Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Špatný svlek krajty

Dobrý den,

špatně se mi svlékla samice krajty královské.. Potíže při svlékáním jsem zaznamenal již minulý svlek, tehdy ovšem stačilo jen na cca hodinu hada vložit do bedny s vodou, stará kůže se odmočila a já ji mohl bez potíží sundat. Nyní se krajta svlékla téměř v celku, ale má nesvlečenou celou spodní čelist a kus břicha. Hada jsem opět umístil do bedny s vlažnou vodou cca na hodinu... Jenže stará kůže ze spodní čelisti nešla sundat lehce, respektive jsem se bál, abych hadovi neublížil(krajta se dost mrskala, ještě aby ne teda)..
Dotaz zní takto - mám pouze zajistit doplnění vitamínů (především vit. A) a další svlek řádně ohlídat, nebo více zakročit, starou kůži znovu odmočit a hada trochu "potrápit" sundaváním? Mohl by zaschlý svlek představovat nějaké větší zdravotní riziko pro krajtu?

Děkuji moc za odpovědi :-)

Ještě bych ji zkusil nechat ve vlažné vodě a nechal ji pak třeba lozit po drsnější osušce nebo něčem drsném, aby se zbavila odmočené staré kůže a pokud by to pořád nešlo dolů tak dosvléct ručně po směru šupin, opatrně. A než řešit zbytečné vitamíny tak spíš zajistit hadovi vhodnější podmínky, aby se dobře svlíkal, tzn. více rosit a udržovat vyšší vlhkost hlavně v období zakalení a odkalení. Jaký máte substrát v teráriu?

v terárku mám piniovou kůru. V období ekdyse rosím se zvýšenou intenzitou.. V tom teráriu mám 2 krajty, přičemž je zvláštní, že jedna (samec) se svléká vcelku naprosto bez potíží, takže nevím, jestli to bude podmínkami v teráriu.