Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama - problém s okem

Dobrý den,

prosím o radu ohledně mojí agamy. Je to dvouletá samička ve slušné kondici. Před dvěma dny jsem si všimla, že zavírá jedno oko. Chová se normálně, chodí po terárku, vyhřívá se, má zájem o potravu, aktivně loví. Na oku není patrný žádný zánět ani otok, pokud je otevřené, vypadá normálně, na dotek není okolí oka bolestivé. Agama ale oko zavírá čím dál víc, dnes už ho má víc zavřené než otevřené. Otevře ho jen při výraznějším pohybu kolem terárka nebo hlasitém zvuku. Vypadá to přesně jako na těchto fotkách z poradny:
http://tera.poradna.net/file/view/5467-img-0002-jp g
http://tera.poradna.net/file/view/5468-img-0003-jp g
(Nemám teď foťák, tak se omlouvám za zneužití cizích, ale vypadá to přesně takto.)

Terárko se poslední měsíce nezměnilo. Jako podklad má písek do dětských hřišť, nějaké kameny a větve. Osvětlení: bodovka na výhřev, kompakt Reptive UVB 200 (cca před měsícem vyměněno za nové), jako zdroj viditelného světla Narva Bio Vital.

Jaká by mohla být příčina zavírání oka? A hlavně: jak postupovat? Čekat na případné zlepšení, jak dlouho? Nebo máme hned použít Opthalmo Septonex, pro jistotu?

Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale jak zvíře není úplně v kondici, panikařím. Děkuji za každý názor.

Děkuji Vám za názor! Agama stále oko přivírá nebo ho má zavřené, ale když chce (pokud tuší jídlo apod.), může ho otevřít a obě oči pak vypadají stejně. Zkoušeli jsme ji vykoupat, to nepomohlo, dnes jsem ji na oko dala Ophtalmo Septonex, kdyby tam náhodou začínal nějaký zánět. Jinak agama vypadá dobře, je přiměřeně aktivní, ochotně žere.

UVB kompakt je právě dost blízko, 15 cm nad povrchem, takže pokud se agama přímo pod ním natáhne nahoru, téměř se ho dotkne. To se ale stává naprosto výjimečně, obvykle jen leží v jeho blízkosti. Má také možnost úplně odejít z jeho dosahu a není patrné, že by se mu vyhýbala. UVB mě jako zdroj problému napadl, ale nebyly by pak postiženy obě oči stejně?

Dobrý den,

omlouvám se za vpadnutí do tématu, ale mám více méně pravděpodobně podobný problém, ale nikdo mi není schopný poradit. Také máme podezření na zářivku až na to, že oči už jsou poměrně oteklé. Jedná se ale o ještěrku italskou, nikoliv velkou agamu, proto moc nevím jak řešit případné kapání do očí. Zatím jsme kompakt na 3 dny vypli, k žádné výraznější změně zatím nedošlo. Mohu jí ještě nějak pomoci nebo je to nereálné?

Co konkrétně pozorujete, že je špatně, kromě očí?

Co se týče podmínek chovu... podklad: obyčejný písek do pískovišť, terárium: 80x50x26 (šxvxh), 3D stěna kombinace polystyrén+písek+lepidlo na dlaždice. Skoro přes celé terárium nahoře je jedna obyčejná zářivka na dostatek světla, v jednom rohu výhřevná obyč spotovka 40W, poblíž ní kompakt, akuálně Sparkzoo ReptiSpa 10.0 13W. Teplotní gradient od v podstatě pokojové k vyhřáté kolem bodovky něco kolem 35 v závislosti na tom jak blízko k té spotovce to je. Ve spodní části terária je větrání 4x80cm, ve stropě je druhé - 10x80cm. Krmení cvrčkama, jednou za 2 - 3 dny, cca 1 týdně obalené ve vápníku, 1 za 14 dnů obalené v Reptivitu.

Jediné co mě napadlo, že jsme tak měsíc, měsíc a půl zpátky měnili ten kompakt. Dřív tam byl Reptile UVB od Exoterry 10.0 13W, nyní ta ReptiSpa. Teď je teda dočasně to UVB vypnuté, nechali jsme jen výhřev a osvětlení. Od zvířete je min. těch 10cm, ale je schopen lézt po celé zdi i bez plošin a někdy leze přímo k ní. Na druhou stranu úplně ve stejnou dobu jsme měnili (taky z Exoterry na Sparkzoo) ještě ve druhém teráriu se stejným druhem (akorát se jedná o samici) a žádné potíže nepozorujeme, tak je mi to trošku zvláštní. Je ale pravda, že samice se k té zářivce ani zdaleka nepřibližuje tak často a tak blízko, motá se spíš všude jinde.

Zhoršil se až v poslední době, do té doby nebyl jediný problém, pije, vyhřívá se teď možná o něco déle než obvykle. Jíst chce, ale trvá mu to, protože tím jedním okem evidentně buď nevidí vůbec nebo jen hodně rozmazaně, orientuje se především podle druhého, ale ani to není v nějak extra skvělém stavu.

Rozumím tomu, že je samozřejmě ideální promyslet veškeré možné problémy, nicméně opravdu bych ocenila mimo to i jakoukoliv radu na to, jak taková zvířata ošetřovat, případně jaké jsou vůbec možnosti a úspěšnosti léčby. Jestli se podobné věci běžně hojí samy, jestli je lepší dočasně odstranit podklad kvůli infekci, cokoliv co pro něj v tuto chvíli můžeme ještě udělat.

V příloze je na fotce cca 2 měsíce zpátky, kdy ještě bylo všechno v pořádku.

Zdravím, před časem se mi vyskytnul problém podobně se projevující. U asi 20 mláďat L. strigata a dospělé samice L. trilineata. Vpodstatě jim odešly oči, přivřené, zalepené - a s tím ztráta zájmu o potravu, hubnutí...nejspíš důvod byly nové reptiglo zářivky 150 25w ze stejného regálu, to bylo jediné co bylo změněno oproti původním podmínkám. Nechal jsem si ty reptigločka je zkontrolovat, ale byly v normě. Ještěrky k nim ale mohly i na pár centimetrů, což byl asi ten důvod...Teďka jsem je dal asi tak min. 15-20 cm od zvířat, a bez problému. S jinýma reptigločkama jsem žádný takový problém neměl, i pod jiné nové lezly na pár cm a léta bez problémů. Co se týče důsledků- zasažená zvířata se nelepšila, i po vypnutí UV, tak nakonec šly na zkrm.

Rozumím. U toho našeho pozoruju mírné zlepšení, dnes je první den od vypnutí UV, kdy o něco ochotněji otevírá oči - dokáže otevřít už obě do plna, jen jedno vzápětí přivře tak do půlky. Připadá mi, že i otok je trochu menší a hlavně dnes už mu z těch očí nic neteče. Při pohybu po teráriu už je má také většinou otevřené - ještě včera chodil s jedním neustále zavřeným a druhé otevíral jen na kratší dobu. Tak snad už se to alespoň nebude zhoršovat.

V každém případě moc děkuji za zkušenost. Opět se mi potvrzuje, že primární problém bude skutečně spíš ve vzdálenosti a pozici zářivky vůči zvířeti než že by samotná musela být nutně špatná.