Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB osvětlení

Zdravím,
vím, že je tu spousta příspěvků na toto téma, ale i přes to se Vás chci zeptat, jaký je podle Vás nejlepší zdroj UVB světla pro Chameleona jemenského? Terárium má rozměru 60x60x110 cm.
Děkuji za odpověď.

Rozhodně UVB výbojka. Počátečně je to dražší řešení z důvodu potřeby speciálního předřadníku (bez něho tyto výbojky nefungují). Dáte však svému chovanci dostatečnou intenzitu UVB, UVA i tepla. Exoterra apod. jsou podle mého zoufalosti.. aby jejich účinnost byla alespoň dostatečná, musí být od zvířete dosti blízko...

Doporučuji terashop.cz nebo terasvet.cz... Terashop má skvělého vlastníka, vždy poradí a na osvětlení je to machr :-) Terasvět znám pouze z občasných nákupů.

Máte někdo zkušenosti s používáním UVB zářivek,většina lidí používá spíš kompaktní žárovku a já do teď taky ale už bych potřeboval výměnu tak se koukám co kde mají a k dostání jsou i zářivky ale nevim jestli je to v něčem horší nebo lepší než žárovka. Když vezmu v potaz rozměry terárka tak by mi tam pasovala např. zářivka EXO TERRA Repti Glo 5.0, 45cm. Je to tuším 15W. Myslíte že by mohla být jako náhrada za kompaktní žárovku stejných parametrů rozdíl je jen ve watáži kompakt je 26W. Díky za odpovědi.

Použít se určitě dají, je to v konečném důsledku velmi podobné tomu kompaktu = taky to nehřeje = musí se k tomu dát bodovka na výhřevné místo atd. Je potřeba si ale dohledat jak daleko ta či ona zářivka to UVB v potřené intenzitě vyzařuje. Vím že docela dobrý dosvit měli lineárky od Solar Raptoru, kolik má ta ExoTerra netuším, ale moc bych to neviděl. Zkuste pročíst třeba hodnocení na euzelva.cz. Samotné hodnocení je psané z pohledu "želvaře", ale dají se v něm dohledat i změřené intenzity UVB v různých vzdálenostech a z toho se dá vyčíst která ta lineárka je do toho či onoho terária vhodná.

Jo toto vše vím jen jsem chtěl vědět jestli je to uplně stejný, zářivku bych dal na strop z vnitřní strany takže by byla vzdálenost stejná jako u kompaktu. Jako výhodu jsem bral to že je zářivka vlastně po celé šířce terárka takže by mohla mít lepší dosah než kompakt ale nevím jestli to tak je nebo ne. Uvažoval jsem i o výbojce ale nikdy jsem ji neměl takže nemám zkušenost a trochu bych asi nevěděl jak vysoko bych ji musel dát s ohledem na dosah UVB záření a potřebnou teplotu.Myslím tím abych měl vhodnou teplotu i dosah UVB při určité vzdálenosti.

Ono to právě uplně stejný jako u toho kompaktu není a dost se to zářivka od zářivky liší. Některý mají optimální UVB v 10 cm, některý ve 30cm, takže je potřeba si dohledat měření u té či oné konkrétní zářivky, jinak hrozí že bude moc daleko nebo naopak moc blízko.

Výbojka je v tomhle ohledu paradoxně jednodušší. Údaje jak daleko má být výbojka od zvířete jsou většinou uvedené přímo u dané výbojky v návodu i popisu na internetu, takže bych jí určitě doporučil jako variantu č. 1. Ono to zvíře stejně ve finále bude spíš v místě výhřevu takže je celkem jedno, že je zářivka nad celým terárkem.

Docela zajímavé počtení to hodnocení na euzelva.cz nemám to pročtený vše ale pochopil jsem dobře že když budu chtít mít UVB zdroj nad terárkem tak použiju silnější?? Pro příklad, do teď jsem měl kompakt EXO TERRA Reptile UVB100 25W a měl jsen ho uvnitř terárka. Když vezmu EXO TERRA Reptile UVB150 25W a dám jí do osvětlovacího krytu a ten položím na pletivo stropu tak jsem na tom cca stejně.Je to tak nebo je to blbost?

A ještě se zeptám k tématu, když se dávají třeba výbojky nebo jiné osvětlení nad terárium tak jakou větrací síť/pletivo použít? Když mám vlastně celý strop pokrytý obyčejnou kovovou sítí proti hmyzu co se dává do oken tak jak je to s propustností UVB záření?