Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Genetika PMB

Dobrý den. Zajímaly by mne výsledky kombinací těchto pmb forem a sám z toho vymyslím leda prd. Děkuji za případnou pomoc.
1) hypo x green het. albino
2) hypo x albino
3) green het. albino x albino

Ještě se zeptám, jak v praxi funguje křížení s co-dominantním genem? Rád bych pochopil, co se v takovém případě bude dít.
Ivory x Green (co-dominant / recessive)
Ivory x Hypo (co-dominant / co-dominant)
Ivory x klasik (co-dominant / dominant)

U double recessive genů chápu dobře, že kupříkladu pro green granite bude potřeba nejenom jednoho z rodičů green granite, ale druhého rodiče se zastoupením obou recesivních genů, když plácnu, třeba albino het. green het. granite? Jestli tomu začínám rozumět správně, pak začnu mít chovatele za bohy, protože to musí dát sakra fušku a spoustu let, než k tomu člověk doleze "od začátku" :o)

Fuška to není, je to jen o pochopení logických základů a pak je to více méně pokaždé stejné.
V těch příkladech co píšete máte ivory, ivory je superforma od codom genu hypo. Čili ivory je homozygot, stejně jako třeba albino, hypo je heterozygot, jako het albino. Jen se u codom mutací projevuje i heterozygot vizuálně.

1) 1/1 hypo het green
2) 1/2 ivory, 1/2 hypo
3) 1/1 hypo

Ano, pro tvorbu jakýchkoli dvojitých komb recesivních mutací, musíte mít oba geny zastoupeny u obou rodičů. Albino het green het granite jsou tři recessive morphy, albino v homozygotu a ty další dvě v het. Pracovat s více recesivními geny je celkem dřina, ještě že jich u tmavek tolik není :D

Díky za rady, moc si toho vážím. Snažím se ve volném čase načítat co jde, mám pocit, že tomu úplnému základu rozumím, ale pak vždy přijde něco, co mně úplně vyvede z míry, hlavně u hroznýšů. Teď se tam vrtám v jistých hypotézách a asi z toho neusnu :D

Ahoj taky využiju vlákno a zeptám se na pearl. Chtěl bych na svojí stejnou holčičku green hetero albíno dokoupit samečka a váhám co aby ba miminech padlo co nejvíc barviček. Jak se chová gen pearl? co vím tak je to hypo albino, stačil by teda teoreticky pearl het green pro získání mimin green, albino a hypo?