Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský - bouhle na přilbě

Zdravím.
Dostal se mi do rukou chameleon, který má na přilbě bílou bouly.
Chameleonovy jsuo cca 4 roky, je to samec a podmínky měl již od narození vyhovující. Něco podobného jako můj jemeňák (Odkaz na mé terárium). Stavěl jsem obě terária a obě jsou prakticky obdobná.
Tudíž terárium 50x60x100 s větráním pruh dole a celý strop, kde je umístěná UVB výbojka...
Doposud loví a pohybuje se jako normální jemeňák. Dostává klasicky vápník i vitamíny (3x vápník, 2x vitamín, 1x bez a 1x půst).
Při "obhmatání" teče z boule krev. Nikoliv hnis. Bouly má prý již cca měsíc. Nepozoruji zvětšování, ale je u mne jen chvíli.
Otázka pro zkušenější zní:"Co by to mohlo být a jsem schopen ošetřt doma, nebo mám zajít za veterinářem?".
Předem děkuji za rady.

[jNUZ8.jpg]

Takže bych si dovolil doplnit výsledek návštěvy veterináře...
Nakonec jsem oslovil pana Slobodu (nezkutečný sympaťák a schopný veterinář), který chameleona vyšetřil a vyhodnotil to tak, že bulka by se měla vyoperovat a nejlépe zaslat na histologii do Berlína.
Tak se i stalo.
Chameleon byl úspěšně odoperován a bulka odeslána.
Po cca 14 dnech jsme šli na kontrolu... rána se špatně hojila (byla opravdu velká a na helmě nebylo jak zašít), chameleon ale dále "fungoval".
Přešel asi měsíc od operace a přišly výsledky a další kontrola. Bohužel výsledky jednoznačně ukázaly na zhoubný nádor v pokročilém stádiu, který se prý zřejmě rozšiřoval po celém těle. Již se objevovaly nové bulky po celém těle. Dokonce se z vyšetření z krve zjistilo, že nemá úplně fresh ledviny.
Nakonec to vzalo nezkutečně rychlý spád. Chameleon začal chřadnout před očima. Nejdříve nemohl střílet jazykem po potravě, pak přestal žrát, neudržel se skoro na větvi, až nakonec po dohodě s veterinářem jsme nechali chameleona uspat.
Nikdo nedokázal říci, z čeho byla rakovina způsobená, ani jak tomu předejít. Možná se prý občas stane, že je nekvalitní zdroj UVB záření. Což je trochu divné, protože po celý život byl pod UVB výbojkami. Ale člověk nikdy neví.
Píšu to sem jen pro představu, jak rychlé a nepředvídatelné to občas může být. Třeba to někomu i pomůže...

PS: Omlouvám se za některé neodborné názvy nemocí či jiného, ale opravdu si nepamatuji vše přesně.