Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zhodnocení terária pro Phelsumu madagascariensis

Dobrý den,
rád bych požádal zkušené chovatele Phelsum o zhodnocení terária.
Chci pořídit mládě Phelsumy madagascariensis grandis, popřípadě Phelsumy madagascariensis madagascariensis. Mládě bude dva měsíce staré proto bych jej umístil do terária o rozměrech 35x35x56 (ŠxHxV). Při zařizování terária jsem postupoval dle literatury Felsuma madagaskarská od Lubomíra Klátila, studiem článků na internetu a také diskuzí zde na poradně.

Začnu výbavou terária. Větrání je křížové, přední strana terária a horní strana terária o šířce 6,5 a 7 cm. Na zadní a jedné boční stěně jsou umístěny korkové desky. Dále bambusy o šířce cca 3-4 cm. V teráriu jsou živé květiny a to vzadu dvě Sansevierie (tchýnin jazyk) v přední části Dracaena a Tilandsia Cyanea, která je uchycena na kůře a ta je teprve přichycena k bambusu. Jako substrát je použita rašelina s pískem.

Osvětlení: 1x Reptile UVB 5.0 13W a 1x fluorescenční žárovka 15W s teplotou světla 4000K a celé terárium je dosvíceno vysokosvítivými LED pásky s teplotním spektrem 6000K, vždy dva vedle sebe nad zadní stěnou a boční stěnou. Na obou žárovkách uvnitř terária jsou umístěny ochranné klece z pletiva.

Teploty: Teplota v teráriu se pohybuje v rozmezí 25 – 29 stupňů na výhřevném místě 33-37 stupňů. Je přiložena i fotografie teplot, takže výhřevné místo je na vodorovném bambusu pod stropem terária (35,4). Druhá teplota vzestupně je na zadní stěně v místě horního konce šikmého bambusu (27,9) a třetí teplota je měřena na boční stěně za Tilandsií (26,2) Noční pokles na pokojovou teplotu cca 22-24 stupňů

Jako krmivo budu používat tartary a cvrčky vždy obalené Roboran H + plastin v poměru 1:1. Zde bych požádal o radu zkušených, jaký poměr používáte vy a zda obalovat každou várku krmení, nebo nemíchat Roboran H a plastin dohromady a Roboran podávat 1-2 týdně zbytek pouze plastin? Prostě jaký poměr používáte u těchto Felsum vy? Dětské kašičky, popřípadě rozmačkané ovoce bych dával 1-2x do měsíce. Combinal Ad3 do kašiček popřípadě do vody na rošení mám zatím velkou obavu, proto volím UVB žárovka a Roboran H který vitamín D3 obsahuje také. Přes léto luční kobylky popřípadě různý hmaz zvenku (nejčastěji právě ty kobylky)
Děkuji předem za připomínky a zkušenosti
Tera_1.jpg
Tera.jpg
Tera_2.jpg
Teploty.jpg

Měl bych ještě dotaz na zkušené chovatele. V pátek dorazila Phelsuma (dvouměsíční mládě). Včera tj v sobotu jsem zkusil předlořit 4 tartary obalené směsí Roboran Plastin, ale bez úspěchu. Hmyz je v teráriu umístěn v plastové krabičce cca 3 cm hluboké, abych byl schopen ověřit zda Phelsuma potravu přijala. Dnes jsem situaci zopakoval, předložil nové 4 ks švábů cca 4-5 mm velké,krabička je vklíněna ke svislému bambusu v polovině výšky terária, k tomu jsem do terária umístil i kaši z rozmačkaného banánu s medem a do dané kaše bylo vmícháno i trochu směsi Roboran a Plastin. Bohužel mládě stále potravu nepřijalo.Zkoušel jsem i potravu z pinzety, Phelsuma se před pinzetou snaží skrýt. Viníkem bude nejspíš stres z přepravy a z nového prostředí. Phelsuma se pohybuje v horní pravé části terária, nejčastěji je na svislém bambusu, popřípadě na nejvyšším bambusu pod stropem terária. Není zcela apatická spíše se skrývá před pohledy zvenčí. Jen mi dělá starosti jak dlouho může dvouměsíční mládě být bez potravy. V pátek odpoledne byla umístěna do terária a za sobotu a zatím ani dnes potravu nepřijala. Pohublá není, kondice bych řekl ok. Veškaré podmínky i foto je v prvním příspěvku. Děkuji.

Příčina byla ještě jedna, mládě se dnes odpoledne začalo svlékat.Všimnul jsem si toho okolo páté hodiny na čumáku. Okamžitě jsem porosil, abych zvednul vlhkost a svlek proběhl v pořádku, Phelsumě nikde nezůstaly zbytky staré kůže. Poté začala být i mnohem aktivnější a začala prozkoumávat i celé terárium. Jsem rád že jsem instaloval i ochranné klece na žárovky, protože Phelsuma vylezla i na ochrannou klec žárovky a po 5 vteřínách předvedla skok přes půl terária z důvodů teploty klece. Z krabičky nakonec zmizel i jeden šváb, ale zatím nemohu potvrdit zda utekl, nebo ho vzalo mládě. Kaše z banánu zatím bez povšimnutí. Zítra zkusím předložit další tartary a snad se rozežere. Děkuji za reakce snad bude vše ok.

Vypadá to, že mládě Phelsumy se rozežralo, ale máte prosím nějaký tip, jak mládě naučit lovit samostatně? Od soboty má trvale celý den v teráriu krabičku a v ní tartary a sama si potravu nevezme. Zkoušel jsem různé krabičky i různé umístění v terariu. Den po svleku tj. v pondělí si Phelsuma vzala jen jednoho malého švába ,ale jen z pinzety a to musel být čistý (bez posypu). Včera už pozřela čtyři šváby (už i obalené Roboran+Plastin), ale zase je přijme jen z pinzety. Přitom Phelsuma je aktivní a prohledává celé terárium. Bohužel docházím k závěru, že dvouměsíční mládě je od chovatelky naučeno na příjem potravy z pinzety. Hlavní pro mne je, že začala potravu přijímat, bohužel jsem nikdy krmení s pinzety nikdy nepreferoval a naopak jsem byl rád ,když mi kdysi chovaní Anolisové lovili potravu sami (vždy jsem je strašně rád při lovu pozoroval). Kdysi se tady psalo nechat zvíře vyhládnout, že si nakonec potravu samo vzalo, ale to mi zase nesedí u dvouměsíčního mláděte, zvláště pokud od pátku poprvé žrala až včera tj v úterý. Na druhou stranu, čím déle ji budu potravu podávat před tlamu z pinzety, tím hůře ji bude možno naučit samostatně lovit. Přidávám foto mláděte
IMG_0014.jpg

Dnes se situace opakovala. Z krabičky si Phelsuma krmení nevezme, jen hledí do krabičky a neloví,ale z pizety vzala ihned po nabídnutí. Vzala, ale jen jednoho, nejede ji totiž čistý uhličitan vápenatý, ve kterých bylo krmivo obaleno, protože do dalších už vždy jen kousla a pustila je. Zítra zkusím opět potravu obalenou v Plastinu a Roboranu nejdřív do krabičky, až večer nabídnu z pinzety.

Já to tak udělám, ostatně už to psal "chsajarsa", ten míchá R+P+Směs pro nosnice 1:1:1, vzhledem k tomu, že u mě mláděti příliš nejede samotný uhličitan vápenatý udělám směs R+P+V 1:1:1. Plastin už v poměrně velké části obsahuje uhličitan vápenatý, takže dodaním jeho samotného do směsi, akorát zvýším poměr vápníku a tuto směs už mi Phlesuma snad bude přijímat bez problémů, alespoň směs R+P (1:1) přijímala.
Jen u Tvého příspěvku nerozumím "roboran, plastin a vápnik s D3 dokopy" AD3 je obsažen už mimo jiné v Roboranu H a samotný se dá doplnit jen v Combinalu AD3, ale ten je tekutý, navíc je potřeba mít praxi v dávkování.Přece nechceš do sypké směsi kapat Combinal?

Já spíš teď přemýšlím, jak naučit Phelsumu lovit samostatně. Hlavní je, že začala přijímat potravu alespoň z pinzety, ale časem chci toto eliminovat. Poslední co mě napadá je, že Phelsuma se bojí za potravou do krabičky, tak chci na dno krabičky umístit substrát a na něj teprve potravu.

Tak Phelsuma po čase přijímá i z misky. Sic né tak ochotně jako z pinzety, ale chytla se. Z misky umístěné dole na substrátu, tak aby do misky měla přímý přístup z boční stěny, případně bambusu ,přijme 1 kus hmyzu a pak už jen sleduje dění v misce. Občas, ale velmi vyjímečně přijme i druhý kus krmného hmyzu a dál již o potravu nejeví zájem. Z pinzety, ale ochotně vezme 2-4 kusy hmyzu těsně za sebou. Nejedná se o tak nadšený a akční lov, jako z pinzety, kdy na potravu z pinzety Phelsuma okamžitě útočí, ale alespoň to!
Jinak k Tilandsii o které je zmínka hned v prvním příspěvku ve vlákně, že takto nevydrží, mohu zatím prohlásit opak. Jedná se o Tilandsia Cyanea a zatím se jí daří velmi dobře. Dokonce pouští i další listy a rýsuje se i nový stonek s květem. To vše při rosení jednou denně navečer, kdy voda po listech stéká do kalichu rostliny.Otázkou zůstává, co s rostlinou provede dospělá Phelsuma, jelikož mládě její květ využíje k lezení, ale váha Phelsumy časem poroste a otázkou je co na to tato měkolistá rostlina. Zbytek květin jako živý bambus a tchýní jazyky zatím také bez problémů
https://s29.postimg.org/xwk9onktz/IMG_20161129_174 259.jpg
https://s27.postimg.org/gv8z1dhr7/IMG_20161211_165 839.jpg
https://s30.postimg.org/ks35vi0jl/IMG_20161211_165 857.jpg

Dobrý den,
měl bych dotaz na zkušené chovatele.
Může si samec (stáří 5 měsíců) sám vysunout hemipenis a čistit si jej?
V neděli ráno jsem si povšimnul, že pětiměsíční mládě Phelsuma Grandis má u kořene ocasu červený útvar. Kousnul do něj, olizoval a než jsem vzal do ruky foťák, sám si jej nejspíš vpravil zpět. Byla to chvilka maximálně necelá minuta než jsem se vrátil zpět k teráriu, tak již bylo vše jak má být.
Docela mě to vyděsilo, ale mládě je aktivní a chová se stejně jako před tím.
Nejdříve jsem se vylekal, zda nedošlo k vyhřeznutí kloaky, ale ta by byla mnohem větší (vyhřeznutí způsobené zácpou, zadržená snůška nepřichází v úvahu).
Ale již před měsícem jsem měl podezření, že se bude jednat o samečka, jelikož se mu začínají rýsovat znatelné šupiny u kořene ocasu.
Tak mě napadá, může si již takto mladý potenciální samec, sám bez samice připravené k páření tudíž bez nějakého rozmnožovacího impulzu, vysunout hemipenis a čistit si jej, jak tomu bývá po páření, kdy dojde ke spojení se samicí a následně si samec olizuje hemipenisy a zasune je zpět do těla?
Podmínky stále stejné jako v prvním příspěvku. Foto Phelsumy přidám také.

q4j63q4z3
9eewenlgx