Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chovani u felsumy

Dobry den, mam dotaz. Mam 2 felsumy. Stari cca pul roku. Samec a samicka. Jde o to, ze samicka je stale schovana. Jakmile vyleze ven samec ji uvidi a hned jde za ni nato ona se okamzite zase schova. Vcera jak sem dosel z prace tak mela samicka kousanec za krkem. Samicka zere (sice min nez samec ale zere) a barvu ma svetlou. Je to bezne chovani? Mam je necely tyden. Dekuji za odpovedi Tomas

Kousanec za krkem je v celku normalni a je to pozustek pareni. Tady na obrazku je to take videt i kdyz je zaostreno jinam:
[img=/file/view/22117-12671946-10205564237057496-1156172006964333413-o-jpg]http://tera.poradna.net/file/view/22117-12671946-1 0205564237057496-1156172006964333413-o-jpg[/img]

Pokud by samice nejak chradla, tak podorucuji samce docasne oddelit.

Jak už psal kolega, tak stopy kousanců na krku jsou obvykle po páření. Sice nepíšeš, o jaký druh felsum se jedná, ale to chování co popisuješ je běžné. Jsou to holt felsumy a ne vždy je možné je chovat trvale v páru. Asi bych je i tak na nějaký měsíc oddělila (tedy samce, samici bych nechala v ubikaci), protože jestli jim je teprve půl roku, tak samice je na rozmnožování ještě dost mladá.

jestli je to tak a jestli je to opravdu par, tak bych je rozdělil, samice by mohla v příštích pár měsících zabřeznout a to by byla škoda, bylo by to do budoucna na úkor její velikosti a kondice, nechal bych ji dorůst a ve stáří vice jak jeden rok (ideálně 1,5 roku) bych je opět spojil. Na rozdělení stačí dát do terka přepážku ze skla, aby na sebe viděli ale nemohli k sobě, tedy pokud to konstrukce tvého terka dovolí, já to tak měl a když jsem je v cca 1,5 roce spojil tak se pářili doslova do několika minut a od té doby spolu v pohodě fungují, na nějaké ty kousance take dojde, ale to už k těmto zvířatům patří.

Pokud to "dát pryč" znamená úplně se jedné zbavit, pak bych prodal samici, samotný samec bude prospívat lépe naž samotná samice s ohledem na možné neoplodněné snůšky a potíže s jejich vykladením - I když osobní zkušenost s tím nemám, jen se to všude pořád dokola opakuje. Docela by mne zajímalo jestli s tím má někdo osobní zkušenost - tedy dlouhodobé držení samotné samice, neoplodněné snůšky a případné problemy s vykladením.

Ano mam, ale jen u jedne samice z mnoha. Casto je to problem u mladych samic, ktere by meli problem i s oplozenou snuskou - vse tedy plati pro felzumy. Ja bych naopak doporucil dat pryc samce a az samice povyroste, tak ji koupit jineho. U felzum je, ale lepsi mit vzdy nejaky prostor kam je mozne samce oddelit. U nekterych paru to nebyva problem, ale obcas se nejde samec u ktereho jde pri kazdem pareni o zivot samice.

Ano, je to celkem bezne. U lidi jsou take samicky, ktere tlucou samecky :-). Ted uz jen zalezi na posouzeni jak je to vazne, ale pokud jsou to jen mensi sramy, tka bych je spolu zkusil nechat. Poznate to podle chovani utiskovaneho jedince. Kdyz je zalezly nekde v rohu a tmave zbarveny, tak je lepsi ho prendat jinam. Pro budouci par je to takhle, ale vyhoda, protoze vetsi riziko je, ze samec umlati mladsi samici nez naopak.