Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Černý (tmavý) had

Dobrý den, máme chalupu u Svitav a za celou dobu co jí máme (cca. 20 let), jsme nikdy v okolí neviděli žádného hada, až do teď. Minulý týden na zahradě u chalupy zahlédl manžel většího (cca.70cm)černého hada, který před ním rychle prchal - hlavu v podstatě ani nezaregistroval. A dnes můj sotva 3-letý syn si najednou nesl menšího (cca. 25cm) černého (tmavého) hada s tím, že si prohlížel jaký má krásný očička. Potom, co jsme na něj zakřičeli ať ho okamžitě zahodí, tak hada pustil a ten okamžitě zmizel. Ani jednou jsme si hada neměli možnost moc prohlédnout, takže jestli měl nějaký pásek za krkem nevíme, a ikdyž jsem synovi zkoušela namalovat očička s kulatou nebo podlouhlou zorničkou, tak z něj nejsme schopny dostat, jaký očička had měl (ikdyž se mu moc líbila). Nevíte prosím někdo co to může být za hada, že se nechal chytit a synovi nic neudělal? Nebo by ho mohl had kousnout aniž by to syn dával nějak znát? Vizuálně jsme syna prohlédli a nezpozorovali jsme na něm žádné kousnutí. Jezdíme na chalupu s více malinkými dětmi, takže z hadů nejsme vůbec nadšení a byli by jsme neradi, kdyby had některému z dětí něco udělal.

Jak už napsali kolegové, druh hada se bez fotky jen z popisu "že had byl černý" určit nedá. Nicméně nepropadejte panice, potenciálně nebezpečná je u nás jenom zmije obecná (Vipera berus) a ani ta není nebezpečná v případě, že ji člověk přímo neohrožuje - nešlape na ni, nesahá na ni atd. Protože není agresivní a kousnutí používá pouze v případě akutní sebeobrany.

Takže dětem vysvětlete, aby na hady nešlapali, nesahali a nebrali je do ručiček. Najděte si třeba na netu obrázky hadů žijících v naší přírodě a ukažte je dětem. A vysvětlete jim, že to jsou volně žijící zvířátka, na která se nešlape, nesahá a nehraje si s nimi. Jenom se na ně kouká. A žádné nebezpečí jim hrozit nebude, 3 leté děti jsou již dostatečně vyspělé na to, aby to pochopily.

Dobrý večer, všem moc děkuji za odpověď.
Potom, co jsem včera půl dne googlovala vše o hadech mi bylo celkem jasné, že určování druhu hada podle popisu černý (tmavý) had, nebude moc reálné. Zajímalo mě spíš, jak je možné, že tak plaché zvíře jako je had (všichni všude píšou), se nechal chytit malým dítětem, se synem na sebe koukali a had synovi nic neudělal. Je možné, že byl had ještě "mladej" (a "blbej") nebo zda mohl být had nějak nemocný a otupělý nebo zda existuje nějaký druh hada "kámoše", který na lidi neútočí :-). Taky by mě zajímalo, zda kousnutí i malým hadem bolí tak, že to na dítěti hned poznáme nebo je možné, že si dítě ránu např. poškrábe a pokračuje si v hraní - tak jak to dělá, když ho kousne komár nebo se popálí kopřivou.

Dobry den,
urcit zda byl had mlady nebo hloupy z vaseho popisu bohuzel take nejde... Osobne bych si tipnul ze mel spise vice rozumu... Had "kamos" opravdu neexistuje - navzdory ruznym videim/fotografiim na netu. Hadi jsou proste normalni zvirata jako kazda jina. Pokud jim clovek nic nedela, nemaji duvod utocit - jak vam jiz napsali ostatni... Vase deti proste meli stesti na hada v dobre rozmaru a zrejme mu nedelali nic co by ho donutilo branit se a tedy kousat...
Mohu vas ujistit, ze pokud by vase dite had kousnul - opravdu by ste to poznala. A pokud by to byla zmije tak 100% (i kdyby nevpustila jed - coz se stava, pac hadi maji casto vice rozumu nez lidi), tak by to proste bylo kousnuti a to "boli" - minimalne by tam ulek ze strany deti, mirne krvacive ranky atd...
Detem proste vysvetlete ze na hady se kouka a nesaha...