Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Timon lepidus-legislativa v ČR?

Dobrý večer jak je to prosím s chovem perlovek v ČR? Je nutné při koupi doklad o legálním nabytí? A pokud se člověku poštěstí mít odchov je nutné ho někde vykazovat? Sem tam vidám perlovky v inzerci a nic takového jsem nepostřehl ale samozřejmě jsem si vědom že patří mezi přísně chráněné druhy..děkuji moc nemohu se totiž nikde dopídit reálné odpovědi..dík

Tak lepidky jsou zahrnuty v Bernské konvenci, ale tam je skoro všechno a nijak důležité to není. V ČR je důležité hlavně mezinárodní CITES seznam a český zákon (114/92 - omezující a upravující chov v ČR volně žijících tvorů). Timon lepidus není ani v jednom, takže si nejsem vědom nějakého omezení v prodeji. Ohrožený taky není - jen Near Threatened podle IUCN, v důsledku úbytku přirozených stanovišť: "Listed as Near Threatened because this species is probably in significant decline (but probably at a rate of less than 30% over ten years), probably mainly because of widespread habitat loss through much of its range, thus making the species close to qualifying for Vulnerable."

Jak už psal kolega výš, tady v ČR se na chov žádných Timonů zatím nic nevztahuje, nepatří mezi tuzemskou faunu ani do Citesu. Takže si je můžeš normálně koupit a nic dalšího neřešit. Ale co se týče nějaké té kupní smlouvy, tak tu je vždycky lepší si vyžádat, k jakémukoliv živému zvířeti... jednak je to určitá záruka, žes zvíře koupil od toho a onoho a druhak dneska čék nikdy neví, co bude za nějaký čas potřebovat. protože to, co dneska není potřeba neznamená, že to za pár let potřeba nebude.

Ono je to o tom, že legislatívne opatrenia na národnej úrovni ohľadom "Bernu" nie sú (zatiaľ ?) oproti CITES-u moc rozpracované. Ale ináč v rámci štátov, ktoré sú zmluvnými stranami (je tam aj SR, ČR), sú v prílohách uvedené druhy proste chránenými druhmi. Tak ako je nelegálne "naše" druhy u nás bez povolenia odchytávať a obchodovať s nimi, tak by to malo byť aj s európskymi druhmi vrámci zmluvných štátov... pokiaľ sa niekto v tejto oblasti viac orientuje, budem rád za potvrdenie alebo vyvrátenie môjho pohľadu, dosť ma to zaujíma :-) ...