Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rohatka - dotazy k chovu

Dobrý den,

chystám se pořídit si rohatku. Mám načtené články a i diskuze tady na poradně, ale stejně mi není jasné toto:

1) na udržení správné teploty je lepší topná folie nebo výhřevná žárovka? Terárko bude obdélníkové, mohla by být na jedné straně žárovka a na druhé straně terárka pak chladnější část?

2) jako substrát se hodí rašelina? Dal by se použít lignocel?

3) jak často se krmí, kolik toho sežere? Chci krmit většinou šváby argentinské, občas holátka nebo myš, v létě žížaly, daly by se použít i menší slimáci?

Díky předem za odpovědi, chci se před pořízením žab informovat.

Zdravim, nejsem žádný odborník, napíšu jak to funguje u nás :)

1) vyberte si co chcete, doporučuje se obojí - já mám v levém rohu žárovku, 20W - rohaťák leží pokaždé jinde, někdy pod žárovkou, jindy na druhé straně terárka, v chladnější části - důležité je aby měla žába možnost výběru

2)Lignocel ne-e, když žerou naberou si kolikrát do huby s kořistí i substrát, a nejedno zvíře už lignocel ucpal a ono chcíplo. Za mě rašelina - já jsem s ní spokojená.

3)To je individuální, rohatky dost trpí na stres, takže když je budete natahovat, otravovat, sahat na ně, tak žrát nebudou - osobní zkušenost.
Jinak mimina se krmí co 3 dny, pak postupně s růstem dělat větší prodlevy, dospělé krmit co týden.
Další věc je, že když bude cpát myši, dám větší mezery mezi krmeními, protože jsou dost energeticky vydatné. A rohatky se nesmí překrmovat, protože jsou to popelnice. (Ta moje je asi nějaká výjimka, je taková střídmá :D )
Švábi super, žížaly milujou, jestli slimáci to nevim.. ale sladkovodní rybky jsou prý dobrý nápad ( bacha na vnitřnosti např. s kapra, některé jsou toxické )

Jinak je asi nejlepší věc koupit od Robimaus - Rohatky, stojí to 120 Kč a člověk má po kupě všechny informace :)

Dobrý den,

moc děkuji za výborné informace! Knihu si určite koupím a prostuduji. Ještě si dovolím doplňující dotazy

1) Potřebuje rohatka vyloženě světlo, nebo jí vyhovuje i běžné pokojové osvětlení? UVB není potřeba?

2) Je třeba kupovat nějakou speciální rašelinu pro zvířata, nebo stačí obyčejná rašelina třeba ze zahradnictví? Bojím se, aby v ní nebyly nějaké chemikálie apod.

Ještě jednou moc díky!

Dobrý den,
není zač :)

1) světlo potřebuje každý živý tvor - je důležité aby zvíře mělo periodu dne/noci, takže pokud zvolíte topnou folii, tak zvíře dát někam kde na ni světlo bude dopadat, íne do sklepa do rohu na zem ( schválně přeháním ) - a UVB nepotřebuje - jen s potravou dodávat minerály a vitamny - tvrdí se, že prý u mimin pokaždé při krmení, já podávám občas, roste mi hezky, křivici nemá.

2) Už to bylo řečeno, zahradní rašelinu, žádná spešl netřeba.

Ať se daří !

Dobrý den,

tak dnes jsme pořídili rohatku. Nakonec jsme koupili mládě (velikost 4cm). Žabka vypadá v kondici, je od Víta Habala, který je sám rozmnožuje. Vše jsme pro ní měli připraveno - terárko s vrstvou vlhké rašeliny, větší plochá miska s vodou, živá rostlina v květináči. Terárko vytápíme v jedné části bodovou žárovkou - v teplejší části je 30st., v chladném koutě cca 23st. Rohatka kupodivu terárko nezkoumala, po chvilce se zahrabala do substrátu a zůstala tak celý den. Zkusili jsme nabídnout švába přiměřené velikosti a hned ho sežrala, odpoledne si vzala ještě jednoho, víc nechtěla.

Otázka: Tak malé mládě máme asi krmit každý den, že? A kolik by toho měla sníst? A ještě jedna nejasnost: rohatka při polykání švába polyká i kousky rašeliny, nebude s tím problém? Nebylo by lepší na krmení dát rohatku někam mimo terárko, nebo by to byl jen zbytečný stres?

Děkuji!

Dobrý den,
rašelina žábě neublíží, papírové ubrousky jsou blbost, rohatka je hrabavá žába a to, že se zahrabe hned do substrátu a třeba měsíc nevyleze když je nažraná a má se dobře, není nic výjimečného. Je to normální chování.
S tím žrádlem opatrně, krmila bych tak co 2 dny, někdy větší pauzy, protože trpí na obezitu.
Teplota je super, mimo terárko krmit je zbytečný stres, rohatky na něj dost trpí.
Takhle malé žabce bych dala tak 3 šváby za den a dost.
Btw. na zophobasy bacha, žáby ho sežerou ještě zaživa a kolikrát se stalo, že se prokousali ven, takže buď stříhat hlavy nebo jimi nekrmit.
Už můžete klidně nakopat i žížaly, ty mají žáby rády ;)

Skvělé, díky moc. Už jsme si na sebe s žabkou zvykly :-) a je to celkem v klidu. Krmíme teď hlavně žížaly, žábě moc chutnají a neutíkají jí tak rychle jako švábi. Žába je obvykle přes den zahrabaná (někdy i s hlavou), večer vylézá a přes noc pak sedí na povrchu substrátu. Potravu přijímá bez problémů, tak snad to bude v pořádku.

Děkuji za rady!

Souhlasím, papírové ubrousky nemají u rohatek co dělat, substrát mám mít hloubku asi tak 2x vyšší než tělo, aby se byla schopná normálně zahrabat a sedět v něčem, co připomíná ústí nory mravkolva. Valná většina rohatek nežere ze stresu, který je způsobený právě absencí vhodného substrátu (v žádném případě lignocel, osobně nedoporučuji ani kolikrát zmiňovaný stříhaný molitan). Krmení klidně obden a z hmyzu osobně jen cvrčky, kterým je vhodné odstranit zadní nohy. Oblibu krmení šváby dodnes nechápu (tedy chápu, že jsou levní), jejich stravitelnost je druh od druhu jiná a osobně jsem si vyzkoušel že s chitinovými schránkami některých z nich si neporadí ani krokodýli a želvy z nichž mají ale šanci vyjít přirozenou cestou. Další věc je, že jak švábi, tak zmínění zophobasy (týká se to i moučňáků) vpodstatě neudrží žádný vitaminominerální preparát (resp. hodně krátce), protože jsou hodně hladcí, za druhé jdou ihned "do země", takže při špatné kontrole pak žába může pozřít nesvlečeného. Jinak jí stejně nic extra nedá. Rohatky od mláďat jsem vždy krmil porcovanými rybami a to včetně kostí napíchnuté na špejli nebo v pinzetě. Při trpělivosti a otírání ústí tlamky žabka dříve či později po rybce chňapne. Na změnu jsem dával holata (pozor na monodietu holaty, především ta malá mají málo vápníku a rohatky krmené výhradně jimi v brzku podléhají rachitisu) a semtam posypané cvrčky + zmíněné žížaly.