Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UV světlo pro Štíry (heterometrus cyaneus) + prostor

Zdravím.
Pořídil jzem si 4 ks menších (2-3svlek) Veleštíru modrých. Chtěl bych pořídit UV světlo pod kterým se krásně vybarvují. Může to být toto světlo?Kompaktní zářivka ultrafialová (UV) 230V/20W E27
(http://www.hadex.cz/m021-kompaktni-zarivka-ultrafi alova-uv-230v20w-e27-3xu/)
Vadí jim tohle světlo? Zapinal bych jen treba2 při nočním krmení apod.)
A ještě jeden dotaz. Dal jsem je do akvária 60x35x35 s tím že vrch je zakrytý sklem a na okrajích je prostor pro vzduch. Není to pro ně ještě trochu větší? Dal jsem tal ještě živé kviti (plazivý blázen) v květináči, jsou schovaní za ním v rohu kde je vlhko. Podklad je Agro rašelina Vím že akva není úplně košer ale pro štíry pry OK.
Díky

Dobrý den,
ta žárovka je asi v pohodě, pokud po ní toužíte. Osobně bych pro tto účely použil spíš UV diodu (20 W mi přijde opravdu zbytčné).
To "akvárko" je pro ně zatím zbytečně velké a hlavně absolutně nevětrá, což je cesta k záhubě. Přendejte je zatím do menšího boxu s pletivem místo víka (ideálně ještě pár dírek z boku). Pro prcky to je mnohem lepší řešení (pokud je nechcete držet v krabičkách, což se také běžně dělá. Rašelinu míchněte s pískem (bude mít lepší vlastnosti).

Přesně tak. Diodu si dejte do nějaké krabičky s baterií a nemusíte k tomu ani tahat kabely;-)
PC ventilátor bych raději nepoužíval. Dělalo by to akorát zbytečný průvan. Můžete zkusit vyrobit kryt z pletiva a uvidíte, jestli Vám to nebude plesnivět, ale klasické terárium s dvojím větráním je vždycky lepší. Než vyrostou přendejte je do menšího. Budou lépe hledat kořist a budete mít snažší kontrolu.

OK.
Díky.
Ještě poslední dotaz. Zatím jsem jim pochytal nějaké stinky venku (moc se k nim neměly ale možna je už sežrali), ale chci koupit asi nějaké menší šváby co nelezou po skle, nevím jestli zvládnou menší dubie? Nebo vzít červy a rozstřihnout..

Zvládnou poměrně velkou kořist, ale občas se jim tak nějak nechce...
Já na "rozkrmení" používal mrtvé malé nymfy dubií a nastřižené větší. Živé dávám hlavně tartary. Nezahrabávají se jako dubie a nejsou nebezpeční jako cvrčci a také nedělají kravál ;-)

Důvod k obavám není. Smrdí a jsou rychlí, ale nejsou nijak děsiví ani agresivní :-D
Jak jsem psal výše, poslouží dobře i dubie (nebo jiný druh), s kterými je opravdu snazší manipulace a když jim ustřihnete hlavu, tak se nebudou ani tolik zahrabávat.