Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem krajta tmavá

Zdravím právě jsem si (bohužel pozdě) přečetl hadí doupě a chtěl bych požádat o radu.Syn si před cca 10 lety pořídil krajtu šedou aniž jsme věděli cokoli o jejím chovu a to se na ní(něm protože neznáme ani pohlaví) asi dost podepsalo v 5 letech neměla ani 2 metry usoudili jsme že je to malým teráriem a postavili jsme větší ale za dalších 5 let vyrostla jen na 230 cm s váhou okolo 8 kg. Předpokládám že je navině špatné krmení protože syn dostal od někoho informaci že stačí 1-2 myšky na měsíc později 1 potkan. Od malička byla zvyklá na procházky a poprvé syna kousla ve 3 letech asi jeho chybou když dal ruku moc rychle do terárka.Přemístnění do většího zvládla bez problémů a až nyní kdy se syn odstěhoval kousla nejprve mě a pak i manželku. Oba Máme nyní strach takže nevíme jak postupovat. Začali jsme krmit 1x za 14 dní potkanem ale stále je za krkem S .Na procházky nechodí leží a teď se i špatně svlékla ale nevíme jak jí očistit. Připadá nám velice agresivní. děkuji za radu bobo

loading...

Kterékoli oblíbené vyšší bytosti žel, je i tohle špatně. Teplota v tera by neměla klesnout pod 25-26°C...ani v noci. Je to tropické zvíře.
Odkud vlastně pocházejí (pravděpodobně synovy) informace o chovu těchto hadů? Už by mě ani nepřekvapilo, pokud by si ještě dával pozor, aby si ho krajta neměřila...

Převoz proběhl v pohodě, je u nás. Odpoledne jedeme na veterinu. Vážit, měřit, asi i pro nějakou nakopávací injekci vitamínů (když vet doporučí) a vůbec ukázat, co je ještě možné.
Had zvládl cestu v pohodě, ani nevystydnul. Dostal do tera navíc topný kabel, leží, tráví a hřeje se.

"Radši převoz nakrmeného, než ho nechat o hladu." - 10 let podvyživený had by ten den navíc vydržel - navíc byste se vyhnuli riziku, že to všechno vyblije - ale štěstí bylo na vaší straně, tak už snad jen popřeju, ať se u vás má lépe

Had byl v klidu naložen do pytle a dán do "vaničky" s petkama teplé vody a položen na sedadlo spolujezdce, kde jsem celou cestu topil jak o život. Cesta po D11 byla klidná a auto je pohodlné.
Tudíž žádné zbytečné stresování neproběhlo. Byla to sice správná hurá akce, ale vše proběhlo v pořádku.
Jediný "problém" byl s naložením kde se skoro terárium nevešlo do auta, kde si myslím, že terárko bude delší, než udávaných 150, které se mi do auta normálně vejde (přeměření by neuškodilo...). Nicméně menší hrubá síla a trocha tetrisu vše vyřešila a had je teď ve správných rukách. ;)
Za každé info a foto stavu budu rád. ;)

asi by byl velice agresivní kdyby se s ním manipulovalo a cestovalo o hladu takhle byl klidný až flegmatický měl co dělat s trávením a nestaral se o přepravu štěstí bylo že to nezvrátil ale asi se nechtěl nechat připravit o plný žaludek po tolika letech

Tak hadice žije :-) Sondování u veterináře ukázalo, že je to holka. Vet konstatoval, že je teda šíleně vychrtlá a malá, ale jinak v cajku. Taky jsem si zatrapčila, následuju naší tradici dávání lidských jmen tmavkám a hadice se jmenuje Dáda :-)
Zatím můžu říct hlavně to, že je sice neošahaná a rychle propadá do stresu (nenávidí nošení v pytli), ale jinak je velmi hodná a nekousala ani při sondování.
Jen je teda fakt mimo, co se týče žrádla... To zvíře se neumí normálně nažrat. Z 3 pokusů o nakrmení u nás vyšel jen 1. Jakmile dostane adekvátně velkou kořist, tak vůbec netuší co s tím, chce to šežrat, ale kroutí se jak paragraf, dělá nesmyslné pohyby a nakonec to vyblije. Prostě se za těch 11 let nenaučila pořádně používat hubu a polykací svaly. Jakmile dostane něco většího, než střeďáka potkana, tak dojede za hlavu a blije. Přitom už je zcela jasně "morčatová". Popravdě jak jsem jí viděla, tak nevěřím, že před cestou k nám měla 4 potkany a jestli jo, tak byli velcí jak větší myš. U nás s obrovskou námahou zvládla jednoho starého potkaňáka a jednoho poctivě středního potkana k tomu a byla nafouklá výrazně víc. Bude to dílo jí postupně naučit, od čeho má hubu... I tak už ale nevypadá, že akutně chcípne hlady a chuť k jídlu má velkou :-)
Začíná si užívat koupání, u nás asi poprvé v životě viděla teplou vodu v nějakém rozumném množství. Poprvé měla ve vaně paniku, ale podruhé už se spokojeně rochnila (v noci pod sebe pustila tekutou moč a vzhledem k tomu, že jí máme v ložnici se jí snažíme udržovat nesmradlavou).
Až se naučí normálně žrát, hodím sem fotky z krmení :-)

Děkuji za zprávy jen poznámka i u nás se koupala ve vaně a opravdu měla před stěhováním 4 potkany 15 cm bez ocasu což bylo nejvíc co kdy snědla, posledních 5 měsíců jedla jednoho týdně, předtím jednoho měsíčně asi 4 roky a před tím 4 myšky cca 7 cm 3 roky a před tím 2 - 3 myšky. Nemůže být tudíž zvyklá na větší potravu, ale věřím že se vám podaří jí zachránit. Mnohokrát děkuji

Zdravím, tak hlásím dnešní vážení - 4 852 g (vytrávená a vykaděná) :-) Ještě tak 2 až 3 měsíce tímhle tempem a bude potřeba nové tera.
Na začátku 3 kila, před měsícem 4 a teď skoro 5. A to poslední měsíc moc nejedla, protože nějak poporostla a svlíkala se 2x za sebou.
Svleky teda pořád roztrhané, takže dosvlíkáme ve vaně (i když mě spíš přijde, že je to tím, že je to tak trochu blbka - není schopná si vlézt sama do vody, ani před svlekem). Zatím jsme jí vycházeli vstříc co do velikosti krmení, naposledy měla potkana a 3 střední morčata. Teď pro ní máme v mrazáku zakrslého králíka, snad ho dá. Bude na jejím příštím obědovém na menu, protože je týden a něco po svleku, kompletně vykaděná po posledním krmení. Při každém pohybu brousí sklo a začíná jí zajímat náš pes :-D

Hodně velká :-) Ve 3 letech to jde na pohodu. Nám se vrátilo tříleté mládě, co vážilo půl kila, je to rok a momentálně váží skoro 15 :-)
Jen se neboj ho fakt krmit vždy, když bude chtít (my krmili na začátku i 2x týdně - jen se zatvářila hladově, tak dostala). A jestli ho chceš podpořit, tak pokud žere mrtvé, tak mu dej i maso. Třeba na začátek potkánka, nebo na co je zvyklý a za to přišít kus ohřátého masa (ideálně vepřové v nějakém rozumném tvaru - někdy je nutné nařezat na podlouhlejší tvar a kup pro psy, je to levnější než lidské). Nelze dělat trvale, had potřebuje kosti, chlupy, atd. Ale když uděláš z dlouhodobějšího hlediska (cca tak 5 krmení) poměr zhruba 70:30 až 60:40 ve prospěch celých zvířat, tak had bude dorůstat rychleji.

Tmavky moc neznají slovo aklimatizace...většinou znají jen slovo žrát :-D
Dáda nám sežrala před 3 dny králíka a ihned po spolknutí čuměla, co bude jako další chod. Ještě není ani vykálená, králík už není vidět a je zas hladová :-D Konečně jí došlo, k čemu má hubu a co je za druh. O jí víkendu navaříme nějaká morčata asi :-D

Připíchnu další dotaz prosím.Tmavka zdlábla další dva obří potkany, třetího už nechtěla, ale pořád střílí do skla, když okolo někdo projde, dělá to od začátku, připisuju to hladu, ale dělá to i pár dní po jídle, mám přes ní hozenou deku aby si nerozmlátila tlamu, myslíte, že je to fakt jen z hladu?Nerada bych měla velkýho hada agresivního.

Já bych teď hlavně krmila, třeba se "dožere" a uklidní. Deka je dobrý nápad, alespoň na začátek. Tmavky teda bývají kliďasové, možná je vyplesklá z nového. Teď bych krmila a měla zakryto dekou, až nabere pár kilo a bude u vás pár měsíců, tak deku pryč. Když bude vysírat furt, tak bych se jí snažila zvykat, třeba si u tera číst a tak. Ale jak všici víme, s hadem člověk moc nehne a možná máte holt "štěstí" na ku*vu :-D obecně by se měla ale s růstem uklidnit... Držím palce :-)

No, mna tak trochu (dost) zmiatlo to čítanie :-D Už som sa zlakol že je to pre hada :-D
Ale. Deka je fajn, ale ja také veci riesím inak. Ziaden ukryt, ziadna deka a robím si svoje.
Bežna údržba tera, výmena vody, čistenie, krmenie. A zvyknú si na tie bežné veci všetky zvieratá.
Kým som dával nar úkryt, aj po pol roku boli zvieratá plaché, pri akomkolvek pohybe leteli do ukrytu, a pri vyrušení strielali. Teraz im spravím jedno miesto v konároch kde je trochu viac rastlin, a stačí.Vzájomne stále naočiach a po mesiaci - dvoch je klud. Aspon u poctivej večšine zvierat.

Tak donutit je si myslet, že celé tera je úkryt (tzn. jim nedat možnost se schovat v rámci tera) je nejlepší. Ale u podraženého prcka bych mu dala chvíli klidu. Třeba tera bez úkrytu a deku jen přes část terka a postupně odsunovat. Ono zas jestli je to hovado, tak si rozbije hubu do krve, spojí si pohyb a člověka u tera s bolestí a to se teda pak odstraňuje jedna báseň... Kvůli tomu nám jedna sebae 3/4 roku nežrala a doteď jí na čumáku chybí jeden štítek.
Takže za mě zhodnotit situaci, okouknout jak moc velká je to bestie a buď jí nechat natvrdo "vycukat" jak píše danio, nebo na to jít pomalu a "psychologicky" :-)

Tak s mírným zpožděním způsobeným dovolenou přináším aktuální zprávy.
Dáda měla při vážení u veterináře dne 18. 8. 6,9 kg. Vážili jsme čerstvě po svleku, vykálení a měla hlad :-) A také měla poprvé v pohodě svlek. Nebyl teda v celku ale už nebylo nutné jí jakkoliv pomáhat, sundala ze sebe všechno sama.
Už jsme jí ze separé přesunuli do velkého tera k ostatním, kde vypadá spoko a užívá si velkou nádrž na vodu.
Při uklízení jsme jí rychle párkrát vyfotili. Už je trochu vidět rozdíl :-)
[IMG_20170819_173022.jpg]
[IMG_20170819_172950.jpg]

Dáda dnes uhynula :-(
Bez jakýchkoliv předchozích problémů. Byla najedená, ale nikoliv prežraná. Před smrtí bez zvracení, do poslední chvíle normálně aktivní a žravá. Pošla v přirozené pozici, tělo bez křečí.
Bohužel je to dost blbé i časově teď, takže nedokážeme tělo konzervovat na pitvu.
Mrzí nás to, byla už opravdu krásná :.(

Tak poslední foto :-(
IMG_20171022_1645371.md.jpg
Podle všeho selhání srdce, klepla jí pepka. Prý se to stává a ona je ukázkový příklad toho, když srdce nezvládne nápor při růstu. Možná měla srdce načaté díky předchozímu chovu a dorostla do velikosti, kdy už neutáhlo metabolismus celého těla. Nebo jsme jí možná měli dát delší pauzu v krmení, když teď tak poporostla, aby mělo tělo čas si odpočinout po tom trávícím maratonu. Člověk si vždycky v takových situacích dává vinu.
Každopádně to byl na 99% infarkt a nejspíš to bylo velmi rychlé. Ani před smrtí nestihla nijak pohnout hlavou a partner si toho, že je mrtvá všimnul až když nereagovala na dotyk.