Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neobvyklý problém s krmením

Jedna mladá mřížka mi nežere způsobem, se kterým jsem se ještě nesetkala.
Reakci na žrádlo má okamžitou. Zakousne se, omotá...a nepustí. Kořist drží hodiny (někdy i půl dne), až se nakonec začne nudit a nechá ji ležet.
Občas kořist nakonec spolkne, ale většinou ne, takže roste docela pomalu - je viditelně menší, než by měl být.
Samec, asi 3-4 měsíce starý. Trošku hubený, ale nijak problematicky. Jinak vypadá zdravě a chová se úplně normálně. Nějaké nápady? :-)

Mřížky většinou nežerou ze dvou důvodů, přičemž s tím prvním naštěstí zatím nemám praktické zkušenosti.
1) Zdravotní problémy (nejčastěji dýchací soustava a trávící soustava, pneumonie, hniloba tlamy, zápal plic, endoparaziti)
2) Chce se pářit

Jak je zvíře dlouhé a kolik váží?

Cadaverous: tohle bych řekl, že fungovat nemůže

PS - co takhle změnit název tématu na Krajta mřížkované odmítá potravu. Takhle to zní trochu tajemně a půjde to špatně vyhledávat

Cadaverous: zkoušela jsem živou, i mraženou. Stejný problém. Někdy pomůže, když kořist po odhození zvednu a zamávám jí hadovi před nosem, aby ji "ulovil" znovu. Tak to dělám do té doby, než ji konečně spolkne, nebo už to trvá dlouho a nechci riskovat, že by se mohla začít kazit.
Skoro jako by měl v průběhu škrcení sklony zapomínat, že ji tam vůbec má...

Situace s krmením není "vážná", že by mu hrozila smrt hladem. Jen to vyžaduje víc práce a času a nevezme si tolik, jako ostatní. Takže roste docela pomalu.

Afričan: "1) Zdravotní problémy"
Tlamu má uvnitř čistou, trus také vypadá normálně a jinak se chová naprosto běžně. Ale mohu ho pro jistotu nechat vyšetřit.
Přemýšlím, jestli nemůže mít nějakou vrozenou vadu, ale tu by běžné vyšetření asi neodhalilo.

"2) Chce se pářit"
Že by na něj ve 4 měsících už šla puberta? :-D

"Jak je zvíře dlouhé a kolik váží?"
Nejsem teď doma. Změřím a zvážím, jakmile bude možnost. Ale je to v podstatě mimino.

Z4ne6WV.jpg

Posmrtné záškuby jak psal Cadaverous někdy zabírají. Zkuste to. Co typy potravy? Třeba je to mlsná potvora. Našemu když byl menší strašně chutnali holubi :-)
No a pak čistě můj osobní názor o kterém rozhodně netvrdím, že je pravdivý, nebo že je to váš případ. Ale ještě mě napadá přešlechtěnost. Nějaký ten imbríding u mutačních mřížek je, a někde se to může projevit třeba na snížené životaschopnosti mláděte. Nicméně to je jen můj osobní pocit. Jinak had je nádherný a vypadá zdravě.
P.S. Taky mám na mutační mřížku zálusk :-)

"Nějaký ten imbríding u mutačních mřížek je, a někde se to může projevit třeba na snížené životaschopnosti mláděte"
Nad touto možností jsem taky přemýšlela. Viz zmínka o možnosti vrozené vady. Někdy se holt narodí zvíře, které by v přírodě nepřežilo. V zajetí to ale mají jednodušší, tak snad pokud jde o tento problém, bude možné ho vypiplat :-)
On had ani nemusí být přešlechtěný, ale riziko je u nich samozřejmě vyšší.

Hlavně mě mate, že má reakci na stravu okamžitou a po kořisti se vrhá bez váhání s nadšením...ale potom ji většinou prostě nechá ležet. Z mých zkušeností když had nežere, tak obvykle ani neloví - buď absolutní ignorace, nebo obranný postoj a výpady. v takovém případě bych spíš věděla, na čem jsem. Na nemocného/"vadného" hada je až příliš čilý.

Že by vážně byl mlsný? Zajímavý postřeh. Upřímně mě tato možnost nenapadla. Mřížky chovám už několik let, mám kromě něj ještě čtyři další a všechno jsou to nevybíravé popelnice, které by bez váhání zhltly i plyšáka :-D Obvykle se snažím ptáky nekrmit - už se mi stalo, že někteří hadi potom nechtěli nic jiného. Ale v tomto případě by to asi bylo lepší, než současná situace. Jednodenní kuře bez křídel by i při své menší velikosti zvládnout měl. Nějaká mu seženu a uvidíme, co se stane...

"Jinak had je nádherný a vypadá zdravě.
P.S. Taky mám na mutační mřížku zálusk :-)"

Jsem tak trošku ujetá do barviček. Čím jasnější, tím lepší...někteří hadi vypadají, jako šperky ^^ Tento je kombinace mutací Lavender Albino (double het White Albino + Purple Albino), Sunfire a Tiger.

Ony obecně malé mřížky mají rádi ptáky, co mám zkušenost. Asi si to v pralesech loví, lak lozí po stromech. Začněte mu parfémovat normální žrádlo. Vzít třebas mrtvého potkana, ohřát a potřít mrtvou křepelkou, aby to po ní chytlo smrad. Nebo šijte vláčky, na začátek křepelku a za to třeba potkana, ať si zvykne na chuť. Pak samotného potkana a parfémovat. A nebát se dát hladovku, když bude dělat zagorku :-)

Jojo, všemožné "přeučovací" triky znám, s tím už si doufám nějak poradím...snad bude spolupracovat ^^

"Ony obecně malé mřížky mají rádi ptáky, co mám zkušenost. Asi si to v pralesech loví, lak lozí po stromech"
To dává smysl. Ale ta osobní zkušenost je zajímavá...chovám mřížky už pár let a mám právě zkušenost docela jinou - jsou to nevybíravé potvory, které spolknou všechno, co jakkoli připomíná žrádlo. Ale nijak mne ta odlišnost nepřekvapuje. Naopak, více než u jiných druhů si u nich všímám rozdílů v povaze a chování jednotlivců. Každá z mých je úplně jiná...včetně extrémů. Jedna samice bez váhání střílí prakticky po všem. Stačí se přiblížit na pár metrů k tera a už je nastražená vytrestat kohokoli, kdo si dovolí narušit její výsostné zorné pole. Takový "tréninkový" had :-D
Naopak největší/nejstarší samice je absolutní flegma. Aktivní, pořád by někam lezla a prozkoumávala, ale nestřílí ani po potravě. Jen se pomalu připlazí, ještě pomaleji otevře tlamu a skoro až něžně si žrádlo vezme. Nemám v úmyslu to riskovat, ale jsem si docela jistá, že bych ji mohla z tera vytáhnout bez jakýchkoli příprav a uklidňování, aniž by mi hrozilo krvácení...

My máme importy a u nich ti ptáci jeli. Teď jim šmakuje vepřový...poporostli :-D
Naše importy byly ze začátku peklíčko, ale teď zežerou vše. I ta.anipulace je odvislá od velikosti. Věřím, že odchovová mláďata mohou být klidná, impotry se ale uklidňují až s narostlou hmotou.
No a u zmlsance to zkoušejte, jestli šmakujou křepelky, tak zkuste holoubata ty by mohly jít taky :-) Nebo malý vopičky prej v těch pralesích často loví...ale to by se asi prodražilo :-D

Tak opičky? Ještě kachní jatýrka a kaviár by nechtěly? Žádné takové, suchý chleba dostanou jestli si budou moc vybírat :-D
Importní mřížku mám jen jednu. Užila jsem si s ní své první a jediné roztoče...a doufám, že to tak zůstane. Přímo kousavá není a ani nebyla, spíše plachá a nervózní. První rok měla při manipulaci sklony útočit obsahem svých útrob, ale to už ji naštěstí přešlo. Od dospělé bych to nerada zažila :-D