Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Různé druhy krajt v jednom teráriu

Zdravim.

Řeším otázku-spíše zvědavost, zda chovat různé druhy krajty případně i hroznýše v jednom teráriu.Nikde jsem se kloudného vysvětlení nedohledal, tudíš jsem zvědavý, co na to řeknou zdejší "chytré" hlavy :D .Takže, lze mít v jednom teráriu(teď neřešíme velikost ani podmínky) druh krajty královské spolu s krajtou tmavou?Popřípadně jak by se tyto druhy(i jednotlivě) snášely třeba s takovým hroznýšem královským.Budu rád za info :)

Tak když to řešíme ze zvědavosti, tak já odpovím stručně a jasně. Asi si moc nehledal, protože kupříkladu tady o tom psáno bylo a nejen o kombinacích krajt s hroznýši, ale i jiných druhů. Ty pro tuto chvíli ale přeskočíme. Chov krajty královské a tmavky zdravého člověka nenapadne už s ohledem na rozdílnou velikost. Hroznýši a krajty se už řadu let v racionálně vedených chovech nekombinují kvůli možnosti přenosu smrtelného onemocnění. I zde je na překážku rozdílná velikost, ale to považuji za podružné v souvislosti s tím, jak si lze takovou kombinací zavařit.

V teráriu Praha v Dubči jsem předponu viděl malou viridisku s nějakou další krátkou. Už si nepamatují se kterou. Až na to, že se viridisku krçila v rohu, jako by se bála, to vypadalo, že se jedná o spokojené soužití. Možná to ale bylo jen provizorium.

Jak dětské chování ... A jakou váhu by to dalo, když bych si zde založil učet? Nemám problém, pžiložit fotky a popsat zařazení více jedinců různých druhů do jednohoho terária. Upřímně je to stejně rizikové, jako zařadit stejný druh do jednoho terária. Těžko říct kolik vám je, že si ještě kupujete hodinky s vodotryskem ... Je vidět, že chováte hady, tak jak je to psáno, to je vaše věc. Mě se osvedčil tento styl. Hadi prospívají, mají velké terárium, které poskytuje dost rozdílných teplotních vrstev, tím pádem si mohu dovolit chovat i trošku rozdílné druhy. Samozřejmě, že pokuď bych se rozhodl chovat více hadů, tak bych časem přešel na oddělený způsob chovu z důvodu časové úspory. I když hadi mají na výběr :) stejně spí na hromadě ( had je samotář ). Seznam hadů. B.C.C , Morelia spilota cheynei, Eunectes notaeus , Python sebae. Jestli chceš :) klidně ti nafotím fotky klaune.

Jestli můžu poprosit ty fotky, rád se podívám. Jinak to, že v teráriu o rozměru pokoje lze chovat pohromadě více zvířat asi nikdo nediskutuje, namíchat lze cokoliv s čímkoliv(i tygr s kozou, prasetem, psy) a také chápu, že Vás jako petkaře nezajímá zdravotní stránka, kterou jsem zmiňoval. Takhle fungovat Vám to může klidně dalších pět let, než se něco po*ere. Pořád je totiž čas stran toho, co jsem uváděl. Nebo holt zatím jste měl štěstí a nic se pokazit nemusí, zvířata jsou zdravá a půjde to tak dokud se tam nedostane další zvíře. Přeju aby to tak fungovalo nadále. Po zlých zkušenostech je to přání mnoha chovatelů, co na to doplatili. Rozhodně to ale není příklad, který lze někomu doporučit.

Mám dilema. Nevím jestli jsem byl mezi těmi co Vás ztrapnili před těmi lety nebo nebyl, ale když to vidím, tak z toho fakt dobrý pocit nemám. Tak poraďte, mám napsat pravdu a napsat zase něco nehezkého, co bude nazváno ztrapňující, nebo mám lhát a sypat si popel na hlavu, že konečně někdo vymyslel rack, kde je možné chovat všechno?? Úplně vidím Horsta Fuchse, jak to nabízí jako "Rack v němž jde to, co doposud nešlo".

Na tuhle otázku odpoví mraky zdejších vláken od petkařů s dotazy, co se děje s mým hadem, proč má na zádech bouli, proč mu teče z nosu, co mu to visí z kloaky atp. A to jsou vlákna od těch, co si vůbec něčeho všimli a rozhodli se poradit. Petkař zpravidla řeší zdravotní stav, pokud ho vůbec řeší, jen na bázi vizuální a to ještě často pozdě. Z mého pohledu je valná většina dotazů na zdravotní stránku chovanců na poradně zbytečná, protože je může řešit jen veterinář (pochopitelně vyjma nějakých nedokonalých svleků, vylekanosti pramenící z odlupování štítků krunýře od želv atp., což jsou normální projevy, které začátečník, nebo laik prostě neví), případně je může řešit někdo zkušený, což tazatel opět rozhodně není. Jelikož petkař nepotřebuje a od zvířete nečeká top stav, protože s ním nepočítá na chovnou sezonu, stačí mu, že had se válí tam co obvykle, že žere to co obvykle a pokud nežere, nějak si to okecá náladou zvířete, špatnou konstelací hvězd, nebo ho uklidní rada stejně zdatného borce, že to je "normální", páč jeho had to dělá taky. O nějaké hygieně v chovu se zpravidla nedá mluvit, zvířata vesele courají na "proplázky" po bytě atp.
Chovatel v tom slova smyslu v jakém já hovořím o chovateli si všímá sebemenších změn v chování, vzhledu, zakalení, neujdou mu zranění způsobená krmnými zvířaty, substrátem a především už dopředu řeší to, aby zvíře mělo odpovídající podmínky a neriskuje žádná možná ohrožení svých chovanců. Zvířata nemixuje, dbá na výběr chovných kusů a to i budoucích, která pořizuje (nejen podle barvy, oblíbenosti, nebo nějakého filmu), je laiky zatracován za to, že vyřazuje defektní kusy a nezapojuje je do chovu, zatímco petkaři jsou schopni učinit z nich modly a omluvit si, že ta boule zmizí, nebo že vrozeně chybějící oko se určitě nedědí stejně jako ten krabatej ocas.

Bez urážky - Vámi chovaná zvířata jsou všechno lehce dostupné kusy, které lze nahradit jako nic. Zvířata v hodnotě pár stovek. V případě, že Vám nějaké zvíře padne, lehce získáte jiné v podobné hodnotě. Pravděpodobně nebudete dělat žádná vyšetření, která by mnohonásobně převýšila cenu zvířete. Možná si i řeknete, že zvíře bylo staré, nebo bůhví jaké (asi jako jste uvedl, že hadi jsou samotáři). Nic od nich nečekáte, vyjma toho, že jsou. Z té Vaší fotky až tak moc poznat není, ale něco přeci jen - třeba to pozadí. To si chovatel do terária prostě nedá. Ve chvíli, kdy hadi chytnou byť jen mykozu, tak to z toho terária už nikdy nedostanete (osobní zkušenost s tmavkami a hroznýši). Stejně tak chovatel nemíchá občas se ophiophágně projevující hady typu cenchrie a eunectes s jinými druhy (pochopitelně vyjma chtěného křížení, ale to už jsme řešili jinde). U cenchrií jsem si to vyzkoušel osobně, takže taky žádné z druhé ruky.

A na závěr k těm petkařům - když se začalo řešit IBD, tak se přišlo na to, že se s tím setkává spousta petkařů - laiků, kteří ale na žádné vyšetření padlé zvíře nedají, maximálně do totožného terária vrazí nově zakoupeného hroznýše, krajtu a jede se dál. Jediný, kdo dával taková zvířata na vyšetření bývali chovatelé drahých mutačních zvířat (..a chondropythonů), kteří logicky měli zájem na tom řešit, co se to u nich v chovu děje. Z toho vznikla i fáma o tom, že šíření IBD má na svědomí chov mutačních zvířat. Ani omylem. IBD v ČR kolovalo dokonce v dobách, kdy se tu ani mutační hroznýši, jimž se to zpravidla dávalo za vinu, nevyskytovali. Už někdy v osmdesátých letech zvesela rasilo tehdy oblíbené tmavky. Pochopitelně že s pádem cen se mezi petkaře dostávali i mutační hroznýši asi tak, jako nyní mutační regiusky. Nástup šíření nemá tudíž naprosto žádné bariery, naopak. Za to nemohou chovatelé, ale až na výjimky právě petkaři neřešící nic víc, než osobní dojmy a řekněme estetické působení terária v bytě.

I když s tím pozadím musím nesouhlasit :) ... nedostanu? Vypnu ventilaci. Zapnu :) např. hořák, hady samozřejmě :) dám mimo terárium, aby jste se toho zase nechytl a nepsal :P had v rohlíku a td. vytopím na 100c a nechám 24 h a mužou se jít bakterie klouzat. Pozadí je ošetřeno antibakteriálním lakem. Těžko říct na co šaháte, že řešíte _) kvasinky u hadů.

Zajímavé je, že vy mi ty hodinky s vodotryskem také nevěříte, ale my jsme vám to tvrzení bez jakýchkoliv důkazů věřit měli? Vůbec nejde o to, že nejste registrovaný. V danou chvíli jsme s tímto typem tvrzení oba úplně stejní klauni :-). Chápete? Nikdo vás tu neztrapňuje.

Upřímně je to stejně rizikové, jako zařadit stejný druh do jednoho terária.

To už z principu nikdy nemůže být stejně rizikové.

I když hadi mají na výběr :) stejně spí na hromadě ( had je samotář ).

Ovšem, 4 cca 2-3 metroví robustní hadi (délku neuvádíte, takže mi nezvýbvá než tipovat podle fotky) mají v terárku s plochou dna 0.8x2m (které je navíc ještě rozčleněno bazénkem?) "na výběr" si každý najít teplotně vhodné místo, kde by mohli ležet úplně sami. Tomu fakt věříte? A nemůže to být náhodou tak, že to opravdu teplotně a prostorově vyhovujících místo je tam ve výsledku náhodou jen jedno, možná dvě?
Nešlo by vyfotit celé terárko a ne jen půlku? Co je v té levé polovině :-)?
Jak jsou teď ti hadi dlouzí a staří? To je tedy chováte takto pohromadě všechny 4 od mláďat v tomto teráriu?

Dřív jste mě neskutečně vyfakovali, že to nelze cca 8 let zpět s tím, že nemůžete chovat v teráriu dva různé druhy. Od té doby jsem jako posedlý ověřováním vašich teorií.

Nemyslím, že by někdo tvrdil, že podobné věci "nelze" udělat. Lze udělat cokoliv, jen některé věci "nelze" doporučit začátečníkům, protože ti na 99 % nebudou začínat s terárkem vašeho typu.

Např. o agressivitě Python sebae a Eunectes notaeus neskutečně klidní hadi.

Nevím jestli je vůbec vhodné se ptát, když máte záměrně čtyřdruhové terárium o čtyřech jedincích, ale s kolika jedinci Python sebae a Eunectes notaeus máte zkušenost? :-)

Koukáte se na hady jako něco co nemá mozek, ale přesto máte za to, že poznají jiný druh hada.

A podle vás tedy nepoznají jiný druh hada?

Už to nech bejt. Jen mě stále vrtá hlavou, že je zde hrozně moc zkušených chovatelů, ale ještě nevyšla pořádná knížka o teraristice, která by rozebrala vše do hloubky z různých pohledů. Jak je vidět zde v každém komentáři. Znáte odpověď skoro na vše :) a vztekáte se když jsem příjde někdo nezkušený, který se ptá proč had nežere. A radši mu odpovíte stylem " Zkus sežrat prase a dát si ještě kozu ..." ( trošku jsem prolítl vaše komentáře ( všeobecně ), jak vás to musí hřát na srdci tímto stylem psát ) Pokuď vyšlá rád si jí koupím. Ale prosím nic takového abeca teraristiky- krajta královska ...

Moje komentáře??:-D Moje komentáře jsou psané s prominutím jako pro debily, aby lidé pochopili, že to není napsané jen shora z nějaké trapné nadřazenosti, jak se tu občas podsouvá rádcům. Spousta odpovědí tu již zazněla mnohokrát, přesto padají totožné dotazy, protože lidé jsou líní a je pohodlné nechat si vše strčit pod čumák. Pokud se někdo ptá, proč had nežere a zároveň uvádí, že je takový matný, mléčný, nebo že metrovému hroznýši dává holata, aby pak takovou reakci neschytal. Ono se Vám to takhle mluví, ostatně mluvil tak kdekdo, někteří si chtěli či dokonce založili vlastní poradny, kde se holedbali, jak se bude s lidmi zacházet tak a tak a kam to dospělo? Do stejného. Ono to jinak skončit nemůže. Je to totiž o lidech. A nezmění na tom nic, ani to, jestli se tam přihlašují pod svým jménem, nebo pod heslem atp. V téhle republice psát knihu? Když si lidé neváží ani toho, co tady člověk smolí desítky minut??? Když mi pod jasné vysvětlení jak pro tříleté dítě napíšete "krásnej text"??? Sorry, to by bylo opět plácání jater:-)

Jsou liní a budou to dělat pořád, ale když se někdo snaží něco najít :) je na internetu i 90% blbostí a keců, je to škoda mohla by být sranda si číst tvé sakrastické :D bravíčko pro teraristy. Jak jsem napsal krásný text. Vím, že to musíš psát tak, aby když to bude číst nějaké tele, tak nezkoušelo chovat dva různé druhy :), já bych to též nikomu nedoporučil.

No s tím internetem je na tom kus pravdy. Také zde uvádíte hovadiny, přesto máte potřebu je prezentovat. Kdyby pár lidí nereagovalo, mohlo by to tu být převzato jako vhodné doporučení a začátečníci by to aplikovali vesele u sebe doma, protože nějaký Bezhranic to napsal;-) Přitom kdo je ten Bezhranic? Úspěšný chovatel s desítkami odchovů a letitou praxí? Začátečník, co má i po čtyřech letech sebae a notaeusku shodné velikosti jako constrictora, potažmo cheynei!!(ta mě z fotek zvláště zarazila, má-li to být skutečně cheyneika)? Bytost, která tvrdí, že v teráriu s rozměry 1.9M (výška) 0,8m (šírka !) 2m (délka) lze vytvořit vhodná klimatická místa pro hady z různých oblastí s jinou potřebou vlhkosti, teplotního gradientu? Hm, to asi není to pravé ořechové. Jenže to je právě to, že to začátečník nepozná. S tím internetem máte fakt pravdu.

Nad tím sarkastickým bravíčkem popřemýšlím, možná by tam mohla být taková ta ejakulační poradna pro petkaře Vašeho typu s možností se vybouřit, pohovořit o svých problémech, protože posledních pár reakcí představovalo spíše agonii v posledním tažení než debatu k věci a nějakou konstruktivní diskusi podloženou argumenty. Když teda pominu pilíř charakteristiky "jde to":-D Na druhou stranu i poradna potřebuje osvěžení, takovou Hvězdnou pěchotu, která vytrhne lidi od běžných denních starostí, tak proč ne. Jj, vosisák se vrací:-D

Máme dokopy pár subadultních mřížek, 2.0 subadult písmenek a dospělou tmavku. Už od mláďat a bez problémů. Samozřejmě je ale nutné dodržovat bezpečnost zejména při krmení.
Pro tuto diskuzi je ale můj příklad trochu nerelevantní, protože v našem případě nejde o terárium, ale o místnost. Při větších rozměrech je jednodušší dopřát zvířatům potřebné rozpětí vlhkostních a teplotních podmínek.
U standardních malých terárií mi to ale nepřijde jako nejšťastnější řešení. A vzhledem k tomu, jakým způsobem zadavatel položil dotaz bych mu důrazně nedoporučila to dělat! Zato bych mu v první řadě doporučila si zjistit, jak velká může být dospělá krajta tmavá ;-)

Zkus někdy google. Najdeš i křížence " krajty královské x krajtou tmavou " Velikost ... kolikrát samec nedosahuje ani 1/3 samice. Můžeš to přepálit jak většina chovatelů, co se snaží extrémně množit a vyroste ti z krajty tmavé velké monstrum, co váží klidně i 130Kg a krajta královská může pak vypadat spíš jako její trus. Rozměrově si to moc netrefil. Do toho bych se moc nepouštěl ...

No jo, jenže tady je třeba uvést na pravou míru, že ta regina s tou tmavkou nežije celoročně, stejně jako se celoročně nechovají za účelem vzniku carpall morelky s reginama, natož chondra se spilotama na carpondra. Tahle zvířata nevznikají tak, že je společně chová někdo roky, v podstatě jde o dny, někdy jen hodiny. Navíc na vznik burmball se nepožívají tahle monstra

To samozřejmě vím. Nechovají se celoročně z hodně důvodů např. již zmíněného ekonomického. Hlavně z důvodu přehledu a zdraví zvířat. Otázka toho pána zněla " jestli to jde ". Ano lze chovat různé hady bez problémů v jednom teráriu, ale nechovají se tak, protože v chovech se preferuje oddělené žití, které je časově :) úspornější a bezpěčnější( Ať jde třeba o přenos nemocí atd. ). Než rozdělovat hady na krmení a čekat, než do sebe každý had nasouká potravu zvlášť ( Občas to trvá déle ... Krmit hada např. kuřecím stehnem z obchodu trvá aspoň 15m) Je hodně důvodů proč ne, ale rozhodně :) i když to zde mají rádci rádi, nevidím důvod proč člověka totálně ztrapňovat. Dřív jste mě neskutečně vyfakovali, že to nelze cca 8 let zpět s tím, že nemůžete chovat v teráriu dva různé druhy. Od té doby jsem jako posedlý ověřováním vašich teorií. Např. o agressivitě Python sebae a Eunectes notaeus neskutečně klidní hadi. Koukáte se na hady jako něco co nemá mozek, ale přesto máte za to, že poznají jiný druh hada.

Jestli to jde? Z tohohle úhlu pohledu jde ale všechno. Předpokládám ale, že poradna je od toho, aby lidem říkala, co je správně a nepotvrzovala, že jde to všechno. Znal jsem člověka, co choval čtyřmetrovou tmavku v krychlovém teráriu o straně metr z OSB. Ten by sem taky mohl napsat na otázku "jestli to jde", že to jde. Takže podle této teorie by šlo poradnu zavřít, protože jde všechno. Ale dobře to není. Chytřejší si z toho ponaučení vezmou a ti, jimž to pochcípe si začnou hrát s něčím jiným. Připomíná mi to slavnou větu...jé želvička (nebo ekvivalent chameleon), tu jsme taky měli:-DDD A důležité je tam to měli...:-)

Bez urážky, ale to, že se ti zrovna povedlo narazit na klidného jedince nic neznamená. Písmeny i anakundy prostě patří obecné k agresivnějším. To že tví dva jedinci jsou klidnější nic neznamená.
Naše písmenky si, když na to přijde klidně rozmlátí hubu o sklo, jen když vidí člověka 3 metry daleko.

Zhruba půl roku jsem odchovávala v jenom teráriu krajtu kobercovou s hroznýšem královským. Obě samice, krajta 220cm, hroznýš 120cm. Dostaly se ke mně od chlapa, jenž je choval pohromadě již nějaký čas, tudíž byly zvyklé. Vzhledem k relativně stejným potřebám vlhkosti (60-70%) a teploty (pod lampou vyhříváno na 32, na druhém konci terária 27, v noci pokles na 23-24) jsem nezaznamenala žádný problém. Krmila jsem zvlášť, zdravotně obě v pořádku, krásné a pravidelné svleky. Většinu času zamotané v sobě, nikdy žádný náznak agrese, ať už vůči mně či jedna vůči druhé. Po dostavění druhého terária jsem je oddělila, neb obě rostou jak z vody, ale jejich soužití probíhalo příjemně, pěkně na oko a po oddělení nezaznamenávám žádný rozdíl. Nikterak Ti to nehodlám doporučit, má zkušenost může být výjimka a u jiného chovatele může probíhat odlišně s negativním záměrem, ale za mně vše OK.

Regiusku s tmavkou bych dohromady opravdu necpala. Stačí se podívat na dospělé jedince v číslech. Ostatně nevidím důvod, proč to dělat. Pokud chceš dva hady odlišného vzezření, pořiď dvě regiusky s odlišným zabarvením. Mutací je celá škála a půjdeš na jistotu.