Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Genetika hroznýšů

Zdravím.
Ráda bych se časem (v průběhu 2-3 let) pustila do odchovu. Do té doby bych ráda věnovala čas a úsilí studování genetiky. Nemohu se však dopátrat kvalitních informačních zdrojů a literatury. Co pro začátek doporučujete?

To je vtip, že se nemůžete dopátrat kvalitních informačních zdrojů a literatury? Apríl je až za pár dní:-)
Pokud to není vtip, doporučuji knihu od John R. Berryho Designer - Morphs, Volume one: Ball python and Boa constrictor.
Jinak je to teda ostuda, pokud se do něčeho takového chcete pouštět a nejste schopna si najít na netu odpovídající zdroje.

Jistě že dohledám řadu webů s tabulkami, co vznikne z hada A a hada B, ráda bych se však dohledala doporučeného důvěryhodného zdroje, jenž mi řekne trochu více. Zahraniční weby a cizojazyčné knihy si se svou angličtinou zrovna kvalitně nepřelouskám a ráda bych načetla vše od A po Z. Pokud považujete za ostudu dotázání se na kvalitní zdroje na portálu zkušených chovatelů, omlouvám se za takové šokování. Mezi místními dotazy typu "umře můj chameleon,když sežral berušku" jej nevnímám nikterak ostudně. Nechci si načíst hovadiny.

Po načtení českých webů mám přibližnou představu, jakého samce pořídit, abych docílila požadovaného potomstva. Bohužel to mému po informacích lačnícímu mozku nestačí a weby poskytující složitější informace jsou pro mně jakožto pro laika jednoduše moc složité a nečitelné. Proto se snažím vypátrat knihu či web, jenž poskytne průvod od nejzákladnějších informací po nejsložitější. A takový jsem nenašla. Opravdu je můj dotaz natolik směšný? Bude můj dotaz méně směšný, když sem za předpokladu odchovu naházím fotografie s dotazem "řekněte mi prosím, co mi to doma vůbec vzniklo"?

Jistě že dohledám řadu webů s tabulkami, co vznikne z hada A a hada B, ráda bych se však dohledala doporučeného důvěryhodného zdroje, jenž mi řekne trochu více.

Genetika je u běžně dostupných mutací jasně daná, těžko Vám jiný zdroj poví něco jiného, než že recesivní mutace je recesivní a codominantní se chová codominantně a dominantní je dominantní, co je heterozygot, homozygot, doublehetero a další potřebné termíny, co s tím souvisí. Směšné či spíše smutné mi připadají v této době jakékoliv dotazy v této problematice "co dostanu, když spářím salmona s albínem, albína se slonem". Je to pořád dokola, přitom je na webech miliony kalkulaček na hroznýše, gutaty, kobercovky, heterodony, královky a další "mutačně" úspěšné druhy. Máte pravdu, že valná většina těchto webů je anglicky nebo německy, přesto si myslím, že pokud jste již seznámená s dědičností, poradíte si s tím. Co považujete za složité a nečitelné nevím. Jestliže totiž nerozumíte, respektive jste ještě nenašrotila genetiku (Mendelovy zákony dědičnosti, Punnetovy čtverce), nemá cenu zabředat dál. Jedná se zkrátka o základ a pilíř celé práce s mutacemi. Tohle za Vás prostě nikdo jiný neudělá. Já jsem se to učil na akvarijních rybách, žádné weby k dispozici nebyly, neměl jsem možnost si někde číst něco ve smyslu jak jste popsala. Ve výsledku bylo fuk, že šlo o akvarijní ryby, protože principy jsou stejné, jen se liší v dědičnosti mutace u toho kterého druhu. A to se nedá opět jinak než naučit, že Sharp a Kahl jsou recesivní, salmon codominant atp. V tomhle to má dnes začátečník jednoduché jak facku a vpodstatě má vše pod nosem, jen se tím musí probrat.
Když zmíním dotaz na obavu z toho, že se chameleonovi povedlo sežrat berušku, tak bych to na roveň nedával. Dovedu pochopit strach člověka o zvíře, které prostě pozřelo něco, co mu může ublížit a tak se táže.

Směšné či spíše smutné mi připadají v této době jakékoliv dotazy v této problematice "co dostanu, když spářím salmona s albínem, albína se slonem". Je to pořád dokola, přitom je na webech miliony kalkulaček na hroznýše, gutaty, kobercovky, heterodony, královky a další "mutačně" úspěšné druhy.

Jistě, proto se neptám, jak dostat ze své heteroalbínky co nejzajímavější žížaly, jako naprostá většina začátečníků, ale chci sama vědět, jak co funguje. Čekala jsem podobnou reakci a nechci po nikom recept na neobjevený zázrak ani veškeré know-how člověka, jenž se probabral od začátku do nynějška obtížnou praxí. Potřebovala jsem jen jako NAPROSTÝ laik poradit, KDE začít číst. Je moc hezké vědět, že sharp je recesivní, asi jako pro laika v oblasti aut vědět, že jezdím 1.9 TDIčkem.

Pro příště by stačila odpověď "holka, pokud jsi si ještě nenačetla nic, dopouručuji začít s Mendelovo zákonama..." zkrátíte si tak čas prosezený nad odpovědí a člověk z druhé strany bude vděčný za radu. Hezký den.

Tak teď už Vám nerozumím vůbec:-D Tohle není o nějakém know how, nebavíme se o utajování chemismu vody pro výtěr neonek. Chov mutačních zvířat je v tomhle v podstatě jednoduchý, největší problém (tedy když přeskočím neznalost genetiky) jsou finance a to není žádné know how, ale otázka kapitálu. Pokud nemá člověk smůlu na nějaké neplodné zvíře, nebo zvíře, které se prostě nechce pářit, nebo samice nezabřezává, odchovů dociluje pravidelně, ale to opět není otázkou know how. Mutační zvířata jsou v chovu vpodstatě domestikovaná a jejich chov i následný odchov je mnohdy snazší než chov přírodně zbarveného zvířete z přírody totožného druhu.

Hned v první odpovědi jsem Vám doporučil myslím si víc než kvalitní knihu, za Vaši neznalost cizích jazyků nikoho vinit nemůžete a to že jste zatím nezabředla skutečně ani do základů genetiky a tak je pro Vás pojem Sharp neznámá jsem opravdu netušil, když jste uvedla "Po načtení českých webů mám přibližnou představu, jakého samce pořídit, abych docílila požadovaného potomstva. Bohužel to mému po informacích lačnícímu mozku nestačí a weby poskytující složitější informace jsou pro mně jakožto pro laika jednoduše moc složité a nečitelné". Jak čitelné byste je tedy chtěla??? Co by tam mělo být, když ostatní se tím museli prožrat sami? Opravdu nechápu, co byste jako chtěla slyšet, nebo si někde přečíst? Jakože červený had s oranžovým dává růžová mláďata, když...??

Kdybych Vám odpověděl jak jste napsala...""holka, pokud jsi si ještě nenačetla nic, dopouručuji začít s Mendelovo zákonama...", tak mě označíte za arogantního, neschopného rady. Omlouvám se, do hlavy Vám ale nevidím a ani ve snu mě tedy po informaci, že už něco máte načteno a že máte doma nějaké zvíře, které už víte, co na něj pustit, nenapadlo, že nemáte páru, co je to sharp, natož že opravdu nevíte, jaké jsou základy dědičnosti. Ve svém příspěvku jsem se snažil vysvětlit, že pokud narazíte na normální web (podle Vašeho slohu usuzuji, že máte schopnost rozlišit nějaký web začátečníka od webu chovatele s větším počtem mutací v chovu), nenajdete v něm nic víc než v jiném webu, půjde jen o jiné zpracování. Mutace hroznýšů dědí na stejných pravidlech a o to bylo obsahem sdělení.
Takže to opravuji na "holka, pokud jsi si ještě nenačetla nic, dopouručuji začít s Mendelovo zákonama..." a na zbytek zapomeňte:-)

Pochopitelně vím, co je to Sharp, uvedené srovnání neznalosti Sharpa s 1.9 TDI berte opravdu pouze jako příklad. Nejspíš jsem potřebovala vědět pouze fakt, že odchov mutačních zvířat není ničím složitým. Za mou neznalost cizích jazyků (jistě že anglicky umím, nikoliv však na takové úrovni, abych si troufla řídit odchov zvířat těmito informacemi) Vás nikdo neviní. Avšak Vaše odpovědi na mne, bohužel skutečně působí arogantně. Přesto Vám děkuji, vydolovala jsem mezi řádky, co je potřeba. Ale kašleme na to, neosobní komunikace bude vždycky naplněná mouchami.

Z toho, co mne prozatím zaujalo a nad čím uvažuji dle zatím načtených informací jest spojení samice hetero albino se samcem sunglow. Pokud jsem vše dobře pochopila, vzejít by měli hetero albino, sunglow, salmon (hetero albino) a albino. Pochopila jsem správně?

Ano, teoreticky je šance na mláďata ve veškerých uvedených mutacích.