Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kokcidie

Ahoj, moje agamy mají kokcidie. Již jsem konzultovala se Slobodou a mám lék, jen nevím, jak je to s ústní dutinou agam - mají tam ty trubky stejně uspořádané jako savci? Abych pak tu vodu (na zavodnění kvůli léku) nedala jinam než mám... Obrázek s pohledem do otevřené tlamky jsem nikde nenašla. Předpokládám-li tedy, že je to stejné a dýchací trubice je chráněna záklopkou, můžu to tam prostě někam strčit a nic se nestane? Děkuji za odpověď. (Ještě mě napadlo napíchat vodu do švábů, ale to nevím, jak by bylo účinné...
A ještě jsem se zapomněla zeptat - mám UVC, kterou terárka osvítím, ale co tmavé kouty - jde to něčím stříknout, když tam zářivka nedostvítí? Při nejhorším jí dám na volné patice a nějak jí tam položím, ale to je takové krkolomné...
A další (bylo to tolik informací, že jsem se zapomněla ptát) - písek chci vyvařit v hrnci v troubě - při kolika a na jak dlouho byste ho tam nechali?
Děkuji ;-)

Písek nevyvažuj, ten prostě vyhoď, my jsme tehdy ponechali jen věci, které se daly dát do trouby na 200 (kameny, kmeny, ...), kytka šla pryč. Stěnu se nám nechtělo dělat novou, takže jsme to nechali osvítit UVC, ale ze všech možných poloh. Nejdřív visela nahoře, pak ležela na prostřední plošině směrem vzhůru (jakoby na zádech byla), pak to samé na úplně spodní plošině a pak to samé na zemi. Prostě tak, aby to maximálně vzalo každičký kout. Ale je to fakt svinstvo, takže nastavit, přikrýt dekou, tak abys na ní neviděla ani skrz sklo a až pak rozsvítit.

Ohledně techniky podávání vody se možná poraď přímo se Slobodou, my jsme mu to nedokázali nacpat úplně do krku, takže se buď donutil k tomu, aby to vzal zubama a pak vcelku ochotně polykal a nebo mírnější varianta, když se mu aspoň trochu chtělo pít, jsme mu kapali na čumák a on si to olizoval. Ale nejlépe fungovalo vzít ho do ruky, přidržet hlavu, vyprovokovat k otevření tlamky z boční strany čelisti, dát tam koneček a postupně přidávat vodu, on si to přesměroval do příslušné trubky.

No fakt nebudu vyhazovat písek za cca 3000,- když se dá dát do trouby ::) Takže na 200°C a jak dlouho jste to tam nechali?
Jinak teda žádná desinfekce? Budu to teda osvicovat jak ty ;-) Dík, i když to bude makačka ;-)
Jo, to už mi říkal prodávající, že je potřeba to řádně zakrýt. Zvláštní, že světlo může být takovej sajrajt...
A na vodu už jsem kápla a je to geniálně jednoduché - nasadila jsem si na stříkačku hadičku, holky mi jí samy vzaly a začaly polykat, takže jsem jen počkala, až bude dostatečně daleko a naplnila jsem jim pupany vodou :-D A za odměnu každá šváby, aby se nezlobily, že jsem jim tu výtečnou hadičku zase vytáhla :-D

Dík za reakci ;-)

Zajeďte do bauhauzu a kupte 20 l pytel písku do dětských pískovišť za cca 100 Kč a máte vystaráno. ;-)

A nebo rovnou do písáku :-) záleží na lokalitě,ale u nás mají skvělý písek a za celý vozík ( cca 1200 kg ) nechám 150 Kč. Když se tam zastavím jen s kyblíkem tak ani nic nechtějí. Maximálně nechám obsluze čokoládu nebo kafe :-D

Pokud máš písek nějaké zvláštní barvy, trochu bych se obávala o toxicitu a "tvar" zrnek. Např. zrovna u "speciálních" terarijních a akvarijních písků, které jsou často krásně rudé apod. je častý problém jejich úprava - jsou narozdíl od běžného písku tak ostré, že když to zvíře pozře, může to být dost problém. Proto se doporučuje používat ten běžný písek do pískovišť, případně my ještě používáme písek dovezený z pláže u moře z oblasti, kde žije daný druh ještěrek.

Pokud z toho odkazu, co jsi posílala (www.flexiobklady.cz) jsi zvolila ten křemičitý písek (jak jsou tam ty barevné a akvarijní), tak to je přesně ten, který k ještěrům do terária nesmí. Má hodně ostrá zrnka.

A máš z toho mikroskopu obrázky? Docela by mě to zajímalo ;)

P.S.: Obhajuješ tu prostě nesmysl. Zkus vzít kladívko, křemen a bouchnout do něj. Vytvoří se ti snad zakulacené hrany?

Křemičitému písku se jinak říká sklářský písek, jakou úpravou prochází si můžeš přečíst na internetu - kvůli zraněním a potížím se zácpou se k zvířatům nepoužívají, u mláďat tím spíš. Dají se teoreticky použít například do akvárií k rybkám, které si substrátu moc nevšímají, ale to není tvůj případ. Říční písky nebo písek do dětských hřišť je omletý a ty ostré hrany nemá. Má sice tuctovou barvu (ač třeba jemný písek z pláže je krásně světlounký), ale přinejmenším tím neohrožuješ svá zvířata na zdraví.

Ptala jsem se tě, jak dlouho tam ten písek máš :) nevidím totiž už moc velký rozdíl mezi tím, jestli těch 1800 vyhodíš do koše hned teď v zájmu zdraví zvířat a nebo za půl roku, kdy ho stejně bude potřeba kompletně vyměnit. A pokud tě taková částka tak mrzí, i když jde o zdraví zvířat, tak moc nerozumím tomu, proč jsi si tedy pořizovala tak drahý písek (pomineme-li, že do toho terária není vhodný), když tím pádem tvé každoroční "servisní" náklady terária budou ve výši 3 - 4 tisíc, což už je docela masakr.

Když si představím, že bych takovou částku měla investovat do každého z našich terárií (a to jen pokud se nic nepodělá), tak bez běžných provozních (elektřina, voda, kytky, ...) nákladů bychom byli přinejmenším na 12 tisících.

Edit: aha, koukám, že jsi dole psala, že jsi ho chtěla vyvařovat místo výměny. Vyvařením se nezbavíš všeho a i u vypálení je tu jistá pravděpodobnost, že něco zůstane, proto se obvykle proseje a vyvaří v průběhu roku, pokud máš pocit, že je to potřeba, a pak po tom cca roce se to mění celé ;-)

Ano, vytvoří - pokud ty rozbité kousky obalím barvou, jako je to u barvených písků z flexiobkladů. Není to žádný poprašek jako u těch šmejdů, co se prodávají do akvárek a pak barví, vypadá to jak glazura nebo něco. Však se koukni na ten zvětšený obrázek - přesně tak to vypadá, je to prostě kulaté.

Přesně - chtěla jsem to promýt a vyvařit (ano, hlavně kvůli každoroční investici - teď někdy by mě to čekalo, mám ho tam skoro rok). Jiný systém myslím tím, že oproti bylinkám nebo třeba textilii do sebe kámen táhne teplo a následně ho vyzařuje ven (proto máme pod žárovkami kameny atd), takže by se od sebe návzájem měl prohřát celý hrnec.

A teď mi došlo, že si to snad budu moc ověřit, protože se dělají tyčinky, které mění barvu, pokud daná věc prošla sterilizací teplem. Pokud je seženu, zastrčím je doprostřed hrnce a napíši vám pak výsledky, ať máme všichni jasno ;-) Je jasné, že pokud by to nešlo nijak ověřit nebo by výsledky byly neprokazatelné, tak písek vyhodím, není v mém zájmu léčit zvířata, aby se hned znovu nakazila.

Ano, vytvoří - pokud ty rozbité kousky obalím barvou, jako je to u barvených písků z flexiobkladů.

To není tak úplně pravda.

Není to žádný poprašek jako u těch šmejdů, co se prodávají do akvárek a pak barví, vypadá to jak glazura nebo něco.

Šmejdů? Uveď mi prosím tě ty šmejdské společnosti, když v tom máš tak jasno. A mimochodem zrnitost si snad vybrat umíš, tak jaký poprašek?

Však se koukni na ten zvětšený obrázek - přesně tak to vypadá, je to prostě kulaté.

Žádná fotka z mikroskopu ani z podobného zvětšovadla tam není, takže opravdu nevidím, že by to bylo kulaté ;) ty tu fotku zjevně máš, tak mi na ní prosím odkaž.

Jiný systém myslím tím, že oproti bylinkám nebo třeba textilii do sebe kámen táhne teplo a následně ho vyzařuje ven (proto máme pod žárovkami kameny atd), takže by se od sebe návzájem měl prohřát celý hrnec.

Promiň, ale vůbec netuším co tím myslíš. Máš písek, hromadu písku. Pokud ho strčíš do prostředka a bude mít na výšku třeba 10cm, tak se primárně budou vypalovat ty části, které jsou na povrchu. Než to teplo dojde dovnitř a než na tom bude stejně jako ty vrstvy na povrchu, bude to trvat docela dost času a pokud to tam nenecháš 2 dny, máš stále jistou pravděpodobnost, že nějaké to zrnko zůstane uchráněno.

Čím slunce funguje jinak? Když dáš na sluníčko stejnou hromadu písku, tak se ti může stát, že až ta teplota bude postačující, uvnitř se písek nevysuší třeba ani za 3 dny, protože je izolovaný poměrně silnou vrstvou.

Nicméně když už to teda chceš riskovat a písek vypalovat, počítej mimo jiné s tím, že bude potřeba po celou dobu hodně dobré větrání, extrémně to smrdí a většině se z toho dělá dost špatně, zvlášť v menších místnostech. Nám jela celou dobu digestoř a měli jsme celý den a pak i noc otevřená všechna okna.

Myslím, že dál omílat to samé už je zbytečné. Upřednostnila jsi holt zbytečně drahé vybavení s nejistými vlastnostmi nad zdraví zvířat, tak to holt pak takhle vypadá. Ale jsou to tvá zvířata ;-)

Ty tam snad někde vidíš obrázek struktury? Předpokládám tedy, že když to takhle srovnáváš s obrázkem na monitoru, tak buď jsi vytvořila pro agamy nepřirozené prostředí v podobě šutříků a nebo ta zrnka porovnáváš opravdu pohledem oka a to se pak opravdu nemáme o čem bavit...

Jinak dezinfekci jsme nepoužívali, nebyla na co - přestříkávat tím polystyrénovou stěnu nebo dřevo by mohlo skončit otravou zvířete, navíc co jsem tehdy o tom četla, tak kokcídie jsou takové mrchy, že jsou schopny přežít i nějakou dobu naložené v Savu, takže nějaké běžně dostupné dezinfekce jsou jim šumák.

A v té troubě jsme měli každou tu věc třeba 2 hodiny (nebo podle toho, jestli to nezačínalo nějak extrémněji tmavnout, třeba ten kmen) a pokud teda vypékat písek, tak to se musí dělat po tenkých vrstvách (opravdu hodně tenkých), pokud si spočteš, jak dlouho ti kvůli tomu poběží trouba, obávám se, že to taky bude docela pálka a zanedbat se to nesmí, protože bys to během mžiku měla zase zpátky na zvířatech a můžeš začít znovu.

S tou vodou super, to je vždycky nejlepší, když takhle spolupracují :) náš nechtěl pít ani předtím, takže jsme s tím docela bojovali.

Přiznám se, že ani já nejsem expert, ale vím, že jsme od toho tehdy upustili přesně z toho důvodu, že nám bylo doporučeno ten substrát dávat po tenkých vrstvičkách. Vysvětluju si to tak, že to funguje podobně jako u schnutí na slunci - tam to taky rychleji vyschne když je to tenká vrstva, takže možná i tady se může stát, že ty vrstvy nahoře budou izolovat vrstvy pod tím a ta kokcídie bude mít nějakou šanci na přežití. Když k tomu připočtu, že jsou to opravdu sviňuchy, tak bych to osobně neriskovala. My jsme jednu dobu uvažovali i nad vyhozením stěny, ale z toho teda sešlo, ale svítili jsme na to asi dva dny přes den i přes noc.

Jestli jste nedostali tu informaci jako já od tebe - jedna bába povídala ;-) Ono se spousta věcí povídá jen ze setrvačnosti. Se sluncem bych to právě vůbec nesrovnávala, vždyť je to úplně jinej systém ;-)
Jako samozřejmě - když to nepůjde, tak to nepůjde, ale ráda bych to slyšela/četla od někoho, kdo opravdu ví, jak to funguje. (Snad chápeš, jak to myslím, a třeba se neurazíš nebo tak, jsem ráda za rady, co mi tu dáváte ;-) )

Čím je to jiný systém? U nás třeba trouba hřeje ze dvou stran, tedy princip bude podobný jako u Slunce... jestli je to "jedna bába povídala" netuším, dělím se informacemi, které mám načtené a pozjišťované k danému tématu a v zásadě všichni se tehdy shodli, že písek, když už by se měl vypalovat, se vypaluje v tenkých vrstvách a je to tudíž na dlouho. Např. u kamene nebo kmenu to nevadí - kokcídie stejně budou jenom na povrchu, ale ten písek, který navíc většinou nejčastěji ze všech přichází do kontaktu s výkaly zvířete i potravy, s tím má problém, může to být úplně všude a bohužel na opakovanou nákazu stačí jedno nakažené zrnko.

tlama ještěrů má jiné uspořádání, než tlama savců. Chlopeň průdušnice je na kořeni jazyka, u některých druhů i skoro uprostřed. Takže pokud ještěrovi násilím otevřeš tlamku a chrstneš mu tam vodu, tak se může snadno stát, že ji při otevřené průdušnici vdechne. Zrovna tak při krmení/napíjené atd sondou se ta sonda musí zavést do jícnu a ne do té průdušnice. V obou případech, pokud se to stane a ještěr vdechne, co nemá, tak ho to v krátké době zabije (vznikne zánět v plicích). Takže je potřeba velké opatrnosti.

Nicméně co se týče toho napájení při kokcidiích, tak na nějaké násilné napájení se vykašli. Pokud to zvíře je ještě v takové kondici, že je schopné samo žrát nebo pít, tak se samo podle potřeby napije, protože pokud bude vlivem průjmu dehydrované, tak bude mít samozřejmě větší pocit žízně a samo bude chtít v přiměřené míře pít. Pokud už není v takové kondici, aby se samo napilo podle potřeby z misky, tak mu stačí kapat vodu na tlamku a ono se napije, jak bude potřebovat. Ale hlavně do něj násilím nelít vodu, protože vousatky jsou ještěři z dost suchých oblastí a jejich ledviny si s velkým množstvím násilně podané vody neumí poradit. takže pokud do nich někdo lije vodu, tak jim odstřelí ledviny...což má za následek, že agama sice třeba přežije kokcidie, ale pak exne na selhání ledvin.

K tomu písku a vybavení - v tomhle případě se nevyplatí šetřit na záchraně kontaminovaného vybavení. Je to otázka priorit, ale šetřit kontaminované vybavení jako je substrát atd a třeba ho špatně vydesinfikovat, aby se z něj zvíře pak znova nakazilo je vůči němu dost neetické. Tu cenu substrátu nechápu, ten je stejně potřeba v určitých intervalech obměňovat, proto kupovat nějaké drahé substráty do terária a bazírovat na jejich zachování je hloupost.

Ten lék je právě nefrotoxickej, takže do nich teď pět dní mám narvat 2% jejich váhy vody. Což je 6,5 ml a 7,5 ml. Nikdy jsem je neviděla pít a právě ten lék by jim měl odbouchnout ledviny, tak teď jsem z toho zmatená. Nemám to od nějakého "vesničáře", ale od Slobody z Exomedu ;-)

Já si to tak nějak malovala, že místo vyhazování to vždy properu a vyvařím. Myslíš teda, že to na ty kokcidie nebude stačit, když to tam bude v hrnci v troubě při 200°C třeba ty dvě hodiny? :-/ Líbí se mi každé terko jinak barevné, nechtěla jsem to mít fádně žluté. :-(

K té vodě, dostali jsme tehdy identické instrukce právě kvůli podávanému druhu léku, tak nevím, ale zas je pravda, že jsme tehdy přišli se zvířetem, které bylo v dost špatném stavu a pít nechtělo i když bylo nejvíc vysušené - on v zásadě pořádně nepije do dneška, miska je mu tam úplně k ničemu...