Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pijavice lékařská

Dobrý den koupil jsem si hlavně ze zvědavosti pijavici lékařskou protože mě zajímalo jaké to je když saje krev. Pijavice už je napitá a chtěl jsem se zeptat jak dlouho trvá než znovu vytráví a také na vhodné podmínky pro chov když už ji mám tak ať nestrádá např. jestli je potřeba nějak zimovat,stačí-li jen nádoba s vodou nebo je potřeba i nějaké vybavení (kámen,rostlina) atd.
Děkuji předem za jakoukoli odpověď.

Jako rozmnožení je hezký přáni, taky jsme o tom uvažovali. Ale...
Práce se sháněním krve, a pak co s nimi. Na medicínské účely je prodat nemůžete, nemáte ten certifikát. Jen tak ze zvědavosti a "na mazla" si je nikdo nekoupí, bez toho papíru o zdravotní nezávadnosti. Leda tak jim najít nějakou pěknou lokalitu a pustit je. Ale to taky není zrovna super řešení.

tak v rodině je krve dost snad by se našel kromě mě ještě nějaký dobrovolník
do volné přírody nevím jestli se můžou pustit i když na papíru od prodeje mám napsané pijavice lékařská v téhle diskuzi (http://akva.poradna.net/q/view/5909-chov-pijavic-k onskych)je zase že co se chovají na farmách jsou H.Verbana
a mě nevím jestli je od sebe dokážu rozlišit takže se o to rozmnožení teda snažit nebudu

Na rodinu bych nespoléhala, ne každý je ochotný nechat na sobě sát. Mě musel muž taky asi měsíc přemlouvat, neobešlo se to bez řevu :-)
Dle videí, co jsem viděla na netu dokázou sát i třeba ze střívka s krví, nebo i jen ze síta položeného na hladině krve. Ale i tak bych do toho nešla, právě kvůli tomu, že se jich pak nezbavíš.

Nebude to na rozvod? :-) Já je taky skoro nedala a to teda vydržím sakra víc, než průměrná ženská.
Stačí googlit já je mám od Zuzany Sladké (web sladka-pijavice.webnode.cz - nebo tak nějak, jsem na mobu nechce se mi hledat přesné znění webovek). Stály mě kolem 150,- za kus.
Sají tak 20 až 30 minut. Ale trvá jim, než se přisají :-) Prokusování kůže bolí, ale nijak závratně a taky to na různých místech bolí jinak. Viz. můj přispěvek výše.
Ale pes bez papírů je trochu něco jiného než ta pijavice. U těch jde o zdraví. U ocertifikátovaných máte jistotu, že nesály krev z ničeho závadného a nejsou tak potencionálními přenašeči nějaké choroby. My máme s certifikátem, ta moje teď teda bude sát na příteli. Ale tam se fakt nebojíme, že on ode mě něco chytí :-)
Jestli máte zájem, tak vám uděláme z vánočního krmení video :-)

No já bych se toho bála :-D Já ustojím hovna od velkých krajt, vyblitou natrávenou potravu i mrtvoly. Ale pijavice už byly hooodně na čáře, bylo u toho hromada řevu a chvílema taky skoro rozvod :-D
Video uděláme, ale nezaručuju, že budou žrát. Oni jsou to docela tupoučký zvířata a dot nás překvapilo, že je člověk muí k přisátí skoro přemlouvat :-) A ty naše žraly "teprv" před půl rokem :-)

Video uděláme, ale nezaručuju, že budou žrát. Oni jsou to docela tupoučký zvířata a dot nás překvapilo, že je člověk muí k přisátí skoro přemlouvat

No, hladove pijavky v dunajske delte se prisavaji tak rychle, ze je clovek nestaci ani sbirat. Takze s tou "tuposti" bych se drzela zpatky. Neni to druhem, mozna spis obecne podminkami v zajeti. Muze byt prezrana (ani po pul roce nic divneho pokud neklade kokony) nebo ji treba nemusite uplne chutnat (podobne treba reaguji na kuraky). A nebo je v tom uplne neco jineho :-)

Dobrý den, náhodně jsem se dostala k této diskusi ... mohu se zeptat, používáte s přítelem stejné pijavky? Pozor na to, pokud je pijavice použita na jednom člověku, nesmí ji použít již nikdo jiný. Nikdy! S pozdravem Sladká pijavice Zuzana Sladká:-) (jinak chov tak jednoduchý není:-D není až tak náročné sehnat krev... ale párování a ke všemu pijavky k rozmnozeni vypadají odlišné od pijavek k aplikacím:-) )

Jak to tak čtu, tak asi proto, aby neznalého člověka nenapadlo je množit :-) Člověk alespoň se základním biologickým vzděláním a pojmem o chovatelství ví, že je fo volovina. jen je prostě potřeba mít dospělá zvířata.
No a sehnat krev...pokud bych je nechtěla chovat pro lékařské účely, ale jen pro tu radost z rozmnožení, tak krve si seženu kolik budu chtít :-) Náš řezník přes krmivo pro hady nám k těm zabitým ovcím dá klidně i krev :-D
A ano, pijavce co sála na mě, bude po 3/4 roce hladu sát na partnerovi. Není to úplně košer, ale že by po tom měl umřít to asi těžko :-)

že co se chovají na farmách jsou H.Verbana
a mě nevím jestli je od sebe dokážu rozlišit

Verbany maji na rozdil od medicinalisek brisko jednolite olivove, medicinalisky ho maji cerne strikane a i kresba na hrbete je jina.
A opet opakuji, hlavne nepoustet do volne prirody, at neznicite lokality nasich vzacnych a ohrozenych medicinalisek.
Pokud se o odchov verban budete pokouset - budete potrebovat vetsi nadrz, kde dokazene vytvorit sous s pozvolnym spadem do vody a zaroven nadrz dobre uzavrit, aby se pijavky nejakou skulinou neprotahly. Kokony kladou na sous pod polozene predmety (plochy kamen, kura apod.).

pak ale nechápu proč to prodávají jako pijavici lékařskou (asi to lépe zní)

Kdo vi :-). Budiz jim omluvou, ze druhy medicinalis, verbana a orientalis tvori spolecny komplex, kde ceske nazvy pro dalsi dva druhy zkratka nejsou.
Taky pochybuju, ze pred urady prezentuji pijavici lekarskou jako Hirudo medicinalis - vzhledem k tomu, ze jde o chraneny druh zvirete, meli by prodejci podle meho nazoru velky problem s urady. Mozna by nam mohla vice rici p. Sladka.

Jé, on to někdo chová a my jich máme plný rybník! :D Prapraděda je sehnal někde za první republiky v Čechách, aby mu vyléčily dceru ze záškrtu. Povedlo se to, jenže pak se na ně chodila dívat celá ves ("Pojďte se podívat na zvířátka, co naši Bohušku vyléčily!"), až se pijavice vyklopily do rybníka a do dneška jich je tam požehnaně. Proto do rybníka nerad sahám, takže opravdu respekt všem, co to máte doma. :beer:

Letos v létě jsem na Príšoviclé pískovně asi v půl desáté večer táhnul velikého kapra, 82 cm pro rejpaly. A abych ho líp podebral, tak jsem si zabrodil. A najednou jsem ucítil takové jemné jakoby říznutí na koleně. Podíval jsem se tam a ve světle čelovky jsem spatřil hrůzu hrůzoucí! Na koleně mi vysela taková asi 8 cm dlouhá černá široká a placatá pijavice! Okamžitě jsem ji smet rukou a ona se odvlnila někam do hlubin. Mohla to být ta pijavka lékařská? Protože jestli stojí 150 Kč, tak by to mohl být fajn přivýdělek při rybařině.

Je otazka co to bylo. Je mozne, ze to byla pijavka lekarska (coz by bylo veskrze pozitivni), ale take se mohlo stat, ze jde o nepuvodni druh krevsajici pijavky Hirudo verbana, ktere se k nam vozi na hirudoterapii a nekdo nezodpovedny ji tam vypustil. To by pak mohl byt problem z hlediska ochrany nasi puvodni Hirudo medicinalis. Taky to ale mohla byt pijavka konska, ktera krev nezere vubec (lovi drobne bezobratle), a pricucla se na vas omylem (pro rozliseni by to chtelo fotku hrbetu a briska).
V kazdem pripade vas s tou brigadkou zklamu (tedy, jestli si nechcete vzit na svedomi zdravi lidi). Pokud vim, nebyl prozatim prokazan prenos patogenu z pijavek pri sani na ruznych lidech. Takovy vyzkum se ale nedela uplne snadno a je otazka, jestli se to proste zatim jen nevi, nebo jestli prenos neni mozny. Ale kdo z nas by to riskoval, ze... Z toho duvodu se pro hirudoterapii pouzivaji pijavice chovane faremne na krvi z jatek. Ty pak dostavaji certifikat o zdravotni nezavadnosti (prokazatelne nesaly na lidech) a po pouziti by mely byt zlikvidovany, nikoli vypousteny do nasi prirody. Daji se sehnat i pijavky nachytane nadivoko treba v dunajske delte, kde jich je hafo, ale tam vam tu nezavadnost nikdo nezaruci.
Pokud jste rybar, tak spis doporucuji nachytat nejake hltanovky (drave hnede pijavky, mensi, nachazene pod kamenama) nebo prave ty konske pijavky (na hrbete cerne bez vzoru) a policit na uhore. V zaludcich pitvanych uhoru jich bylo vzdycky pomerne dost, evidentne je maji radi.

Pijavek je přes 600 druhů. :-D u nás v Čechách je najdete jen v chráněném území,kde není přístup veřejnosti povolen. Ke všemu pokud nemají certifikát o zdravotní nezávadnosti, mou nastat i jiné zdravotní komplikace než doposud máte. Stará metoda prikladani byla založena hlavně na "pouštění" žilou. Princip využití bioaktivních látek je jiný. ;-)

Tak jsem před nějakou dobou slibovala video. Mám teda nakonec jen fotky, ale i tak jsou výživné :-D
Začínali jsme o půl 2 odpoledne (přicucly se cca ve 13:45), než se všechny přicucly, trvalo to asi 15 minut. Jsou to dost blbky, člověk by čekal, že je dá na kůži a začnou. A ony místo toho lezou všude okolo, snaží se přisát na kelímek a tak :-D Ale jak začla první, další asi cítili krev a přicucly se u ní.
[VjMuz.jpg]
Detail, jak jsou hezky seřazené u sebe
[q1nHM.jpg]
Tahle fotka je pořízená 14:25, chvilku potom se první pustila
[RgPZ.jpg]
Detail na poslední sající jitrnici :-) Krev kolem ní je z ranek po dvou, co už se pustily
[zEnC.jpg]
Poslední po puštění na ruce, krve všude okolo si nevšímejte :-D
[T5n3N.jpg]
A ranky po sání. Vyfotit je takhle dalo práci, tak do vteřiny po utření už nebyly vidět takhle jednotlivě a to tak 3 vteřin tekl pramínek.
[BidwK.jpg]

Bolestivost hlavně na začátku a snesitelná. Méně, než třeba injekce. Bolelo to asi víc, než kdyby tam sála jen 1. Muž byl zbytek dne naprosto nepoužitelný, páč krvácel :-D Krvácení nijak masivní, ale vytrvalé, přestalo až druhý den ráno (v noci i pěkně zadělal prostěralo a potah na matraci, protože si ve spaní posunul obvaz). Teď už jen stroupky ze zaschlé krve a občas svědivost.