Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon Jemenský pár rad prosím

Začal jsem kvůli dětem a vlastně i kvůli sobě chovat Jemeňáka a i když jsem načetl co šlo, rád bych si ujasnil pár drobností. Chamíka máme dva týdny a je mu caa 4 měsíce asi 20cm i s ocasem. Předem tedy díky za rady:

1)Na ocase asi v 1/3 má malou bulku, je to vidět maličko jen když je ocas rovně. Hybnost je neomezená, spíš mi to přijde jako že ho měl jako malý zlomený, ale nevím.

2) I když ho krmím jak můžu, sežere cca 7 cvrčků ve velikosti 3/4 hlavy, občas lehce větších, ale střihám jim nožky. Tak stejně má když je natažený vidět žebra. Osobně si myslím, že je to ok, ale nevím...

3) Dávám denně Biomin H a 2 x týdně Roboran H. Pokaždé v tom pinzetou vymáchám 3 cvrčky tj asi polovinu krmné dávky. I tak se mi to zdá na tak malé lehké zvíře moc. Opravdu to je v pohodě, nebo dokonce málo? Na netu jsou ohledně toho různé informace. Jinak svítím UVB 100 (5.0)

4) Bobky dělá černé tuhé, až mě to (příjemně) překvapilo. Dobře se to uklízí, ale nemá stolici denně, spíš každé 2-3 dny jeden hodně velký. Vždy u toho je i bílý malý bobek, to je předpokládám vápník a je to normální? Tohle mě právě vede k tomu, zda toho vápníku nemá moc. Sice všude se píše jak vápníkem se nedá předávkovat, ale u člověka to v extrémních dávkách vadí ledvinám a nevím, proč by to u chameleona mělo být jinak. Neřeším to kvůli penězům, ty vitamíny jsou to nejlevnější, ale nerad bych ho zbytečně trápil.

5) Pravidelně mu 2x denně rosím, ale nikdy jsem ho neviděl pít. Má na dně i víčko od zavařovačky s odstátou vodou a myslím si že tam chodí, bobek je občas přímo vedla a je v tom trocha bordelu, třeba písek. Včera jsem mu opatrně kapátkem udělal na čumáku kapičku a vůbec nejevil zájem. Oči má v pohodě, nezdá se dehydrovaný, tak tenhle dotaz je spíš pro jistotu

6) Mám dům se zahradou tj udělám mu venkovní výběh cca 1x1x2m s dvojitým pletivem. Je nějaký důvod krom estetického proč nepoužít levnější králičí pletivo? Sám zatím nevím jaké dám, ale docela mě zaujalo, že jsou pletiva voliérová a králičí...

Díky
Vigo

1)pošlete fotku
2)krmíte jak ?(navolno,z pinzety?),proč stříháte cvrčkům nohy,myslíte že v přírodě to někdo chamíkům dělá?
3)máchejte všechno krmení
4)stolice ok,to bílý je moč,né vápník
5)rosit stačí 1 x denně,později tak 1-2 x týdně,hlavně ho neutopte,odcházijou pak ledviny,až bude mít žízeň,tak se napije sám
6)používám hliníkovou síť proti hmyzu,z králičího nebo voliérového vám budou zdrhat cvrčci

Zkusím to vyfotit, díky. Cvrčkům střihám jen těm velkým(a moc mě to netěší). Bojím se aby se nezadusil, mám většinu vyhovujících ale jak rostou mrchy tak co s nimi... Když tedy vidím jak je chameleon rozemele, asi by snědl i dospělého cvrčka ale doporučení na webu zní jasně :) Krmil jsem i z pinzety, ale většinou z krmítka (kelímek od jogurtu) držený v ruce. Takhle si vezme první 2-3 cvrčky. Když jsem doma a krmím postupně během dne, sní tak všechny, ale když jdu domů z práce, nechci ho nutit aby jich jedl 5 najednou. Dám 1-2 takhle z kelímku a ten pak se zbytkem pověsím na větev. On už si poradí. Volně po teráriu ty menší cvrčky nenechávám, mám už velké terárko pro dospělého chameleon a nevím kde by je hledal. Taky chci mít kontrolu kolik toho snědl. Teď jsem mu začal dělat, že první dávku 3-4 cvrčků má v kelímku už ráno, aby jedl během dne v klidu když není nikdo doma.

S tím bobkem to mě nenapadlo že je to moč, ale plazy jsem nikdy nechoval tj moje chyba. Pletivo ven chci velké, aby mu tam mohl létat volně hmyz. Údajně ani bodavý není problém. Cvrčci budou v krmítku a nebo ať si klidně utečou když z něj vylezou, venku je to jedno. Ale oni neutečou, maximálně že by mu spadli z jazyka nebo tlamky.

Díky za rady
Vigo

jak rostou mrchy... pokud ti přerůstají, dej je do o něco chladnější místnosti, porostou o něco pomaleji (samosebou nesmí to být extrém). Už to není úplnej prcek, můžeš mu postupně zkusit dávat větší a uvidíš sám, jaký velikosti ještě v pohodě dává a co už by bylo na hraně.

pokakal tě někdy pták?? na rozdíl třeba od savců plazi mají stejně jako ptáci v moči kyselinu močovou, která je bílá a v podobě kašičkovité. nadbytek vápníku nebo jiných solí poznáš podle nadměrné tvorby takových bílých krust nebo krystalků na nozdrách (nesplést se svlíklou kůží)

mláďata v růstu a samice potřebujou uměle chovaný hmyz dosypávávat vápníkem hodně, dospělýmu samci bude stačit míň

ono mu neublíží když si bude muset honit cvrčka po terárku a taky potrénuje střelbu na cíl. pokud bude "od dětství" mít cvrčky jen v krmítku, vyroste z něj lenoch, kterej pomalounku napochoduje na 5 cm ke krmítku a bude s trochou nadsázky čekat až mu napochodujou do huby a bude neochotnej střílet. aspoň mu dej to krmítko tak, aby do něj musel střelit na nějakou vzdálenost

jo, nejpřirozenější je krmit se ráno nebo dopoledne po prohřátí.

Díky,

Rozjel jsem chov Dubií, ale pořád mi mrchy dost umírají. Tedy dospělí a podmínky myslím mám vcelku ok. Sice už ,mají i nějaké mladé, ale to je tím, že už jsem je asi přinesl domů "těhotné" Časem si tak doufám budu v klidu vybírat vhodnou velikost sám. Naopak jsem koupil i další sklenici Dubií, které jsou úplně malé a zas bych potřeboval aby dorostly D Bohužel dřív projdou chameleonovi břichem asi. Nechápu co má za trávené, že tak perfektně zvládne strávil i chytin. Tomu bych se do břicha dostat nechtěl.

s tou močí jsem to pogooglil hned, vůbec mě taková věc nenapadla, protože tohle je i proti ptačímu hodně suché a pevné. Ten hmyz mu tam plánuju dávat nějak volněji, ale chci i aby si zvykl že ho krmím já. Až pak budu potřebovat ho dostat ven, snad to díky tomu půjde snáz.

Slíbená fota:
Terárium:
tera1.jpg
UVB je 17cm nad větví a větví je tam podstatně víc, je to trochu vidět na dalších fotkách.

Žebra (teď je už po svleku o něco větší, ale žebra má cca podobně):
zebra.jpg

Boule na ocasu je tady vidět:
ocas.jpg