Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov švábů při pokojové teplotě?

Ráda bych si založila vlastní chov švábů argentinských (Blaptica dubia) pro krmení agam. S chovem hmyzu nemám osobní zkušenost, pročetla jsem jen dostupné informace na webu. Uváděná teplota pro chov je 25-30 st. Rozmnožují se šváby při pokojové teplotě (tj. kolem 20st.)? Vím, že v pohodě žijí, ale nevím, zda se také rozmnožují, případně zda to má vliv na produktivitu chovu.
Díky za každou odpověď!

loading...

Prosím o radu.Začala jsem si chovat dubie-pořídila top.folii 7W a dala je do plastové bedny v chodbě kde je i přes den šero a teplota kolem 23 stupňů.Koupila jsem půl litru švábíků a šupla je do bedny kde jsou proložky od vajec.Jenže teď nevím jestli je mám rosit a co vlastně rosit?Okolí nebo přímo švábíky??A u tartarů zase opačně tam nevím co z ootékami,které pouší na dno bedny.Tartaři jsou v druhé bedýnce?Poradí někdo jak na to??Chovatel od kterého jsem kupovala tak říkal že je dát na teplo a oni se množí sami.

Raději bych nerosil - osobně podávám obden ovoce, jednou týdně navlhčený tvrdý chléb,
pro mladé občas vodní gel. Pokud rosit, pak prokladky - ale vzrůstá riziko plísní,
ovocných mušek a nejhůře roztočů a pod.

Hlavně co největší plocha víka přizpůsobená větrání.
Vlhkost v bedně roste i vlivem konzumace ovoce.

Sami se nemnoží, jsou odolnější i choulostivější druhy.

Ok takže rosit nebudu.Sem tam teď vyndávám tělíčka mrtvolek,snad se rozjedou.Větrání mám udělané skoro přes celé to víko je kraje zůstaly a je tam přišroubované pletivo z většími očky,ale tak aby se samci neprotáhly.I když myslím že až nahoru a ještě se přichytit asi nedokážou.Takže větrání by bylo ok.A co ti tartaři nevíte co s ootékami?Jestli je teda vyndávat nebo jim dát do zase jejich bedny nějakou krabičku z rašelinou a tu zas vlhčit?

Tak 20C není pokojová teplota. Pokojová teplota je 22-23C.
Já dostal od bratránka cca před 1,5-2 roky 7 dospělých dubií, které měl v plánu zkrmit avculariím, ale ty se jich bály, tak mi je dal. Mám je v pokové teplotě v boxu, občas jsem jim tam hodil krmení a aktuálně jich tam je několik stovek, spíš si myslím, že víc jak 1 tis. (i když většina jsou subadulti)....Takže se množí i při pokojové teplotě. :)

Jen bacha na to, aby postupem času se neobjevila alergie ... sami jsme je přes rok měli v pokoji kde jsme i spali a manžel na ně dostal pěknou alergii ... dlouho nám trvalo než jsme na to přišli a od té doby co je nemáme má klid, jen se mu to občas projeví když projde na burze okolo nich ...

My jsme dřív bydleli u manželových rodičů a měli jsme k dispozici 2 pokoje a z toho jeden byl jako ložnice/obývák a druhej byl spíš zvířecí tak nám nic jinýho nezbývalo, obzvlášť když jsme u sebe měli terárka a box se švábama byl na celkem teplém místě ... o tom jak jsme měli dny kdy nám tam běhali cvrčci, šváby či občas brouk od moučňáků ...

Zdravím,
tušíte, na co přesně je u dubií alergická reakce? Bohužel mě to postihlo také a pokud vím, na nic jiného alergii nemám. Asi je budu muset vyměnit za jiný druh, pokud to tedy pomůže a mám alergii pouze na dubie. Tartary mi zřejmě nic nedělají, ale manipulace s nimi a zápach jsou proti dubiím někde jinde. Můžete mi doporučit nějký druh, který by byl nároky na chov a jednoduchostí manipiulace co nejblíže dubiím?
Děkuji.

Nejsnazší cestou pro alergen jsou
▼ dýchací cesty - prach z trusu a mrtvolek
▼ pokožka - viz výše plus výkaly a výměšky
(někdy napadený šváb slintá, viz zahraniční zdroje
o obranných mechanizmech švábů)
▼ otevřené ranky na rukou (švábi škrábou)

Jak jsem jinde psal, někteří chovatelé nedají ani ránu
bez rukavic a respirátoru.

Dubiemi krmím vše od bezobratlých, přes Rieppeleony až po voustaky. Vyhovuje mi na nich to, že se vždy najde ideálně velký jedinec, Ale klidně by mi stačil nějaký menší druh. S tím respirátorem a rukavicemi to praktikuji také, ale není to ono, jak se říká: Práce v rukavicích je jak sex přes tepláky. ;-)

Díky za tip. Tento druh jsem také vyhodnotil jako nejvhodnější náhradu. Bohužel se zaměřuji spíše na menší plazy a pro větší stadia nebudu mít využití. Vousatky mám pouze dočasně v opatrování. Asi to zkusím s dubiemi ještě nějak vydržet. Nejhorší je to při čištění, to už je opravdu o zdraví...

pokud na ně máš už rozjetou alergii, tak je lepší je dát pryč, páč se to už bude jen zhoršovat. co tak vím od lidí co ji mají také, tak jim pak stačí na burze projít kolem stolu s dubiemi. Diskoidalisi jsou dobří, ale je fakt že ta dospělá imaga jsou docela nukleární. Já jsem hodně spokojená s N.cinerea, ale ti holt nesmí utéct, páč pak zamoří byt a celé okolí :-) A tartary obdobně.