Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tvorba 3D pozadí do terária pro E.C.C (upřesnění postupu)

Zdravím,
chci si vyrobit terárium pro duháče o rozměrech 100x50x50 cm z OSB desek + 3D pozadí.
Jen chci pár upřesňujících rad, jestli všechno chápu správně a můžu se tedy pustit do výroby.
Sice toho je na netu dost, ale radši se ještě zeptám, protože pár věcí mi pořád není jasných. Budu rád, když mi poradíte.

- Pro tento rozměr terária stačí tloušťka 15 mm nebo je lepší dát 18 mm? Co používáte Vy?

Pracovní postup jsem pochopil takto, je to tak správně? (TOTO MĚ NEJVÍCE ZAJÍMÁ)

1. Nařezat OSB desky na rozměr + výřezy (ty si asi budu muset udělat sám nebo v Hornbachu zaplatit 120,- Kč za 1 výřez, jak mi dneska řekli). Potom terárium sešroubovat dohromady, strop můžeme namontovat až po dokončení 3D pozadí.

2. Na dno terária dát nejlépe skleněnou vaničku nebo aspoň bazénovou folii, protože terárium bude vlhkého typu.

3. Vaničku a spáry OSB desek zatmelit transparentním (bezbarvým) silikonem, aby byly spoje nepropustné. (MUSÍ MÍT SILIKON NĚJAKÝ ATEST NA DĚT. HRAČKY NEBO U SILIKONU JE TO JEDNO A MŮŽU POUŽÍT JAKÝKOLIV?)

4. Na stěny, kde bude pozadí mám nalepit polystyrén taky pomocí silikonu nebo mám použít nějaké lepidlo? (BUDE MI STAČIT TLOUŠŤKA POLY. 20 mm nebo lepší tlustší?). Potom na polystyrén lepím (ASI TAKY POMOCÍ SILIKONU?) ostatní výstupky atd. Taky můžu použít montážní vysoko-expanzní pěnu pro členitý povrch.

5. Pak až mám hotovou finální verzi, jak bude 3D pozadí vypadat na něho nanáším vrstvu lepidla na dlažbu (JAKÉHO? MŮŽE BÝT OBYČ. NEJLEVNĚJŠÍ NEBO, JAKÉ BY JSTE DOPORUČILY + MÁ BÝT FLEXIBILNÍ? A TAKY HLAVNĚ KOLIK HO BUDU POTŘEBOVAT NA TERÁRKO AT TOHO NEKOUPÍM MÁLO NEBO ZBYTEČNĚ MOC). Zopakuji to aspoň ještě 3 krát at jsou min. 4 vrstvy lepidla. (mezi jednotlivými vrstvami pauza cca 24 hod. pro správné zaschnutí).

6. CO TED? Ted se to namaluje Primalexem + tónovací barvy, podle požadovaného odstínu a potom přetře matným lakem a je hotovo?
nebo se nanese lepidlo (např. DUVILAX BD20? KOLIK KOUPIT?) a pak se to celé zasype pískem a nátěr udělám ještě jednou a zasypání? KDYŽ TO BUDU PÍSKOVAT TAK SE TO ASI MATNÝM LAKEM UŽ NEPŘETÍRÁ NEBO ANO? A NEVADÍ, KDYŽ JE LAK VODOU ŘEDITELNÝ? NEBUDE TO DĚLAT BORDEL, KDYŽ BUDE VE VLHKÉM PROSTŘEDÍ, ABY SE NEROZPOUŠTĚL NEBO NECO?

- TOTO JSOU ASI DVA RŮZNÉ ZPŮSOBY, JAK ZAKONČIT A VYBRAT SE VYBERE JEN JEDEN, chápu to správně?

7. Pak už jen nalepit kolejničky pomocí chemoprénu a dodělat větrací mřížku (JE VHODNÉ VĚTRÁNÍ: MŘÍŽKA NAHOŘE A 3x KRUHOVÉ VĚTRÁNÍ NA BOKU PRŮMĚR 50mm??). A je hotovo?

- Jaký substrát je nejvhodnější pro duháče? Rašelina nebo piniová kůra či něco jiného co dobře drží vlhkost?

DĚKUJI ZA RADY A KOMENTÁŘE A SORRY ZA TAK DLOUHÝ PŘÍSPĚVEK, ALE CHCI SI BÝT JISTÝ AT NIC NEZDUPU A VŠE JE , JAK MÁ.

loading...

Když namaluju pozadí barvou tak to pak i pískuju ještě (?????) a natírám matným lakem nebo se to jen namaluje a přetře lakem nebo se na dlažební lepidlo nanese ten Duvilax (jakou má barvu??) + posype pískem a je hotovo? Nebo i takto se to přetírá matným lakem ten písek?? Do dlažebního lepidla nebo do Duvilaxu se přidává barva nebo ne?

Ahoj,

15 mm by podle mě mělo stačit

1) desky si nechávám jen nařezat, výřezy si dělám sám. Desky obousím a 3x lakuju lakem na dětský hračky(používám Sokrates). A na viditelný hrany dávám nažehlovací hranu. Potom sešroubuju.
2)Na dno jsem dával takovej tenkej plech co se používá v tiskárnách(kovolist) v jiným tera jsem dal lino.
3) spáry přejíždím transparentním silikonem schváleným pro styk s potravinami.(Lukopren)
4) polyš lepím taky silkonem, dávám min. 40 mm-líp se mi to pak tvaruje
5)když to mám vytvarovaný dávám 3 vrstvy flexi lepidla na dlažbu, teoreticky by mohlo stačit 5 kilo. Ale s tímhle moc neporadím, protože záleží jak moc to bude členitý. A já si kupuju 25-ti kilový pytle s tím, že to mám na další terárka.
6) natírám to duvilaxem BD-2O. Poprvý neředěným a sypu pískem, pak 2x naředěným lepidlem vodou plus sypání pískem. A nakonec přetřu lepidlem naředěným vodou.Duvilax kupuju v 1 kg balení a když dojde koupím další. Mělo by Ti stačit asi 2 kg.
7)kolejničky jsem lepil buď Patex superfix, nebo nějakým lepidlem T-rex(soudal) nebo můžeš dát i Mamuta(Denbraven)

Větrání asi dobrý, ale radši počkej jestli Ti odpoví ještě někdo.

A u duháčů mám rašelinu s pískem.
Kdyby nebylo něco jasný klidně se ptej...

Honza

Díky moc za příspěvek! :)
takové rady potřebuju, co koupit a kolik toho koupit, atd.. No a když už máš hotové 3D pozadí tak to pak ještě přetíráš tím matným lakem i přes ten písek co máš na pozadí nebo ne? Písek kupuješ na pozadí ten terarijní či jiný?
Duvilax má asi bílou barvu takže je potřeba to dost zasypat pískem at to neprosvíta že?
Ty duháče chováš v OSB terárku taky? :) Není problém s tou vyšší vlhkostí? Jakou jim tam udržuješ?
Jedno terárko mám volné takže ted začínám shánět malého cenchriáka a časem až budu mít hotové to svoje tak asi druhého.
Co vůbec ti tvoji, jsou to klidasové na chov? Já zatím jen užovky takže duháč to bude můj první :)

- Jinak otázku jsem psal já, jen mi to po registraci napsalo, když jsem psal příspěvek, že nick už je používaný (což nechápu, když mě to zaregistrovalo), ale pak v příspěvku jsem musel vymyslet zas jiný nick.

Ahoj,

když mám pozadí hotový-3x vrstva lepidla na dlažbu a na tom 3x vrstva písku tak to přetřu Duvilaxem naředěným vodou. Pozadí lakem nelakuju. Duvilax je bílej, ale po zaschnutí zprůhlední a jakoby je to pozadí tím uzavřený a chráněný proti vodě.
Písek kupuju do dětských pískovišť. Prodává se po 20-ti litrech a to Ti bude stačit.
Mám tera z OSB, ale tím pozadím mám "chráněný" všechny stěny kromě stropu. Vlhkost mám cca 65-80 %.
Jinak já mám prcky narozený v září a jsou v pohodě, jen teď nechtějí rozmražený holátka(nebo ještě neměli hlad:-)), tak musím něco vymyslet....

terárek z OSB mám víc a nemám s nima problém, myslim, že pokud je pořádně nalakuješ a utěsníš spáry, musí to vydržet:-)
doma mám taky jen užovky a krajtu kobercovou, pár ještěrek, sklípkany, štíry, kajmanku a rohatku, chovám zvířata už asi 15 let, ale pořád se považuju za začátečníka, ale rád poradím, když mám s čím

Jo táák :-D Myslíš p. Jan Barton? :)
Pokud ano, tak jsem si s ním psal, ale už nějakou dobu mi neodepsal tak nevím, kdyžtak mu ještě zavolám v pátek a uvidí se :)
Na fotce vypadali mladata pěkně na ifauně, jsou tak pěkná i na živo? :) Kolik si jich bral a jaké pohlaví vůbec a kdy? :) Jestli nevadí, že jsem tak zvědavý :-D
25? :-D:-O To já budu rád když najdu místo pro terárko s duháčem :-D

Jo od něho je mám. Bral jsem je na konci října. A jsou parádní. Jo a mám pár.

Tak s místem to není tak strašný, sklípkani a malinký jseštěrky velký terárka nemají. Tak to pak počet druhů naskáče:-) Ještě mám v plánu varana stepního a ještě takovou mini terastěnu, přítelkyně by ráda leguánky pestrý a třeba zbude místo ještě na nějakýho hada...pak už se bude místo na další terárka hledat špatně.

A až najdeš místo na terárko s duháčkama, najdeš brzo místo na další tera(vím o čem mluvím-už jsem zrušil půlku obývací stěny a v dohlednu půjde pryč i ta druhá půlka:-D)

Nějakou Morelku třeba co? :-D Ty jsou krásné. Už sice dražší a ne tak mazlivé, ale jinak parádní :-)
No a nemáš nějakou tu fotku těch tvých duháčů vyfocených?
Na netu je jen ta jedna fotka tak bych chtěl vidět i třeba v jiné situaci nebo prostě jinou foto :-D
Viděl si i jejich rodiče, jsou spíše do oranžova nebo do červena?

Ok, kdybys něco fotil tak klidně pošli, protože vypadají na foto fakt moc pěkně jen tam je bohužel ta jedna fotka jejich :-) A zatím je máš spolu v terárku jednom jo?
Vidíš je i přes den nebo sou pořád zahrabaní v substrátu nebo naložení ve vodě :-D
Zatím se krmí normálně asi jednou týdně jednou skákavkou ne? Nebo jak je krmíš v tomto věku? Podle fotky ani nepoznám, jak jsou velcí. Budou mít tak cca 60 cm ne?

Mám tam topnej kabel a žárovku, tu jsem použil s koncovkou GU 10. Přijde mi, že hřejou trošku víc než normální žárovky, a než teď v zimě přijedu z práce a vytopím barák mám terárko vyhřátý pod žárovkou na cca 26-28 stupňů. V tera mám kořen skoro přes celý terárko a větev- zrovna včera v noci na ní jede had byl. Jinak co jsem vyčetl tak dospěláci asi moc šplhat nebudou, ale větev tam nějakou nechám-vypadá to líp:-) a kdyby chtěli po něčem lozit tak budou mít možnost....

To je asi nejvhodnější rozměr si myslím pro duháče nebo pár, ale to bych momentálně já neměl už kde dát tak mám 100x50x50 (pro jednoho zatím) :-D
Topný kabel nebo folii asi nebudu dávat. Asi to udělám tak, že budou mít dvě žárovky (jednu silnější a jednu slabší), aby měli nějaké tepelné mosty a snad to bude dostačující. Jen vyzkoušet, jaké watáže budou OK, aby byla vyhovující teplota a dobrý.
Teploměr a vlhkoměr používáš digitální či obyč. analogový nějaký. Chtěl jsem nějaký digitální, ale asi jim tam hodím klasiku analog. Do teplejší a studenější části, do každé jeden.

Ještě otázka. Když pískuju stěny je nějaký fígl, jak to pěkně rovnoměrně udělat?
Mám to na to lepidla normálně sypat z ruky / pytle, či jak nejlépe to udělat, aby byl výsledek pěkný a písek byl rovnoměrně všude a v cca stejné vrstvě?

Duvilax ředíš s vodou v jakém poměru?

Ok, díky :)
Dneska sem byl něco nakoupit do Hornbachu a nakoupil jsem, viz foto. Ten lak bohužel nebyl v matu, ale snad by to nemělo vadit, lesknout by se to nemělo, když tím bude natřené opískované pozadí tipuju :-D A atest má taky.
Chtěl jsem koupit i ten písek, ale ten do dět. pískovišť mi přijde takový dost světlý a jemný. Ztmavne to potom v tom teráriu, jak to bude nalakované? To co mám v terárku na té zadní stěně je totiž dost tmavé a jsou tam i větší zrnka. Tak nevím, jestli to je nějaký jiný písek a s něčím smíchaný nebo obyč. ten světlý a pak to ztmavne v konečném výsledku.
Pozadí taky viz foto.

Tak jsem se díval jakým lakem to mám nalakovaný(OSB desky) a teď používám nějaký od Soundalu a je pololesklý . S tím pískem Ti moc neporadím, ten do pískovišť je takovej světlejší, ten Tvůj vypadá jako nějakej jinačí(možná co se prodává jako terarijní), ale s tím nemám zkušenost.

Ja třebe udělal to že po natření lepidlem na dlaždice a uschnutí jsem si pozadí mirne nabarvil temperovými barvamy pro lepší vjem opískovaného pozadí a já opískoval tak že první nátěr čistý neředěny Balakryl -Sportakryl má to atest na děcké hračky koupil jsem 2,5 kg dalpší vrstvy jsem mírně naředil a použil tlakový rozprašovač pro lechčí aplikaci laku na pozadí na kterém už je písek lepidla jsem použil asi cca 16 kg ve třech vrstvách terárium (110vx80dx60s) silikon transparentní neutrální při schnutí nevylučuje kyselinu octovou má pouze takový zatuchlý zápach

Díky taky za radu :-) Jaký je třeba rozdíl mezi Balakryl Polyurex a Balakryl Sportakryl.
Já právě koukal zatím spíš jen po tom Polyurexu, ale ten Sportakryl asi bude hodně podobný co.
Mám ted terárko 100x50x50 jedno z OSB a 3D mám jen zadní stěnu. Tak tam chci dodělat dvě boční 3D ještě, jen bude zajímavé koupit vzhledově skoro stejný písek jako je na pozadí zadním (už tam je dlouho a nevím, kde sehnat stejný nebo hodně podobný).
Jak dodělám ty boční stěny tak pak časem zkusím to celé terárko sám :-)

Tak terárko už se mi pomalu rýsuje :-D Dlouho jsem to odkládal, protože nebyl čas, ale pár týdnů zpět už jsem se do toho pustil a pomalu se začíná rýsovat do konečné podoby :-D:-) Už jen poslední vrstva flexi lepidla, pak opískování a nakonec lak a bude hotovo :-) Pak už jen maličkosti, jako dodělat osvětlení, dovybavit terárko apod. a je hotovo :-) Do pár týdnů by se měli narodit i E.C.C. tak pak jen dát do terárka.