Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odporučenie na prvého hada

Dobrý deň, chcem si kupiť hada je to tak zaujímave stvorenie :) je to dokonca fascinujúce. a toto by bol moj prvý chov hada. preto mám otázky typu: Akého hada by ste mi odporučili na začiatok ( had ktorý neobsahuje jed - nejdevoate! ) Dakujem. :)
:-):-)

Maurus je Hroznýšovec duhový ne? (Epicrates Cenchria Maurus)
Ti jsou taky v pohodě, ale už jsou celkem mohutnější a větší a bohužel nejsou nijak moc pěkní, hlavně jak vyrostou...
To už spíše Epicrates Cenchria Cenchria, ale to pro začátečníka spíše ne-e.
Pro začátečníka je užovka červená nejideálnější myslím. Mnoho krásných zbarvení, nejsou moc velké, že by se jich člověk bál časem až vyrostou, nemají problémy s příjmem potravy, můžou být i v páru a nesežerou se jako celkem běžně korálovky a opravdu jsou nenáročné a klidné.
Terárko postačí úplně v pohodě 80x40x40 s 3D pozadím i pro pár.

- Jinak jsou vhodné i Krajty královské, ale ty mívají dost často problémy s příjmem potravy i na dlouhou dobu. + Začátečník se může zaleknout tloustky, jsou to takoví malí tučci no :-D
Takže bych to viděl na užovku nebo korálovku. To už je na člověku, co se komu líbí (mě osobně se korálovky třeba nelíbí).
A možná už jsou až moc malé a mají nevýrazně oddělenou hlavu od těla :-D

Každopádně nejlépe kupovat od chovatelů dobře rozkrmeného, zdravého hada.

Fakt? Od kdy? To slyším poprvé teda úplně... :-D A ani na internetu to nikde nemůžu najít, že se to někdy mělo vůbec měnit takže nevím.
Jinak stěmi užovkami to je pech no, já mám užovky hodné:-D I když jedna je taková divočejší, ale jinak v pohodě :-)
Hadi jsou všichni individualisti no.

Jak to přehánění s růstovými vlastnostmi mauruse, tak s tím teráriem. Do uvedeného terária se vklidu složí i ten maurus a rozhodně to není takové přerostlé hovado, jak jsi psal výše s tím vzrůstem. I dnes se lze potkat s guttatami o délce 180cm (u samců dříve naprosto běžná velikost) a to, že většina zůstane menší neznamená to, že to tak bude v každém případě. O mohutnost tady nejde, jako o pohyblivost a z toho vznikající potřeby a každý, kdo choval guttaty potvrdí, že toho "najezdí" o dost víc než maurus.
Přijde mi trochu nefér kázat o něčem, co jsem nechoval. Já jsem měl v takto velkém teráriu 2,1 E.cenchria bez potíží (tedy vyjma společného krmení, to je u cenchrií obecně oříšek) do věku tří let a bez problémů se do něj složí i adultní pár (na tvrdo mohu říct, že v něm rozhodně nijak netrpí).

Já nepsal ale nic o přerostlém hovadu :-D Jen, že je mohutnější a větší než užovka většinou. Podle toho co jsem jich pár takových viděl. Protože mi příjde, že člověk se více "bojí" mohutnějších hadů než užovky, která ano, může byt třeba delší, ale jinak působí drobněji. Proto mi příjde jako první had užovka lepší a ne jen kvůli toho, ale i že si člověk může vybírat z několika barevných forem zajímavých, atd atd...
A hlavně jsem nic nekázal :-) Jen jsem napsal co si myslím, že je vhodnější jako první had pro začátečníka. Ani jsem nepsal nic, že by se tam maurus nevlezl, ale jen že např. pro tu užovku to je ideál to terárko. O mauruse se nezajímám takže k tomu jsem ani žádné terárko nepsal. Jinak, že jsou užovky aktivnější než někteří další hadi to je pravda, užovky jsou akční celkem dost oproti hroznýšům. Takže se tam klidně asi ten maurus vleze a bude spokojený. Pokud jste je choval nebo chováte tak to víte lépe než já, to ani nechci rozporovat nijak.

Jak říkám, mauruse nechovám takže jsem psal k tomu co mám doma nebo když jsem v viděl na živo hroznýšovce (ohledně toho srovnání) a myslím si, že jsme nic tak mimo mísu nenapsal. Každopádně pokud by tak něco bylo rád se poučím a uznám chybu, přít se tu o nich nechci :-)

+ jen jestli se můžu zeptat na ty E.C.C? Mám doma pro cenchriáka připravené terárko 100x50x50 cm, šly by tam dvě samice nebo spíše jen jedna radši? Ohledně těch terárií to je totiž všeobecně složitější. Někdo hold hady chová v co nejmenším terárku doporučeném, kde had může být spokjený, ale třeba i nemusí a někdo zas je chová v terárku klidně větším, pro lepší pocit, že hadovi dopřeje více místa. To je prostě na člověku...

Jen, že je mohutnější a větší než užovka většinou

Protože mi příjde, že člověk se více "bojí" mohutnějších hadů

ale i že si člověk může vybírat z několika barevných forem zajímavých

Jen jsem napsal co si myslím

Když jsem to nechoval, neměl možnost porovnávat víc kusů, nevěnuji se mutacím, tak platí dvojnásob mlčeti zlato:-)

Jak říkám, myslím si, že to co jsem napsal určitě není blbost ;-) Může být větší a mohutnější nebo naopak nemusí. A mohutnější je snad vždycky než užovka. Takže máme oba 50% pravdu a nepravdu. A to jestli je to E.C.M. nebo Hroznýšovec hnědý určitě začátečníka zajímat nebude, ani 90% lidí co je chcou chovat. To byla nepodstatná věc úplně.
A psal jsem k užovkám, které chovám takže jsem psal ohledně nich :-)

Já si pořídila jako prvního hada korálovku - l.t. sinaloe. Nemůžu si stěžovat, super zvíře, krmení bez problémů.

Těch "snadnějších" do začátku je víc, musíš si vybrat podle toho, kam tě srdce táhne. Pro začátečníka doporučuju brát od zkušeného chovatele (nejlépe podle doporučení) - budeš mít o něco větší jistotu, že had je rozkrmený, zdravý, budeš mít možnost mrknout na rodiče, ubikaci u chovatele (samozřejmě není nutností, ale třeba mě to docela uklidnilo, měla jsem větší jistotu a hlavně je moje mrně super vypiplané)

Tak "jedáka" Ti nikdo soudnej snad nedoporučí:-D.Koukni do druhý kolonky nahoře FAQ,máš tam pár rad.Nejspíš se doporučujou ty guttky užovka červená.Musí hlavně perfektně žrát at nemáš starosti hned na začátku.Promysli,kolik budeš mít místa na terárko a kde budeš obstarávat potravu.Pokud budeš mít mládě,tak to bude chtít malé holé myšata.Jinak tady najdeš dost zodpovězených otázek o terárkách i hadech.Označ si vpravo dole v kategoriích co Tě zajímá a máš na dlouho co studovat.