Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tajný chov sklípkana

Zdravím všechny... Jistě se tady najde někdo kdo jednou řešil stejný problém. Jde o to že mi je 15 let, bydlím s rodiči a hodně mě baví teraristika. V chovu mám nějaké ty gekony, kudlanky, šneky, chameleona a pár dalších... Nyní bych si rád pořídil ještě sklípkana, bohužel maminka z toho není moc nadšená, proto prosím o radu jak ho nějak nenápadně začlenit do chovu :D

pořiď si mládě do plastové krabičky, myslím, že se mezi tím vším v klidu ztratí, a mamince nic neříkej. Máš jistě blíže neurčený počet různých krabiček s různým krmným i chovným hmyzem, tak v jedný holt nebude hmyz, ale malej pavouček. Než vyroste, tak ti bude šestnáct.

A stejně nemá smysl, aby měla maminka úplně kompletní přehled o tom co přesně všecko chováš. Důležitý je jen mít zajištěnou náhradní péči pokud budeš pryč, tohle jsem já vždycky řešila obtížně, vlastně dosud řeším - vysvětlím rodině, že mají třeba zvíže přiměřeně zalít a pak si jen můžu tipovat, jestli ho najdu utopený nabo usušený.. Jo na tohle, kdybys měl nějakou radu, tak sem s ní :) . Pokud nejezdíš pryč na hodně dlouho, tak sklípkana stačí přiměřeně zalít a zařadit mezi ty krabičky s nápisem "a s tímhle nic nedělat"
Chovu zdar.

no jen až vyroste tak mě vydědí :D - teď jen vyřešit kam s ním až vyroste aby nebyl nápadný :D ... a navíc můj chov je každý den monitorován :DD - no myslím že když přežila to že jsem domů postupně natahal 4 druhy švábů, tak by toho malého pavoučka taky přežila :D ... já to taky řešil... jeli sme na 10 dnů do chorvatska... naštěstí to babi zvládla, musel jsem však obětovat nějaké ty panchlory, protože mi bylo řečeno že o šváby se starat nebude, takže mi vymřeli skoro všichni dospělí ... Ale přístí rok toho mám v plánu trochu více, takže nikam nebudu jezdit a problém je vyřešen :D ... Jiné řešení asi ani není... jen když jedu na řekněme 5 dnů tak rozkážu krmit chameleona a gekony... ty kudlanky to nějak zvládnou :D - ale to je podle toho co máš v chovu

rodiče je třeba otužovat. Ale chápu, že to má své meze. Já švábama "z rodinných důvodů " například vůbec krmit nesmím a to mi 15 brzo bude už potřetí :) Naštěstí je tolik možných zvířat, že si mám z čeho vybírat - seznam toho, co bych chtěla, se rozrůstá pořád rychleji než seznam již chovaného.

Právě čím víc toho domů nataháš, tím komplikovanější až nemožnější se tudíž stane pravidelný monitoring, a to je myslím strategie, kterou by ses mohl ubírat!!! Jako, až bude sklípkan po půl druhým roce objeven - tak se nevinně zeptat - jakto, že vám ale nevadil doteďka??

Ale s těmi odjezdy furt bojuju, vždycky si říkám, JESTLI ji ZASE něco nepřežije a co to bude :( a většinou najdu část zbvířat doslova polomrtvou, ačkoli zanechávám naprosto blbuvzdorný instrukce.. Když jedu pryč na 5 dní, tak v klidu nakrmím do zásoby i chameleony a gekony a vydám instrukci na nic nešahat - ale nikdy nepochopím, jak je možný, že když třeba vydám instrukci "malé gekony obden lehce porosit rosítkem" (lugubrisky v malým terárku bez substrátu), jak je možný, že po návratu (za 8dní) je po celým dně terárka z nějakýho důvodu 1,5cm vysoká vrstva shnilé neskutečně smradlavé vody a utopených cvrčků? Nebo, "krmit 2cvrčky obden, ale pouze v případě, že v terárku už žádný nesežraný cvrček není" vede k tomu, že po 14 dnech z terárka vytahám 30 cvrčků?

Z hlediska odjezdů a náhradní péče je u sklípkana celkem jednoduše proveditelný i to řešení, že sklípkana na dobu své nepřítomnosti někam někomu doneseš, pokud bys měl pocit, že by to doma fakt nevydejchali.

Nebo tím taky dosáhneš toho,že se rodiče nase... a zakážou Ti i to co už máš.Zkoušej radši časově náročnější metodu vysvětlování a přesvědčování.Ten malej pavouk jim nebude připadat tak "strašidelnej" a v průběhu růstu si snad zvyknou.Nepodrážej rodiče za toleranci k zvířatům který máš.Hodně lidí v tvém věku slyšelo větu:"Až budeš bydlet ve svym,tak si chovej co chceš!"

No sláva, já už myslela, že tu není nikdo rozumný :-D Naprosto souhlasím, jen bych doplnila, že rodiče ta zvířata nejen tolerují, ale také financují - pochybuji, Stopaři Lukáši, že si v 15 letech chov všech těchto zvířat financuješ sám. Proto je hodně nefér, abys rodiče obcházel a dělal něco proti jejich vůli, je to nejen hloupé, ale taky velmi dětinské. Naopak zodpovědným přístupem jim dokážeš, že jsi mladý muž před prahem dospělosti, dá se ti věřit, a když uvidí, že zájem trvá, tak časem možná povolí i toho pavouka (já takhle půl roku lámala manžela na hada:-)). Jak už tu píše Nuty, malý pavouček není tak děsivý, a než vyroste, tak už to bude člen rodiny.

Je to pravda... ale většinou když jsem si něco domů přinesl tak to bylo jen proto že jsem se rozhodl aniž by rodiče něco věděli ... například u gekonů (panenských), donesl jsem si je domů a mamka hned ve dveřích: Co to máš?... Jééé :D ... Ti jsou hezcí.
Ale u všeho na co se zeptám mi je řečeno: A na co ti to bude? Už teď toho máš více než dost... A chtějí vidět jak to vypadá. U pavouka to nechce mamka ani vidět :D ... Řekla mi: a co budeš dělat až ti uteče? (jako by byla 100% šance že za celý svůj život prostě musí utéct). Asi toho pavouka nechám být protože už to zkouším průběžně půl roku a vždycky je odpovědí: Prosim tě neotravuj s tím. nebo něco podobného... A když se nad tím tak zamýšlím, připadá mi opravdu podlé dotáhnout ho domů jen tak. A taky je pravda že jsem už několikrát slyšel: až budeš ve svojem chovej si co chceš (většinou tento hlas pochází z mé hlavy :D ). Na druhou stranu jsem před pár dny dostal senzační nabídku na boaedony :D ... noo a rodičům hadi nevadí a vlastně mám i volné terárium o dostatečné velikosti :D ... No abych to nějak zakončil: Pavouka tedy mít nebudu... no a když už tak na teráriu od hada, které končí 2 metry nad zemí a nedohlédnu tam ani já (co oči nevidí, to srdce nebolí)
Děkuji všem za rady, ať už ty výchovné a nebo ty spiklenecké. :)

Tak to ti tedy takové rodiče závidím :-) Jestli mají takto vstřícný přístup ke všem doneseným zvířatům, tak by asi nakonec "přežili" i toho pavouka... Jen bych ho asi netajila, ale ukázala napřímo... Hele, a co kdyby sis případně nějakého vypůjčil např. pod záminkou hlídání? A vidělo by se, jestli to maminka přežije nebo ne...

Já si první hady pořídila až ve svým, ale zpětně lituju, že jsem si je tenkrát domů prostě nedotáhla i přes zákaz. Když mě totiž mamka přijela poprvý navštívit, když už jsem hady měla doma, tak to nejdřív vypadalo, že se otočí a odjede, že prostě nebude v bytě, kde jsou hadi a už vůbec tam nebude spát. Ale o pár hodin později si je vzala i do ruky a nakonec prohlásila, že jsou celkem fajn.

Já jsme si v dětství taky hady neužil. :/ Striktní zákaz na všechny hady s tím, že se krmí myšma/potkanama a ty nepřejdou přes práh baráku.
Ale zase jsem na druhou stranu protlačil postupně sklípkany (s odůvodněním, že nejsou vlastně jedovatí a donesení 1-centimetroví prckové moje tvrzení podpořili), do týdne mi 2 ze 3 utekli, ale našel jsem je. Postupně strach z nich opadl, takže k brachypelmám a grammostolám přibývali i druhy jako H.maculata, T. blondi, apod. s tvrzením, že ti taky nic nedělají. Je fakt, že u těch už jsem si dával fakt bacha, aby nezdrhli. :)
Štíry jsem protlačil zase přinesením 5 kousků 2 cm P. imperator. Takže taky neškodní prckové a postupně jsem rozšiřoval.