mají tam ty trubky stejně uspořádané jako savci? Abych pak tu vodu (na zavodnění kvůli léku) nedala jinam než mám... Obrázek s pohledem do otevřené tlamky jsem nikde nenašla. Předpokládám-li tedy, že je to stejné a dýchací trubice je chráněna záklopkou, můžu to tam prostě někam strčit a nic se nestane? Děkuji za odpověď. (Ještě mě napadlo napíchat vodu do švábů, ale to nevím, jak by bylo účinné...
A ještě jsem se zapomněla zeptat - mám UVC, kterou terárka osvítím, ale co tmavé kouty - jde to něčím stříknout, když tam zářivka nedostvítí? Při nejhorším jí dám na volné patice a nějak jí tam položím, ale to je takové krkolomné...
A další (bylo to tolik informací, že jsem se zapomněla ptát) - písek chci vyvařit v hrnci v troubě - při kolika a na jak dlouho byste ho tam nechali?
Děkuji ;-)

Písek nevyvažuj, ten prostě vyhoď, my jsme tehdy ponechali jen věci, které se daly dát do trouby na 200 (kameny, kmeny, ...), kytka šla pryč. Stěnu se nám nechtělo dělat novou, takže jsme to nechali osvítit UVC, ale ze všech možných poloh. Nejdřív visela nahoře, pak ležela na prostřední plošině směrem vzhůru (jakoby na zádech byla), pak to samé na úplně spodní plošině a pak to samé na zemi. Prostě tak, aby to maximálně vzalo každičký kout. Ale je to fakt svinstvo, takže nastavit, přikrýt dekou, tak abys na ní neviděla ani skrz sklo a až pak rozsvítit.

Ohledně techniky podávání vody se možná poraď přímo se Slobodou, my jsme mu to nedokázali nacpat úplně do krku, takže se buď donutil k tomu, aby to vzal zubama a pak vcelku ochotně polykal a nebo mírnější varianta, když se mu aspoň trochu chtělo pít, jsme mu kapali na čumák a on si to olizoval. Ale nejlépe fungovalo vzít ho do ruky, přidržet hlavu, vyprovokovat k otevření tlamky z boční strany čelisti, dát tam koneček a postupně přidávat vodu, on si to přesměroval do příslušné trubky.

No fakt nebudu vyhazovat písek za cca 3000,- když se dá dát do trouby ::) Takže na 200°C a jak dlouho jste to tam nechali?
Jinak teda žádná desinfekce? Budu to teda osvicovat jak ty ;-) Dík, i když to bude makačka ;-)
Jo, to už mi říkal prodávající, že je potřeba to řádně zakrýt. Zvláštní, že světlo může být takovej sajrajt...
A na vodu už jsem kápla a je to geniálně jednoduché - nasadila jsem si na stříkačku hadičku, holky mi jí samy vzaly a začaly polykat, takže jsem jen počkala, až bude dostatečně daleko a naplnila jsem jim pupany vodou :-D A za odměnu každá šváby, aby se nezlobily, že jsem jim tu výtečnou hadičku zase vytáhla :-D

Dík za reakci ;-)

Pokud máš písek nějaké zvláštní barvy, trochu bych se obávala o toxicitu a "tvar" zrnek. Např. zrovna u "speciálních" terarijních a akvarijních písků, které jsou často krásně rudé apod. je častý problém jejich úprava - jsou narozdíl od běžného písku tak ostré, že když to zvíře pozře, může to být dost problém. Proto se doporučuje používat ten běžný písek do pískovišť, případně my ještě používáme písek dovezený z pláže u moře z oblasti, kde žije daný druh ještěrek.

Pokud z toho odkazu, co jsi posílala (www.flexiobklady.cz) jsi zvolila ten křemičitý písek (jak jsou tam ty barevné a akvarijní), tak to je přesně ten, který k ještěrům do terária nesmí. Má hodně ostrá zrnka.

A máš z toho mikroskopu obrázky? Docela by mě to zajímalo ;)

P.S.: Obhajuješ tu prostě nesmysl. Zkus vzít kladívko, křemen a bouchnout do něj. Vytvoří se ti snad zakulacené hrany?

Křemičitému písku se jinak říká sklářský písek, jakou úpravou prochází si můžeš přečíst na internetu - kvůli zraněním a potížím se zácpou se k zvířatům nepoužívají, u mláďat tím spíš. Dají se teoreticky použít například do akvárií k rybkám, které si substrátu moc nevšímají, ale to není tvůj případ. Říční písky nebo písek do dětských hřišť je omletý a ty ostré hrany nemá. Má sice tuctovou barvu (ač třeba jemný písek z pláže je krásně světlounký), ale přinejmenším tím neohrožuješ svá zvířata na zdraví.

Ptala jsem se tě, jak dlouho tam ten písek máš :) nevidím totiž už moc velký rozdíl mezi tím, jestli těch 1800 vyhodíš do koše hned teď v zájmu zdraví zvířat a nebo za půl roku, kdy ho stejně bude potřeba kompletně vyměnit. A pokud tě taková částka tak mrzí, i když jde o zdraví zvířat, tak moc nerozumím tomu, proč jsi si tedy pořizovala tak drahý písek (pomineme-li, že do toho terária není vhodný), když tím pádem tvé každoroční "servisní" náklady terária budou ve výši 3 - 4 tisíc, což už je docela masakr.

Když si představím, že bych takovou částku měla investovat do každého z našich terárií (a to jen pokud se nic nepodělá), tak bez běžných provozních (elektřina, voda, kytky, ...) nákladů bychom byli přinejmenším na 12 tisících.

Edit: aha, koukám, že jsi dole psala, že jsi ho chtěla vyvařovat místo výměny. Vyvařením se nezbavíš všeho a i u vypálení je tu jistá pravděpodobnost, že něco zůstane, proto se obvykle proseje a vyvaří v průběhu roku, pokud máš pocit, že je to potřeba, a pak po tom cca roce se to mění celé ;-)

Ano, vytvoří - pokud ty rozbité kousky obalím barvou, jako je to u barvených písků z flexiobkladů. Není to žádný poprašek jako u těch šmejdů, co se prodávají do akvárek a pak barví, vypadá to jak glazura nebo něco. Však se koukni na ten zvětšený obrázek - přesně tak to vypadá, je to prostě kulaté.

Přesně - chtěla jsem to promýt a vyvařit (ano, hlavně kvůli každoroční investici - teď někdy by mě to čekalo, mám ho tam skoro rok). Jiný systém myslím tím, že oproti bylinkám nebo třeba textilii do sebe kámen táhne teplo a následně ho vyzařuje ven (proto máme pod žárovkami kameny atd), takže by se od sebe návzájem měl prohřát celý hrnec.

A teď mi došlo, že si to snad budu moc ověřit, protože se dělají tyčinky, které mění barvu, pokud daná věc prošla sterilizací teplem. Pokud je seženu, zastrčím je doprostřed hrnce a napíši vám pak výsledky, ať máme všichni jasno ;-) Je jasné, že pokud by to nešlo nijak ověřit nebo by výsledky byly neprokazatelné, tak písek vyhodím, není v mém zájmu léčit zvířata, aby se hned znovu nakazila.

Ano, vytvoří - pokud ty rozbité kousky obalím barvou, jako je to u barvených písků z flexiobkladů.

To není tak úplně pravda.

Není to žádný poprašek jako u těch šmejdů, co se prodávají do akvárek a pak barví, vypadá to jak glazura nebo něco.

Šmejdů? Uveď mi prosím tě ty šmejdské společnosti, když v tom máš tak jasno. A mimochodem zrnitost si snad vybrat umíš, tak jaký poprašek?

Však se koukni na ten zvětšený obrázek - přesně tak to vypadá, je to prostě kulaté.

Žádná fotka z mikroskopu ani z podobného zvětšovadla tam není, takže opravdu nevidím, že by to bylo kulaté ;) ty tu fotku zjevně máš, tak mi na ní prosím odkaž.

Jiný systém myslím tím, že oproti bylinkám nebo třeba textilii do sebe kámen táhne teplo a následně ho vyzařuje ven (proto máme pod žárovkami kameny atd), takže by se od sebe návzájem měl prohřát celý hrnec.

Promiň, ale vůbec netuším co tím myslíš. Máš písek, hromadu písku. Pokud ho strčíš do prostředka a bude mít na výšku třeba 10cm, tak se primárně budou vypalovat ty části, které jsou na povrchu. Než to teplo dojde dovnitř a než na tom bude stejně jako ty vrstvy na povrchu, bude to trvat docela dost času a pokud to tam nenecháš 2 dny, máš stále jistou pravděpodobnost, že nějaké to zrnko zůstane uchráněno.

Čím slunce funguje jinak? Když dáš na sluníčko stejnou hromadu písku, tak se ti může stát, že až ta teplota bude postačující, uvnitř se písek nevysuší třeba ani za 3 dny, protože je izolovaný poměrně silnou vrstvou.

Nicméně když už to teda chceš riskovat a písek vypalovat, počítej mimo jiné s tím, že bude potřeba po celou dobu hodně dobré větrání, extrémně to smrdí a většině se z toho dělá dost špatně, zvlášť v menších místnostech. Nám jela celou dobu digestoř a měli jsme celý den a pak i noc otevřená všechna okna.

Myslím, že dál omílat to samé už je zbytečné. Upřednostnila jsi holt zbytečně drahé vybavení s nejistými vlastnostmi nad zdraví zvířat, tak to holt pak takhle vypadá. Ale jsou to tvá zvířata ;-)