Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Krajta vrtí ocasem?

Dobrý den, mám zvláštní zážitek a nikde jsem o tom informace nevyčetla. Mám krajtu tmavou, je to poměrně mazlík, ráda je venku, ráda na ruce. Dnes když prozkoumávala zem apod. tak chvíli se zastavila a konečkem ocasu ( asi posledních 5 cm) kmitala zlehka jako pes když vrtí ocasem ( akorát o něco pomaleji). Zajímalo by mě čím to je nebo co tím snad chtěla vyjádřit? Nebyla agresivní nebo podobně, byla naprosto v klidu kolem nás, udělala to 2x-3x. Nikde jsem opravdu nenašla ani zmíňku o tomto chování.
Předem děkuji za odpovědí nebo podobné zkušenosti:)

Obecně to dělají guttaty a korálovky když se cítí ohrožené. "Imitují" tím tak chování chřestýše a jeho vrtění ocasem, což má útočníka odradit.
Ano, tmavky nemají s chřestýši původní společný biotop (amerika vs Indie) a je tedy nepravděpodobné, že se tím tak snaží rovněž chřestýše napodobit, nicméně stejně bych se přikláněl k tomu, že je to gesto dělané při pocitu ohrožení.

"Může být, lidi si ochočují různá zvířata od šelem až k pavoukům, vy ste to nesvedla? "
Ochočený pavouk ? Chovám pavouky a štíry už přes 15 let a s termínem "ochočený pavouk" jsem se teda nesetkal. Zrovnatak by mohl člověk tvrdit, že si ochočil žížalu...:puff:
Bezobratlý chovaný celý život v klidných podmínkách s nulovou/minimální mírou stresu, který tak následně na případné ohrožení (chovatelova ruka) nereaguje podrážděně, nýbrž ukolébaný dlouhodobým klidem to nechá bez reakce, NENÍ ochočené.

Co se týče toho ocasu, opravdu to živočichové dělají převážně při pocitu ohrožení nebo vzrušení. Některé druhy (smrtonoš zmijí aj.) tímto lákají svoji kořist, která si myslí, že jde o chutného červa či něco podobného. Většina druhů ale vrtí ocasem z důvodů odvedení predátorovy pozornosti od zranitelné hlavy. Je to stejný typ reakce, jako když had leze ocasem na před. Pokud se totiž predátor orientuje hlavně nebo alespoň z části svým zrakem, většinou nejvýrazněji reaguje na pohyb vrtícího se ocasu místo na nehybnou hlavu a při útoku dá přednost jemu. To hada na rozdíl od útoku na hlavu nezabije a dá mu to možnost se bránit kousnutím a následně utéct. Tím narážím na napodobování chřestýše u guttaty a korálovky. Tyto druhy to dělají pro odvedení pozornosti od zranitelných partií. Ona korálovka už navíc napodobuje jiného jedovatého hada, korálovce. To je její ochrana před predátory.

A co se týče debaty ohledně toho, zda lze srovnávat hada se psem :), tak opravdu nelze. Když se podíváte na mozek hada a psa, zjistíte, že kromě jiné velikosti mozku vzhledem k rozměrům těla zvířete (tento poměr se bere jako orientační měřítko inteligence)(u hada je mozek v tomto poměru podstatně menší) má had úplně jinak vyvinuté jednotlivé laloky mozku. U hada jsou značně rozvinuté laloky pro zpracování smyslových vjemů, zvláště pak čichu. Šedá kůra mozková je ale jen velmi málo vyvinutá (na rozdíl od psa nebo nás). Jelikož tato část mozku zodpovídá za vyšší kognitivní funkce včetně složitějších emocí, jako je láska nebo schopnost mít k něčemu/někomu citové pouto, je jasné, že had vás jako pána opravdu nikdy brát nebude a záleží jenom na tom, jaký jednoduchý povel v podobě instinktu mu v hlavě zrovna sepne. Navíc schopností vytvořit si pouto oplývají pouze druhy, u kterých se rodiče starají o mladé. Fixace na matku je totiž zásadní pro přežití mláďat. U jiných druhů by to nemělo smysl, takže se u nich tato schopnost nikdy nevyvinula (sem patří i hadi). Tohle není o zkušenosti chovatele, to je prostě biologický fakt a nic se na tom nedá změnit :)