Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s teplotami, chování chovanců

Dobrý den,

mé terárium má rozměry 150d - 60s - 70v, přičemž v teráriu mám vrstvu písku o výšce 6-8 cm. Moji chovanci jsou Collarisové.
V teráriu mám UVB výbojku pod výhřevnýn kamenem, zde teplota dosahuje až 40°C - záleží na teplotě okolní. Dále mám halogenku výhřebou - konkrétně Sylvania Hi-Spot 120 75W. Ta je zavešená úplně u stropu, pod ní se však udržuje teplota 40°C.

Mým cílem není, aby se vyhřívali pod výhřevkou, ale pokuď možno pod UVB, existuje jiná varianta, než výměna žárovky? Teploty v teráriu jsou různé, v jeskyni (vpravo) je třeba 28°C, uprostřed terária 35°C a na levém kraji to jde ke 32°C.

Dále mám strach o mé chovance. Jedná se o skupinu 1-2. Mám je teprve druhý den a proto nevyšiluji, vím že rádi hrabou. Sameček a samička je však od rána zahrabaná někde v písku (v jeskyni na vrstvě písku nejsou). Sameček totéž udělal včera, večer po zhasnutí si to však štrádoval do jeskyně.

Děkuji moc :-))

Ahoj,

teploty se srovnaly. Pod výhřevným kamenem, kde je UV je 40°C, pod bodovou výhřevkou je cca. 35°C. Gradient po teráriu je od cca. 27°C v jeskyni a ve stinných místech po 32°C mimo osvětlení.

Ráno jsem ubral vrstvu písku na cca 3cm, výsledkem tohoto bylo slunění jedné samice a samce pod UVB, další samička byla ve stínu na kameni.

Všichni příjimají potravu, mají maximálně 14 cm s ocáskem. Přičemž největší samice zblajzla za dva dny 4 cvrčky, menší samička dva nebo tři a sameček pouze jednoho. Poslední den vypadá trošku pohuble, ale to může být způsobeno tím, jak je rozpláclý na kamenu.

Mám jim krmení vnutit, nebo to stále není situace, kde by něco hrozilo? Děkuji.

Ahoj,

děkuji za odpověď. :-) Jen mě děsí to množství, dneska každý snědl pouze jednoho cvrčka. Především samec má vůbec problém vylézt po noci ven, klidně by zůstal v písku celý den.

Chápu, že může mít stres z převozu, ale že by ani nejedl? Za tři dny mi snědl dva cvrčky.

Může se k tomu prosím někdo vyjádřit?

Děkuji.

Jestli je máš jen pár dní, tak jim nejvíc pomůžeš, když do nich nebudeš šťourat :-) Ubikace je dle popisu celkem fajn, takže jsi evidentně načítal info. Tak to jsi při studiu určitě narazil i na to, že ještěr se má po převozu do nového prostředí nechat alespoň 14 dní až 1 měsíc co nejvíc v kldinu. Tak teď neřeš každý prd, jen jim v klidu a bez nucení nabízej krmení, dej jim klid a prostor na to, aby si v ubikaci zvykli. Zbytečně do nich nelez a uklidni se ;-) Už hodně zvířat zašlo na přehnanou péči :-)

edit. Ano, klidně nebudou ze stresu žrát a klidně i několik dní. A čím víc do nich budeš šťourat, tím déle jim bude trvat, než se rozežerou. Nic jim nenuť, jen v klidu a pomalu každý den nabízej. Nechceš? Nežer, zkusíme to zítra. Začala bych to řešit až v příapdě, že budou viditelně hubnout.

Pročítal jsem toho opravdu hodně. Jen webů o collarisech, kde by se řešili jejich problémy je pramálo, tedy alespoň mě to tak příjde. Nejvíc webů, kde by se probírali o mnoho víc jsem našel pouze v Němčině. I ty weby v AJ (doporučované od www.collarisweb.sk) jsou víceméně jen o obecném chovu. :-)

Každopádně určitě zklidním tempo. :-) Díky moc

Ahoj,

dneska jsem opět vzdáleně pozoroval samečka. Podle mého je oproti samicím hodně vyhublý, mám takový pocit, že každý den je to horší a horší. Samice jsem dneska ani neviděl, ty ale alespoň trošku jedí.

Dovolil jsem si udělat pár fotek, zkuste prosím kdokoli posoudit.

http://s18.postimg.org/fkcfbyxp5/20161028_151837.j pg
http://s12.postimg.org/xl0vojud9/20161028_151855.j pg

Ranka na ocásku je plně zacelená, pro mě je to pouhá kosmetická vada, je nepříbuzný se samicemi a to má pro mě větší hodnotu. Doufám, že pouze vyšiluji. Jinak se mi nikdo ještě nevyjádřil k celodennímu zahrabávání, to nejspíše souvisí se stresem z transportu, že?

Děkuji moc za rychlé reakce.