Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama vousatá nežere a začíná být neaktivní

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Před týdnem (17.10.) jsem si přinesla domů téměř 4 mesíční samičku agamy vousaté. Měří 20 cm. S chovatelkou jsem se bavila, že než jsme si ji odnesli, tak měla ještě k jídlu asi 3 malé šváby. Co je u mě doma, sama nesnědla NIC. Akorát včéra se nám podařilo ji do otevřené tlamičky šoupnout jednoho cvrčka, kterého tedy spolkla.

POPIS CHOVÁNÍ: Od začátku pobytu u nás je velmi plachá, snažíme se ji tedy co nejméně vyrušovat. Denně akorát provádíme úklid terárka, což znamená výměnu vody, orosení kytičky (Kalisie) a jen takové letmé pohrabání v písku, aby viděla, že se ruky nemusí bát. Ruku už povětšinou ignoruje nebo jednou na mě syčela. Od prvního dne, kdy ani nechtěla po terárku chodit se mi zdá, že je den ode dne aktivnějš, chodí po terárku, olizuje místa, prozkoumává a poslední tři dny už leze po 3D stěně a běhá. Problém nastal včera přes den, když se partner ve 12 hodin vrátil domů, našel ji stále schovanou za kytkou (za kterou spala) a úplně studenou, dal ji tedy rukou pod výhřevnou žárovku a jak měla otevřenou tlamičku, špoupl ji tam právě jednoho cvrčka. Dnes je to to samé, od rána leží na jednom místě a odmítá se hnout a má přivřené oči. :( Ještě chci dodat, VELMI ČASTO hrabala a vykonala potřebu pouze jednou a to včera.

POPIS TERÁRKA: Terárko má 100x50x50 cm rozměry. Jako zdroj UV použávám zářivku ReptiGlo Desert Terrarium Lamp 10.0 (90cm), jako výhřevnou žárovku jsem měla ze začátku 100W Infrared basking spot, ta nám však terárko vyhřála v nejchladnějším místě na 36-38 stupňů a pod lampou bylo 48 stupnů neli víc. Pořídila jsem tedy slabší 50W Intense basking spot, která nám terárko vyhřívá v nejchladnějším místě 28-30 stupnu a pod lampou je 45 stupňů. (vše od frimy exo terra) Noční pokles teploty je asi na nějakých 25/26 stupňů. Poslední věc co bych chtěla zmínit je, že podle chovatelky byla agama zvyklá mít v terárku stále cvrčky, takže tam má stále konstantní počet (4) cvrčků, kterým dávám na noc zelené.
V příloze jsou fotky terárka.

Snad se mi podařilo problém dostatečně specifikovat a doufám, že to nebylo naopak příliš dlouhé. Budu ráda za každou radu!!! Děkuji mnohokrát!!!!!

Achjo, je tady zivo jak na pitevne, tak se do toho zase pustim ja...

- 4-mesicni a 20cm, to nejde moc dokupy. V tomhle veku ma mit dobre zivena zdrava vousatka o dost vic (30+cm) a v 4 mesicich uz nebyva zadny problem krmit z ruky nebo z pinzety - nemusite ji tam hmyz volne poustet. (u vousatek mi prijde krmeni "z ruky" vhodnejsi). 20cm mivaji mladata tak v 6-8 tydnech, jsou to plasani, a v tomhle veku je krmim tak ze se do odchovny vysype nejaka ta hrst hmyzu ktera je do par minut zdecimovana.

- terarko je pro takoveho prcka v tuhle chvili prilis velke, problem prave s krmenim, kde se v tomhle hmyz rozutece a snadno schova. Nez povyroste je prave vhodnejsi odchovna tak cca. 60x30cm pudorys, zarizena ciste ucelove - zdroj tepla a pod nej nejaky ten kamen, svetlo, UV. Zadne velke schovky a prolejzacky.

co se terarka tyce:

-- ten bily akvarijni pisek vyhodit, je nevhodny. Dat tam obycejny pisek "do detskych hrist"
-- dokud je mlade plache, tak zakryt ty boky, at neni v "otevrenem prostoru"
-- nechte tam trvale nejake "zelene" krmeni, dokud to jde tak natrhat venku listy pampelisky, jinak treba polnicek, rukolu atd.
-- zkuste krmit treba malymi nymfami svabu misto cvrcku, ti se v tomhle terarklu bleskove rozutecou a schovaji
-- bohuzel to pozadi neni moc stastne resene, ta jeskyne/schovka tam atd. Ale s tim ted uz tezko neco delat
-- spatne osvetleni a vyhrev, jako zdroj UV pokud uz ne vybojku, tak radej nejaky "kompakt", treba Reptile UVB 200 20W, a dat ji k vyhrevnemu mistu, vyhrevne misto udelat normalni obycejnou reflektorovou zarovkou ("bodovkou"), ne timhle predrazenym cervenym nesmyslem. A zarivku - trubici nahradit necim poradne sviticim s dobrym spektrem, Narva biovital treba. Potrebujete intenzivne prosvetleny prostor, a ta UV linearka sviti ve viditelnem spektru prachmizerne ( o te infra lampe vubec skoda mluvit) a navic nejaky smysluplny dosah UV z ni je velmi nizky.