Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velká terária - jak na ně?

Ahoj. Jdu stavět barák a protože jsem zvířátkomil, chci ho rovnou navrhnout i s velkými terárii. Vím, že moje dotazy budou asi divné, ale velkým teráriím moc nerozumím. Zároveň chci podotknout, že terária (nalepená na stěnu, zbytek osb a sklo/plexisklo) a zvířata chci dělat a přidávat postupně, aby bylo na vše dost času. Nicméně barák už potřebuji vyprojektovat teď.

Abych se tedy dostal k dotazu:
Chci tři velká terária s venkovními výběhy pro agamy, bazilišky (tam si nejsem jistý, zda venkovní výběh ocení?) a tamaríny žlutoruké. Velikosti ještěři cca 2m*1,5m a 180 výška, samozřejmě terasy a větve; opičky cca 3m*1,5m a cca 220 výška. Venkovní výběhy samozřejmě otevřu jen při správném počasí. V každém terku bude tedy okno, aby se dalo otevřít a dostat se jím ven. A to je první věc - je možné, že v terku bude díky oknu vedro? Mohl bych před okna zasadit stromy, aby stínili, pokud bude třeba. Taky mě napadlo celou střechu výběhu udělat ze dřeva, aby poskytovala stín - kryla okno. Půjde to tak? Mělo by to být situováno na jih.
Další, co mě zajímá, je, zda jde větrání vyvést ven - spodní vevnitř, horní ven - nějakou větrací mřížkou, která by se třeba v případě mrazů mohla uzavřít? Nebo jestli je to blbost a má být na stropě a větrat do místnosti?
Chci mít podlahové topení - mám ho natáhnout i pod terárka nebo je nechat bez toho a vytápět jen žárovkami nebo nějakým přidaným topným tělesem?
Bazilišci a agamy budou u sebe - vevnitř bude lepší je oddělit stěnou, aby na sebe neviděli? A co venku? Výběhy by byli z malého pletiva - měli by se dát mezi ně (tady už u nich budou i opičky) prkna nebo se nebudou vzájemně stresovat? K opičkám asi určitě, aby k nim nestrkali pacičky, že?
Mockrát vám děkuji za odpovědi a vzhledem k délce mého dotazu vám to tu ještě bodově shrnu, abyste věděli, na co odpovídat, když už si se mnou dáte tu práci.
1) neudělá okno v teráriu moc vedro? Jak ho zastínit?
2) jak udělat horní větrání - jde vyvést ven?
3) podlahové topení
4) mohou na sebe zvířata vidět?
5) ocení bazilišci venkovní výběh?
Ještě jednou děkuji

Jestli přízemní barák/bungalov/, tak protáhnout střechu, aby ty okna zastínila, zaroven poskytne stín zvířatům ve výběhu, jestli patrový dům, tak udělat pergolu na zastínění, pergolu můžeš i u bungalovu. Zároven bude potřeba nešetřit na střešní izolaci, aby se místnost nepřehřívala střechou.
Pokud máš finance, tak větrání řešit rekuperací.Velký terárka je vhodné vyhřívat podlahovým topením, múžeš si nechat udělat pro každý terárko okruh, abys to mohl podle potřeby vypnout.
Opice a bazilišky nechovám, tak neporadím.

To chce probrat s architektem, jestli vyjde levněji protáhnout střechu nebo zastínit nějakou pergolou se střechou. U terárií určitě udělat větrání, to je nutné. Rekuperace stojí kolem sto tisíc,za 4000 to bude nějaký větráček ve zdi, to je k ničemu. Jinak já nejsem odborník, ber
mi z rezervou, ale nedávno jsem řešil přístavek terarijní místnosti 36m2, tak jsem ty věci okolo studoval. Já mám vchod do té místnosti řešený balkonovými dveřmi+ dvojokno a zastíněné to bude pergolou, taky jih.
Na severní straně je malé okno, tak doufám, že v letních vedrech vznikne trochu průvan, když to bude otevřený.
A jestli budeš mít sádrokartonový stropy, tak je dobrý vzít do té místnosti sádrokarton se zvýšenou odolností proti vlhkosti.

No počkej, proč je to k ničemu? Já přeci nechci větrat celý dům, ale jen ta terária. A to, že se to větrá ven, ale dovnitř nejde studený vzduch, mi přijde dost fajn. Když je to větráček na větrání místnosti, tak to přeci vyvětrá cca 5-6 m3 terárka, ne? Jen si říkám, jestli tam třeba nebude průvan, když tam jsou ty větráčky...
A kdes to studoval? Jsou na to nějaké stránky?
Dík, že mi odepisuješ, koukám, že tady to lidi asi moc nedělají a odpovědi na otázky, které nevíš, se asi nedozvím :-(

Aha, já myslel že řešíš větrání místnosti. U terárií je to jednoduché, tam se udělají dostatečně velké větrací plochy zakryté pletivem nebo děrovaným
plechem/tahokov/. Jestli to bude celý strop a např. jedna boční stěna, nebo dvě boční stěny, to už je na tobě a na umístění terárií, kde na to zbyde plocha. K baziliškům se hodí bazének, ty potřebují velkou vlhkost a u bazénku tedy myslet na výpust napojenou na rozvod potrubí odpadních vod + aby byl v mísnosti kohoutek na napuštění.