Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik UV záření pro Felsumu madag.

Mám terárko 50x30x80 (šxhxv) Chci umístit trubici "Zářivka EXO TERRA Repti Glo 2.0 - 38 cm 14W " Je to vhodné?
Nacházím různé názory, že felsumě může nadbytek UV záření uškodit a nedokážu odhadnout kolik je dost.
Nebo nesvítit a přidávat Hydrovit AD3? Pokud bych tu zářivku použil, rád bych ji měl pro celodenní svícení plus výhřevnou žárovku.

Ta zářivka je vcelku OK, ale UVB to má spíš jako stopové množství :), dal bych aspoň 5.0 nebo tak k tomu vrzni UVB kompaktní zářivku a spínej ji třeba po hodince - hodince a půl 2x denně (úplně nejlepší hned ráno, ať se pěkně "nacucá")

Heleď ono "dyž nebudeš blbé", tak ti ta felsuma povalí supr i když tam dáš jen tu 2.0 a žárovku jako zdroj tepla. Vše je relativní.

Např. pro úchyláka jako já je tohle

v terárku už výhřevnou žárovku, a dávat k tomu trubici kvůli světlu a ještě kompakt na UVB se mi zdá už moc

dost jakoby málo - jako rovnou tam šoupsnout čajovou svíčku a kochat se brutálně dobrým nasvícením ubikace :D Ale tím se neznepokojuj, ber to jen jako "veselou historku z natáčení".

Já bych zašel ještě trochu dál a dal tam dvě trubice T5 - jednu s tzv denním spěktrem a druhou s větším podílem UVB, ale to se ti bude zdát taky/teprve moc. Za těchto okolností

Proto jsem to chtěl řešit tou trubicí s UVB. Jakou byste doporučil, aby mohla svítit nejlépe celý den

tam dej prostě o jeden level víc - 5.0. Šel bych ale stoprocentně to zářivek T5 - ty už dneska vydrží i s tím UVB docela dlouho. Ty starší typy (T8) jsou při celodenním svícení tak na půl roku, pak už to je jen na parádu.

Taky si myslim, ze zarovka k felzumam moc nedava smysl, prave naopak bych rekl, ze to je pro ne nebezpecne. To uz je lepsi jim tam dat za sklo topnou folii. Ja osobne mam tu kompakt zarivku v kvetinaci. Felzumy na tom kvetinaci sedi v podstate cely den a rano se chodi vyhrivat dovnitr. Vyhoda je tam, ze maji zroj tepla, ale nemaji se o co spalit.

ReptiGlo dvojka je jakožto zdroj plošného světla výborná trubice "ve stylu" Narva BioVital, Osram Biolux nebo Sylvania Activa. K diodám už nemám moc sílu se nějako vyjadřovat, jen když už, tak bych si vybral něco s aspoň trochu ucházejícíma čipama. Epistar je fakt humus. Každýho vlastní boj.

To je mozne, ale felzumam LEDky zjevne nevadi. Dulezitejsi je pro ne intenzita svetla. Drive jsem mel nad kazdym terarkem 2-4 trubice a vevnitr jeste kompakt UVB, ale s LEDkami mi funguji proste lip. Pouzivam je jiz nekoliv sezon u 20 druhu felzum a mnozi se jak na bezicim pase. Rozhodne mezi felzumari nejsem sam, ale je pravda, ze to je kazdeho vlastni boj.

Určitě netvrdím, že to nefunguje, jen prostě jsem za to volit lepší osvětlení.

Dulezitejsi je pro ne intenzita svetla.

Rozhodně jo, souhlasím, ale proč to nespojit a nejít trochu dál, "tunit" to tak, aby to bylo pokud možno co nejpřirozenější, spíš teda co nejpodobnější reálu. Pořád si myslím, že to jde líp se staršíma typama zdrojů - diody jsou supr zdroje, ale je to z mýho pohledu porád takový moc omezený, co do kvality spektra.
edit: samozřejmě záleží na tom jaký to ty diody jsou - našel jsem bombastický diody od nějakých němčourů, krom UVB tam bylo snad vše "jak má být", ale zapomněl jsem název firmy :D
edit2: tak už to tam kluci maj i s UVB diodama www.futureled.de. Teď už jen si vzít úvěr, namíchat si to, přikrýt to něčím co to "rozplizne" do terárka tak, aby to bylo "smíchaný", hodit tam nějakej brutální chladič a jedem... to bych chtěl :-D

No zalezi jestli zrovna felzumy to kvalitni spektrum oceni. Ze zkusenosti bych spise rekl, ze ne. Dokonce si myslim, ze vetsina chovatelu v CR je chova bez zdroje UVB pod obycenymi kompaktnimi zarivkami a ta zvirata funguji velice dobre take. Mam postavenou odchovnu na mladata, jsou ta takova mala terarka o sirce asi 15cm a nad nimi mam z praktickeho duvodu zarivky Solar Raptor T5 UVB 5.0 a zvirata ani s prechodem pod LEDky zadny problem nemaji. Uvidime jestli se neco neobjevi za par let. Zatim mam nejstarsi LEDky v terarkach neco pres 2 roky.

Tak to zase prrr :-D Ona biologie sítnice těch živáčků už není tak jako úplně neznámá, takže ta otázka není, zda to ocení felzumy (jistě ocení, je to prostě o tom, jak díky "tvýmu" světlu vidí), ale zda to oceníš ty jako chovatel... teď se nechci nikoho dotknout, v žádném případě, ale dám to jako takovej divnej příklad - pokud chce chovatel mít bedny s ještěrama a za svůj ideální cíl považuje to, aby se pravidelně a dobře množily, asi to neocení. Pokud chce chovatel, výmněnou za svobodu těch zvířat (nejsem naiva, co si myslí že život v přírodě je "sunshine and rainbow" :-D) se jim snaží dát to nejvíc, co jde i za cenu totální nerentability (prostě žijem v kapitalismu a i z našich koníčků nám musí něco kápnout, když je chceme provozovat kvalitně a na úrovni), tak ten to jistě ocení. Tím fakt nemyslím nic špatnýho na nikoho, každej ať si to dělá podle sebe, mě do thoo nic není, nicméně s většinovým názorem, že když se zvířata množí, mají ideální podmínky absolutně nesouhlasím, něco jsem už taky odchoval...

Dokonce si myslim, ze vetsina chovatelu v CR je chova bez zdroje UVB pod obycenymi kompaktnimi zarivkami a ta zvirata funguji velice dobre take.

- jasný, taky jsem to tu zadavateli před tím psal, že mu ta zvířata pofrčí dobře i jen s tou zářivkou 2.0 co má. To je přesně o tm, o čem píši výše. Třeba takový vousatky budou dlouhý roky žít (z mého pohledu živořit) a rozmnožovat se v mini bednách s obyčejnou žárovkou. PRo mne to ale autom. neznamená, že to takhle budu dělat taky a ani to neznamená, že to někomu dalšímu budu radit.

No pro komercni ucely to urcite nedelam,anzto bych nebyl dlouhodobe v minusu, ale spis vychazim ze zkusenosti, z pozorovani chovani atd. a proste v chovani tech zvirat nevidim rozdil presto, ze jsem to zkousel. Rovnez nesouhlasim s tim, ze kdyz se zvire rozmnozi, tak to znamena, ze ma idealni podminky. To je, ale poznat pri dlouhodobejsim chovu a zkuseny chovatel to pozna. Chapu, ze jako clovek, ktery se zabyva osvetlenim terarek na to mate jiny nazor, ale ja jakozto specialista na denni gekony tvrdim, ze pro tuto skupinu zivocichu je svetlo dulezite, ale z dlouhodobych zkusenosti neni nutne mit spektrum deniho svetla. Urcite tim nechci rict, ze pro ostatni jestery plati to same.

No když je tu problematika osvětlení felsumy, chtěl bych se taky zeptat. Zařizuji terárium 80x40x120cm a celý vrch je z pletiva (nerezový tahokov). Nad pletivo jsem chtěl dát bodovku 60 W do tělesa www.pets.cz a vedle toho nad pletivo kompakt www.pets.cz s Repti Glo 5 UVB a nějakou denní zářivku. Projde mi to UVB dovnitř přes nerezovou síťku? Nebo to je stejný průser jako se sklem? Protože kvůli gekonovi nechci dávat žádné světlo dovnitř terária aby se nepopálil.

Ahoj,
dej mu tam tzv. "muší" pletivo - hliník (to je důležitý, aby to byl hliník), čtvercový tvar 1x1mm. Tím projde téměř vše. Někde jsem tu dával výsledky měření, určitě to bylo přes 90proc průchodnost. Tím ti neproleze ani felsuma ani krmení

...tahokov je úplně jiná liga čoveče.

Z mýho příspěvku z 11.11.2010

T

eď nějaké to domácí měření :-):
35cm volně pod výbojkou jsem měřil UV index 9,3 - poté jsem před senzor měřáku pokládal různé materiály:

pletivo "muší", sklolaminát (čtverec 1mm) - 5,8
pletivo "muší", kovové (čtverec 1mm) - 7,2
pletivo pozink (čtverec 5mm) - 8,1
víko faunaboxu exoterra - 2,3
boční stěna faunab. exoterra - 2,0
víko faunaboxu značka noname - 2,6
boční stěna faunab. značka noname - 3,3
víko boxu samla (Ikea) - 5,4
víko boxu Braplast, čiré - 6,9
tabulka skla (tl. 4mm) - 0,4
dutinkový polykarbonát (tl.8mm) - 0,3
látka (bavlna) - 0,1
mikrotenový sáček :-) - 7,8
list fikusu - 0,4

Už asi 3 týdny :D. Při tom množství lamp, co tu mám, jsem se rozhodnul, že ho zainvestuju, protože se mi to nechce vyhazovat, když nevím v jakým to je stavu. Ale mám jenom UVIčko, oba se mi kupovat zatím nechtělo. Každopádně už jsem něco přeměřoval a občas se člověk nestíhá divit.

Ale mám jenom UVIčko

to úplně stačí, resp. ten nejdůležitější údaj o bezpečnosti+účinnosti dostaneš. Plus si můžeš pomocí vzorečku vypočítat z uv indexu i vit D3/min.

Každopádně už jsem něco přeměřoval a občas se člověk nestíhá divit.

To jo :-D