Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úhyn hroznýše - Váš názor?

Zdravím zdejší chovatele. Po konzultaci s několika chovateli vkládám svůj, bohužel smutný dotaz i s celým popisem situace, jenž proběhla s jednou z našich nedávno zakoupené samice b.c.

Samici jsem si přivezla koncem června, šlo o 4 roky staré zvíře v dobré kondici, 180 cm (mix menší ostrovní formy). Chovné podmínky byly od začátku nastaveny jako u našich ostatních hroznýšů. Teplotní gradient v teráriu 35° - 26°C přes den, 25° - 23°C v noci. Výhřev byl prováděn klasickou tepelnou žárovkou (40W) a topnou fólií na třetině plochy terária. Vlhkost okolo 60%, rosení cca každé 3 dny, během svleku každý den. Podestýlka noviny, ve snížené části terária s topnou fólií bezprašné hobliny pro lepší rozložení tepla. Nechyběla nádrž s vodou, větrání klasicky na jedné straně ve spodní, na druhé straně horní části. Umístěno mimo průvan v blízkosti ostatních terárií. Výkaly odstraňovány vždy bezprostředně po vylučování.

Po celou dobu jsme se nesetkali s žádným očividným problémem, dobře přijímala potravu, projevovala běžnou aktivitu, pravidelné vylučování i skvělý svlek. Samici jsem 2x do měsíce brala mimo terárium na trochu osahání a následné krmení (krmeno vždy mimo terárium z důvodu hygieny). Na začátku srpna přestala přijímat potravu, což jsme nikterak neřešili, nakonec měsíční pauza v krmení není u hroznýše ničím zvláštním. Nechali jsme jí v klidu a potravu nabízeli z peánu v týdenních intervalech. Byla v kondici, poslední svlek proběhl těsně před pauzou s krmením. Koncem srpna jsme v teráriu našli 10 mrtvých, nedovyvinutých mláďat a 3 hnědá (zkažená), neoplozená vejce. Vše jsme z terária odstranili, v noci téhož dne porod po několika hodinách pokračoval. Ráno jsem zaznamenala jedno mládě napůl stále v samici, které musela začít dle jeho stavu rodit někdy v průběhu noci, ale z nějakého důvodu jej nebyla schopná vytlačit ven (nebo se přestala snažit). Na základě rad chovatele, kterého jsem měla v průběhu celé situace na telefonu, jsem mládě opatrně vyjmula ven, po jemném zatažení vyklouzlo komplet. Prohlédla jsem kloaku, vše se zdálo v pořádku, samice po porodu nikterak výrazně nezhubla ani neztratila energii. Mláďata nebyla správně vyvinutá, tudíž se jednalo o potrat. U nás jsme se během dvou měsíců o žádné páření nepokoušeli, nakonec po komunikaci s předešlým chovatelem vyšlo najevo, že pokus o páření proběhl u něj zhruba před rokem, samice v sobě musela uchovat sperma a využít jej nyní.

Nechali jsme samici v klidu, aby nabrala zpět veškerou sílu. Třetí den od porodu jsem začala nabízet morčata, potkany i myši, vždy se stejným výsledkem - kořist usmrcená, avšak nepozřená. Pozřela pouze jednu myš. Váha byla v normě, aktivita běžná, tudíž jsme došli s veterinářem i jinými chovateli k názoru, ať vydržím a nechám jí více času na uklidnění, aby se mohla rozežrat po pořádném odpočinku. Bohužel, včera po příjezdu z ŽE byla samice nalezena mrtvá, přesně týden od porodu. Tentýž den ráno se jevila v pořádku. Po celou dobu měla čistý dech, tlamu i nozdry bez výtoku, běžné pohyby i aktivita, běžný zájem o okolí. Uhynulou samici jsem zkontrolovala, ležela na topné fólii, tlamu měla až po krk nacpanou hoblinami, jakoby se jí někdo snažil vycpat, až bych nevěřila, že se takto napěchovat hoblinami dokázala sama.

Od porodu řeším celou situaci paralelně s několika chovateli i veterinářem. Hadů chováme více, avšak podobnou zkušeností jsme ještě neprocházeli, tudíž jsem neváhala dávat na rady zkušenějších, avšak bez úspěchu. Vzhledem k chovným podmínkám mohla údajně porodit v pořádku zdravá mláďata i přes to, že jsme o její graviditě netušili, tudíž neznáme přesnou příčinu jejího potratu. Předpokládám, že úhyn mohla způsobit infekce z porodu, ale není nám jasná příčina tlamy až po část krku napěchované hoblinami. Setkali jste se někdo s něčím podobným? Jaký je Vás názor na celou situaci? Uhynulou samici uchovávám pro případnou pitvu.

Vím, že mnoho chovatelů chová větší krajty a hroznýše na hoblinách nebo konopném pazdeří. Uznávám, že to vypadá o trochu lépe (chovatelé menších hadů s biotopovými terárii prominou) než když je had stočený na novinách - s pozřením substrátu a následným úhynem hada osobní zkušenost nemám, ale vím o tom a případů není málo.
Naposledy jsem o tom četl "článek" od jednoho (nebudu jmenovat, ale asi víme všichni, kdo sledujeme ifaunu) snaživého mudly. Tomu pošla mutační regiuska a při pitvě se zjistilo, že měla zažívací trakt ucpaný hoblinami. Ač jí tento "chovatel" choval na takovémto substrátu, jediné, co si z toho vyvodil, bylo to, že to udělal předchozí majitel tak, že do rozmraženého potkana nacpal hobliny, aby tak hada znehodnotil a poté ho za podezřele nízkou cenu prodal tomuto mudrci :) Trochu jsem odbočil, pardon..

Smrt mohla nastat z mnoha různých důvodů, pokud se to opravdu chcete dozvědět, odpoví Vám pravděpodobně pitva
Můžeme tu vést teorie, ale bez výsledků z pitvy jsou to jen hospodské řeči.
Smrt mohlo způsobit:
1) Vnitřní zranění po porodu mrtvých mláďat (potrat to nebyl, pokud jste ta mláďata uvnitř samice nezabili vy)
2) Ucpání podestýlkou (trávící nebo dýchací aparát)
3) Něco uplně jiného

PS - pokud máte v teráriu dostatečně velkou nádobu s vodou, netřeba více vlhčit. Jak máte řešené větrání terária? Fotka by nebyla?