Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výroba terarijní stěny - nástroje

Vážení,

jdu si k vám pro radu. Doposud jsme všechny stěny dělali z polystyrénu, řezali to ulamovákem a pak přestříkali lepidlem na dlaždičky a posypali pískem. Problém je, že takhle z toho často vychází dosti kostrbaté kousky, které se musí složitě dávat do kupy a ve výsledku máme polystyrénové kuličky úplně všude po bytě, což pak znamená strávit dalších x hodin úklidem, protože se to lepí úplně všude. Další nevýhodou je, že se mi to takto zdá poměrně málo odolné, takže jakékoliv rozprašování, lezení ještěra apod. končí tím, že cca po roce jsou stěny ne hnědé, ale hnědo-žluto-bílé s vykouslinami v místech, kam dosvítí žárovky (UV vyhryzává žlutou díru, klasická žárovka těsně před umřením vypálí díru v plošině těsně pod sebou.

Tedy můj dotaz zní, co všechno používáte při výrobě stěn a čím vším to ošetřujete, aby to vydrželo nějakou dobu, ale zároveň aby to těm zvířatům neuškodilo. Viděla jsem hromadu nádherných doma udělaných stěn a fakt nevím, jestli to je foceno vždycky hned po dostavění nebo jestli ty stěny opravdu vydrží, protože bílý polystyrén v místě, kde opadá písek se objeví už třeba po měsíci používání, zvlášť u agamáka.

Ještě k tomu přidám několik dotazů rovnou :D

Jak schováváte kabely, objímky apod. pokud jde o skleněné terárium a jak řešíte odrážecí kryty na zářivky a žárovky.
Kdo máte cvičky/sarančata doma v krabicích alá IKEA, čím řežete ten plast a kovové mřížky? Jde to řešit nějakou tavnou řezačkou podobně jako u polystyrénu?

Zadní stěnu ke krajtě jsem dělal pomocí flexibilního lepidla na dlažbu (ve třech vrstvách) na polystyren (bez řezání se to neobejde, ale tvarování pomocí horkovzdušné pistole ušetří hodně práce), na finální upravu pak matný lak s atestem pro styk s potravinami (použil jsem Forteakryl pohlahový lak MAT). Stěnu mám už skoro dva roky a bez známek opotřebení. Pro zvířata, u kterých hrozí, že by stěnu poškodila dráptky nebo do vlhčího prostředí bych pak doporučil uzavření do epoxy (pozor na druhy).