Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hererometrus petersi-právě rodí, co mám dělat?:-)

Ahoj jsem začínající chovatelka, štíry jsem poprvé dostala k narozeninám. Vždy jsem dostala štíry už větší, takže jsem nikdy nevěděla kolik jim je, po pár letech tedy vždy uhynuli. Naposledy jsem přímo od chovatele koupila na doporučení samečka a dvě samičky. První samička byla asi po roce rozebrána na atomy. Zbylý pár jsem měla asi dva roky, sameček mi zemřel asi před týdnem. Současné terárko má 50x25 cm, mám tam rašelinu, prostornou misku na vodu, topný kámen a úkryty. Žádná světla, nebo žárovky. Teplota cca 24´C. Štírům dávám na střídačku cvrčky a moučné červy. No a samička mi dnes začla rodit. Zatím je v úkrytu, vidím asi 4 malé štíry. Jde mi o to co dál, abych něco nepokazila. Na netu jsem našla, že samičku i s malými přenést do menšího terarka, nebo spis akvarka, kam mam dat jen rašelinu a úkryt. Po cca 14 dnech a prvním svleknuti samičku vrátit do původního terarka a malé štíry začít krmit. Do te doby nic. Moje dotazy zní, mam tam dat vodu, vyhřívání nebo žárovku? Mam krmit samičku? Pokud se mi podaří mladé vypiplat, mohou byt pak spolu v jednom teráriu, když jsou sourozenci? Jak dlouho samička rodí? A kolik procent mladých se asi daří vypiplat do dospělosti? Budu moc rada za jakoukoliv radu, vaši zkušenost, případně tip na nějaké stránky, kde si toto vsechno mohu přečíst? Moc díky!:) adrianka1234@centrum.cz

Tak pozde, samička i s mladými opatrně přesunuta do menšího teraria. To byla jediná rada, kterou jsem na netu našla. Nevím jestli tam mám dát vodu, jaká je ideální teplota v terariu? Kdy začít krmit a čím? Nevím kde sehnat pár dní staré cvrčky, jak jsem se dočetla také v onom článku...Prosim poraďte, moc dekuji

Tak pokud po té manipulaci samice mladé nesežere (vždy platí, že nechat v klidu je nejlepší a vlastně i jediné možné řešení), tak teplotu i vše ostatní jako dosud, vodu samozřejmě ano, samice po porodu určitě bude chtít pít. A důležitý je samozřejmě i úkryt, který musí být tak vysoký, aby se pod něj samice s mláďaty "na hřbetě" pohodlně vešla. Krmení mladých je třeba řešit až v okamžiku, kdy se prvně svléknou a přestanou se vozit na samici (budou se držet kolem ní a při vyrušení se rozutečou, pak se k ní ale vrátí). Mickrocvrčky (pro malé petersáky tak 4-5 milimetrů) seženeš někde na burze, nebo ve zveráku, popř ti je můžou poslat poštou. Když bude nejhůř a neseženeš mikrocvrky, můžeš většího cvrčka zabít a nastřihnout ho nůžkami, lepší je samozřejmě ale mít živé krmení potřebné velikosti. Prvně krmit je nejlépe večer. No a pokud uvidíš, že mláďata žerou, můžeš od nich potom už oddělit matku. A nejlepší je přesunout je do nějaké krabičky přiměřených rozměrů, kde budeš moct přesně kontrolovat jak a kolik žerou.

Moc dekuju! Samice mladé nesezrala, ma jich 8, dala jsem ji skořápku od kokosu s vyrizlym otvorem, tak si pohodlně zalezla dovnitř. O ty cvrčky určitě budu mit zájem, sháněla jsem ve zverimexech a vsude mají moc velké. Vodu jsem ji dala do mělké misky, i s kamínky. Ještě jednou moc dekuji za každou radu, nemám žádnou zkušenost a nechci zbytečně něco pokazit.