Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěrka - malátnost? slepota?

Zdravím,

jdu k vám pro radu pokud někoho cokoliv napadne. Jedná se o ještěrku italskou (samce, Podarcis siculus). Cca poslední 2 týdny se chová hodně netypicky - mnohem častěji přivírá oči, není tak precizní v pohybech (spíš takový malátnější, občas zmatený v pohybu, stane se, že někam leze, zavěsí se za zadní packy na plošince a potom prostě upadne, jako kdyby si pozdě uvědomil, že tam plošinka skončila). Měly by mu být cca 3 roky.

Celou dobu stále identické... podklad: obyčejný písek do pískovišť, terárium: 80x50x26 (šxvxh), skoro přes celé terárium nahoře jedna obyčejná zářivka na dostatek světla, v jednom rohu výhřevná obyč bodovka 40W, poblíž ní kompakt, akuálně Sparkzoo ReptiSpa 10.0 13W. Teplotní gradient od v podstatě pokojové k vyhřáté kolem bodovky něco kolem 35 v závislosti na tom jak blízko k té bodovce. V teráriu je Dracena marginata s čistou hlínou, ničím neošetřovaná, ale ta je tam taky už delší dobu.

Jediné co mě napadlo, že jsme tak měsíc, měsíc a půl zpátky měnili ten kompakt. Dřív tam byl Reptile UVB od Exoterry 10.0 13W. Dva dny zpátky jsem teda dočasně to UVB vypnula. Od zvířete je min. těch 10cm, ale ještěr je schopen lézt po celé zdi i bez plošin a někdy leze přímo k ní. Na druhou stranu úplně ve stejnou dobu jsme měnili (taky z Exoterry na Sparkzoo) ještě ve druhém teráriu se stejným druhem (akorát se jedná o samici) a žádné potíže nepozorujeme, tak je mi to trošku zvláštní.

Pro případ, že by někdo měl podobný problém... uběhlo 4 - 5 dnů od vypnutí zářivky a to poprvé, kdy ještěr o něco ochotněji otevírá oči - dokáže otevřít už obě do plna, jen jedno vzápětí přivře tak do půlky. Připadá mi, že i otok je trochu menší a hlavně dnes už mu z těch očí nic neteče. Při pohybu po teráriu už je má také většinou otevřené - ještě včera/předevčírem chodil s jedním neustále zavřeným a druhé otevíral jen na kratší dobu.

Dohledala jsem ještě jeden zdroj, ve kterém je doporučeno nenechávat živé cvrčky přes noc, vyměnit komplet substrát a každý večer rosit (vyhnout se ještěrovi) na zvýšení vlhkosti.

Fotografii ještěra jsem dávala tady http://tera.poradna.net/file/view/22616-img-201703 15-124758-jpg
Od té doby už se otok o hodně zmenšil, nic neteče, loví už téměř bez potíží, oči jen stále mírně přivírá. Vlhčený úkryt má k dispozici - jeden účelově vlhčený, druhý omylem (pod velkou placatou miskou), na doporučení jsme začali více vlhčit na večer, zářivka je prozatím stále vypnutá. Zimovaný nebyl. Pochází od chovatele, který je má z jižní Itálie, kde mají mít jen "klidové období", takže klasicky v lednici nezimujeme, řídíme se jen potřebami zvířete když si řekne o klid.

Já se vás nechci dotknout, ale ta ještěrka na fotce je dost v dezolátnim stavu. Ten vyhublej ocas naznaačuje, že ještěrka mele z posledního. Proto bych doporučil zapnout všecko co v tom terárku je aby se zahřála a začla lovit. To co píšete o zimním klidu a zimování doporučuju znovu nastudovat, páč takhle se to dělat nedá.

Ta ještěrka na fotce je rozplácnutá, protože leží pod výhřevnou žárovkou.

Ještěrka loví a lovit ani nepřestala, jen lovila "mimo". Je extrémně aktivní, na tom se vůbec nic nezměnilo po celou dobu. Zaplé je všechno kromě zářivky, kterou teď nemůžu vrátit zpět. Bylo mi z vícero zdrojů řečeno, že mám očím dát chvíli klid. Navrhujete zapnout i přesto, že zánět tam stále je a lze očekávat zhoršení?

http://tera.poradna.net/file/view/22619-img-0012-j pg - stav před poškozením očí
V příloze posílám aktuální záběr na ocas.

Samozřejmě nerada bych jí jakkoliv přihoršovala, nicméně v čem jsou poskytnuté podmínky (až teda na zimování) špatné? Jiný problém než s očima ještěrka nemá. Nastudováno mám poměrně hodně, ani od toho co mi zde bylo odpovězeno jako zdroj nevidím odlišnost. Ale samozřejmě budu ráda za jakoukoliv přesnější radu případně sdělení, co konkrétně je tedy s ještěrkou špatně, že jí považujete za jedince v dezolátním stavu. A co ještě mohu udělat pro to, aby se to spravilo.

Nezlobte se, ale podle té předchozí fotky to zvíře rozhodně vypadá na chcípnutí. A není to rozpláclostí. Ještěrky si troufnu tvrdit, že má zrovna Melda dost slušně nakoukaný, takže by ho nějaký rozplácnutí nemátlo. Pokud ty fotky jsou skutečně aktuálnější (jakože se mi to jeví skoro jako zázrak), tak se z toho dostala, ale stejně řešíte následky a ne příčinu. Když jsou ještěrky ve špatném stavu, zavírají oči. Většinou nejsou oči příčina problému, ale spíš projev.

Zimování je opravdu nutné, vlastně neznám nikoho, kdo by je choval a nezimoval. Fotku terária pořád nevidím, ta možná prozradí víc než x popisů.

Já naprosto nezpochybňuji Meldovy znalosti. Jen se to snažím pochopit. Jak jsem psala, fotka celého zvířete je chvíli před zjištěním problémů s očima. Záběr na ocas byl na ten den aktuální.

ale stejně řešíte následky a ne příčinu.
Tomu rozumím, ale bohužel jsem více méně všechno dohledávala sama, nějaké konkrétnější rady kromě toho, že mu mám vrátit světlo, jsem se nedočkala. A musela jsem něco dělat, protože se tehdy prudce zhoršil a ještě nikdy jsme se s ničím takovým nesetkali.

Když jsou ještěrky ve špatném stavu, zavírají oči. Většinou nejsou oči příčina problému, ale spíš projev.
Budu si to pamatovat. Vycházela jsem z toho, že jediné, co se změnilo za poslední dobu, byla zářivka a symptomy příliš nápadně odpovídaly popisu potíží při zánětu způsobeném UVB zářivkou.

Fotografii terária přikládám. Popis viz. výše.

Abych to nějak uzavřela pro budoucí dohledání. Je 17. den od vypnutí zářivky, jedno oko se zcela zotavilo, u druhého ještě zbývá trocha hnisu na spodním víčku. Dle očekávání se kůže z víček odloupla i se vzniklým strupem. Ještěrka je opět plně aktivní, oběma očima už vidí stejně dobře jako před poškozením. U nikoho z ostatních zvířat se doposud žádný problém neprojevil, takže to skutečně bude spíš problém se vzdáleností.