Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva nádherná - problém se snůškou

Dobrý den,

prosím o radu ohledně želvy nádherné. Máme dvě želvy, samce a samičku, samci je 25 let, samičce asi 10 (nalezenec). Obě želvy jsou v kondici, přes léto jsou venku, průběžně pozorujeme pokusy o páření. Loni snesla samička bez problémů čtyři vejce (neinkubovali jsme). Před týdnem se začala chovat divně: neustálé plavání proti sklu, stálý hluk, běhání na souš a zpět. Dali jsme jí kladiště (bednička se směsí písku a kačírku), začala v něm hrabat a vypadá, že se chystá snášet. Hrabe zadníma nohama, kroutí ocáskem, očuchává podklad, atd. Problém je, že to už trvá týden a nic. Želva hrabe, plave a zase hrabe, téměř nežere. Mám obavu, aby nezadržela vejce nebo nezahynula vyčerpáním. Jede neustále jak traktor. Cesty by měla mít průchodné vzhledem k loňské snůšce.

Jak jí pomoct se snůškou? Nejde mi o inkubaci vajec, ale o zdraví samičky. Četla jsem, že pomáhá želvu nahřát v teplé vodě, máme zkusit? Nebo přemístit do boxu s velkou vrstvou písku a hlíny, aby si mohla vyhrabat pořádné hnízdo?

Děkuji za každou radu!

Díky moc za radu! Už jsme vyzkoušeli písek, hlínu i jejich směs, nad tím výhřevka. Po týdnu celodenního hrabání pořád nic, ale želva se maličko uklidnila (i když pořád plave proti sklu) a začala i přijímat potravu. Myslíte, že je možné, že žádná vajíčka nemá a jen na ni nějak přišlo jaro a začala hrabat prostě tak?