Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon lezi

Ahoj..chci se optat..mame chameleona..vetsinu casu je krasne zeleny..cvrcci mu jedou..je to mladatko..muzou mu byt tak dva mesice..behem mesice se nam dvakrat svleknul..pit jsem ho dlouho nevidela, ale je pravda, ze na nej nemuzu koukat 24 hodin denne..kazdy den udela poradnej bobek a je velice kontaktni..alespon kdyz doma vidi me, tak jde na misto v terarku, kde ho nechavam vlizt na ruku..bez premlouvani..vapnik i vitaminy dostává..uvb ma..rosime..jsem trosku hysterka a pokud udela neco poprvy hned se bojim jestli je ok..kdyz ho mam na ruce tak bud lozi a kouka po byte a nebo sedi a jen se rozhlizi..vcera si ale prvne na tu ruku lehl celym telickem a lezel a koukal kolem sebe..nevim jestli ho neco netrapi kdyz se takhle uvelebi?.nebo je proste jen spokojenej? Predem děkuji za nazor

No, spíš se bojácně přitiskl, jako že dělal že tam vůbec nechce být viděn. uvelebený a vyklidněný -třeba spící - chameleon má totiž srolovaný ocásek do spirály a tělo mu naopak "stojí" zboku sploštělé. Ale když je zneklidněný, tak se třeba přitiskne podél větve natažený jako pravítko, snaží se v rámci možností skrýt.

Teda nevím jak mám pochopit, že když je na ruce, tak se kouká po bytě - snad to neznamená, že ho na té ruce potom vyndaváte z terárka?? Jestli jo, tak to je blbej nápad, kterej mu nepřinese nic dobrýho. Fajn je, když si zvykne na vaši osobu a vaši ruku jako na něco pozitivního, co přináší pravidelně žrádlo do terárka a nebude ruku strčenou v terárku vnímat jako stres a utíkat od ní nebo se choulit, ale naopak optimisticky naběhne k vám. (Asi si neděláte iluzi, že je to z lásky k vám osobně, že...) Ale pokud ho za tuhle důvěru a cvrčky uplacenou náklonnost pravidelně potrestáte vynesením z terárka... Zvlášt pokud je to ještě není dospělé sebevědomé zvíře, ale takdle mladé mládě, tak taky může začít být den ze dne vystresovanější a bázlivější! (Najdou se totiž občas lidi, kteří si myslí, že se má zvíře takto "otužovat", jako, když s ním budou často manipulovat, že si na to zykne a bude z něj zvíře na hraní.)

Krmte ho z ruky, to je super, ale neberte ho do ní a nikam nenoste pokud to není vážně nezbytně nutný. Já dávám vždy zvířatům první z ruky hmyz s vitamíny/vápníkem, abych měla přehled o tom, že to snědli a ne že se jim ty vitamíny někde toulají po terárku. (teda nechci říct, že všechny zvířata takhle pěkně pokaždý vyběhnou a vemou si způsobně z ruky. Některý to nedělaj, nebo jen když mají vysloveně moc hlad, a u některých třeba vyběhnou, ale zase já se bojím, že mě s tou potravou vemou čistě nedopatřením i kousek prstu, ale to právě u chameleona nehrozí!)

Dekuji za nazor..z ruky ho nekrmim..jakmile dam do terarka cvrcky obalene vapnikem..dvakrat do tydne s vitaminy navic, tak okamzite nabehne na ne sam..uz od prvniho dne..jinak ja ho nenutim jit z terarka ven..kdyz zacne packou mavat v miste kde se terarko otvira tak otevru..pockam deset vterin a kdyz vleze na ruku tak ho vytahnu..z 99% ma ocasek svinuty kdyz mi sedi na ruce..a v moment kdy si oprel telicko o ruku tak i tak mel celou dobu svinuty ocasek..vim ze to neni zvire na mazleni a ze me nemiluje..ale duveru ke mne ocividne ma, tak nevim

Aha, já myslela, že se na vás vrhá za žrádlem. Mláďata žerou jako pominutý. Takže to vypadá, že se opravdu snaží aktivně dostávat ven z terárka? tak potom hledejte co je v terárku tolik v nepořádku, že se mu tam tak nelíbí, že se dere ven. Protože vyndavat ho furt ven do pokojový teploty není ani řešení, ani dobrej nápad. Důležitý je, aby byl vevnitř spokojenej a v klidu. Kolika watty a čím svítíte/topíte? a jak je tera velký? jaký jsou v těm teploty? jak velký a kde umístěný má větrací mřížky? Co je na dně?

Jinak ta povaha se s věkem může různě i víckrát měnit. prcek třeba s důvěrou běhá po člověku jako by to byl strom, nebo se bojí a když povyroste tak se zas brání naznačováním útoku, v dospělosti může bejt kliďas nebo naopak vztekloun totální. Jestli je teď dvouměsíční, určitě se různýho vývoje chování dočkáte. je to předpokládám jemeňák samec? nevím jestli jste to psala?