Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama bradatá - párenie

Dobrý deň,

Od včera som pozoroval záujem samčeka sa páriť so samičkou, čo dneska sa mu podarilo. Napadlo ma hneď niekoľko otázok bol by som rád ak by ste mi odpovedali resp. poradili.

Chovám ich spolu v teráriu (samca aj samicu) a toto je ich prvé párenie čiže je pravdepodobné že môže už byť oplodnená? Mám ich rozdeliť od seba, aby ju samec "nezmordoval" ? (niekde som to čítal že samec ju môže vyčerpať natolko, že môže až skapať) preto sa pýtam či ich mám rozdeliť po prvom párení. V teráriu mam len samca a samicu.
Po oplodnený dochádza k znáške po mesiaci ?
Treba vytvoriť niake lepšie podmienky pre samičku? Niaka špeciálna starostlivosť?
Ak by niekoho zaujímali rozmery terária: 150x60x50 (DxŠxV)

Samec bude dominantni vseobecne, ale se samici se bude parit jen pokud bude samice chcit - bude mit "plodne obdobi". Mimo tuhle dobu bude samice prohanet a davat najevo jaky je macho (je to velmi individualni, nekteri samci jsou agresivni paka, nekteri klidasi), ale parit se nebude. To ze samici prozene, zaklika si, zcerna, pripadne ji i kousne do ocasu nebo zatylku je celkem normalni, celorocne. Jedno uspesne pareni na oplodneni staci, dokonce i na oplodneni nekolika snusek.

Terarium mate dost velke, muzete klidne pridat dalsi 1-2 samice aby mel samec "vic zabavy" a trochu to sve machrovani rozlozil - nebyla tak stresovana jedna. Ale dle mne plati - samec se pari az pokud "chce" samice. Bezny cyklus je takovy ze nejakou dobu po skonceni zimovani zacne obdobi pareni - samice samy provokuji samce, po pareni je cca. za mesic snuska, a cele se potom nekolikrat opakuje - dle podminek a konkretnich zvirat obvykle 2 - 4 snusky do roka.

O viac samiciach som uvažoval, ale rozhodol som sa zatial len pár chovať, aby som zistil ako sa správajú ale určite si ešte obstaram ešte samicu, popripadne 2 :-).
Takže ich netreba rozdeliť? Mám byť pokojny?
Ak máte niake odporúčanie ešte, je to môj prvý pár a ich prvé párenie.

Ono to oddelovani samce - na to jsou ruzne nazory, muj ciste subjektivni je ze radej mit zvlast "babinec" a zvlast samce na "samotce", ale jen v te rovine ze maji pak samice klid a nejsou porad ozuzlane a pokousane - ale jak jsem psal, tohle hodne zalezi na konkretnim samcovi a jeho povaze. Mel jsem dost dlouho i spolecny chov 2-3 samic se samcem, a taky to slo.