Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problematický svlek hroznýše

Zdravím :),
jsem začínající chovatelka hadů a občas v tom mírně plavu (ani jako studentka biologie si nejsem tolika věcmi jistá) a než abych tomu stvoření ublížila, raději se zeptám. Nepochybuju o tom, že o svleku hada toho najdu všude hodně, ale prolezla jsem tolik fór a odpověď na svou otázku nenašla (možná špatně hledám, ale nu což, snad mě neukamenujete). Včera se mi podruhé (u předchozího majitele poprvé) svléklo mládě hroznýše královského (samec). Všechno jsem se mu snažila maximálně ulehčit, hned jak se začal zakalovat, rosila jsem jeho i terárium (nutno podotknout, že to rosení fakt nesnášel). Přesto se mi svlékl v cárech a místy byla kůže i hnědá a já se bojím, že by to mohla být nová kůže, která tam měla zůstat. Přijde mi i, že se nesvlékl úplně na hlavě a nejsem si jistá, jestli má dole i mžurku. Udělala jsem mu teda teplou (někde psali, že je lepší vlažná, jinde že teplejší, ale vzhledem k tomu, že je studenokrevný, zvolila jsem raději tu teplou) lázeň, podle rady jednoho teraristy do ní přidala i řepík lékařský, aby to měl hezky antiseptické. Had z toho byl celý pryč, vůbec se nechtěl koupat (popravdě se nechtěl koupat ani v terárku, kde měl čistou vodu hned ve dvou nádržkách - jedna teplejší, druhá studenější). Ta jeho nechuť se koupat je na tom tak těžce, že ani nepije, musím mu dávat vodu z víčka od sklenice a držet mu to víčko hezký ručně pod tlamou.
Dneska už jsem si teda řekla dost a připravila mu již zmíněnou lázeň, pořád mi vylézal, ale nakonec jsem ho docela něžným způsobem dokázala aspoň trochu namočit. Když už mě to opravdu přestávalo bavit, nechala jsem ho vyškrábat se na okraj misky, ovinul se kolem něj, hlavu mi nechal v dlani a milostivě mi dovolil ho aspoň vlhčit vatovou tyčinkou. Využila jsem toho, že se teda trochu uklidnil a soustředila se hlavně na oblast hlavy. Kolem pravého oka vážně kousíček kůže měl - ale přišlo mi to jako natrhlý kousek nové kůže (opět byla hnědá). Tak jsem vlhčila a vlhčila a pinzetou pak opatrně odstranila (kůže téměř nekladla odpor). Pak už jsem toho chudáka nechtěla nervovat a dala ho v teráriu na sušší místo, aby případně nezaútočila plíseň nebo bakterie (kam ho položím, tam zůstane, dokud ho z toho místa někdo fyzicky nedonutí odejít).
Zase píšu romány (celá já, ale nechci nic opomenout)... tak moje otázka(y) - je možný, že se nesvlékl celý? Po navlhčení jsem už nikde zbytky mimo oka nezaregistrovala. Oči má stejné jako před svlekem - takové žlutohnědé, je možná, že se i tak nesvlíkl mžurku? Je normální, že ta svlečená kůže je místy hnědá? Je normální, že ani v době svleku nehledá a nechce vodu? Měla bych s ním k veterináři (aby si neťukali na hlavu, že jsem jak mamina, která běží k doktorovi s každým odřeným kolenem svýho dítěte)?

Předem moc díky za každou radu :).

::)
Jej...tak trošku přemýšlím, jak to formulovat :-D
Had je divoké, samotářské zvíře a takové množství manipulace a pomoci rozhodně nepotřebuje. Spíše ho to bude stresovat. Nejspokojenější bude, když si ho nikdo v období svleku vůbec nebude všímat - při správné teplotě a vlhkosti si s tím bez problémů poradí sám.

Odpovědi na otázky bych shrnula velice jednoduše: Ano, je to normální. Vložte fotku hada. K veterináři ho neberte.

Ještě poprosím o fotku a popis podmínek v tera (teploty, vlhkost, rozměry,...) a jak často + co had žere. Jen tak pro případ, že by se tam dalo něco vylepšit... :)

Děkuju za odpověď (docela mě uklidnila :)), já to ale na začátku tak nehrotila, jen jsem ho rosila a dávala mu pít (nepil sám už od prvního dne, co jsem ho měla a žízeň měl vždycky parádní, když jsem mu dala k hlavě víčko s vodou, o nádržkách ví, několikrát jsem ho na ně nasměrovala, ale přijde mi, že z tý vody má vážně fobii), až když se tak blbě svlíknul, tak jsem začala takhle "jančit".
Terárium je dělané na zakázku od chovatele plazů. Teplotu má přes den od 30 po 26 °C, v minimální a maximální teplotě má možnost ukrytu, třetí ukryt má na přechodu mezi teplotami - využívá všechny téměř stejnou měrou. V noci snižuju na 20 °C (odchylky 2-3 °C) v rámci celého terária pomocí topného kabelu (substrát - odštěpky kůry a rašelina ho sice úplně nekryje, ale kabel nikdy nejede na takovou teplotu, aby se o něj had mohl popálit, mám s možností volby různých teplot), žárovka přes noc nejede vůbec. Noc začíná ve 22 a den v 6. Vlhkost má běžně na 60-70%, během svleku jsem zvýšila na 80%. Rozměry terária jsou 100x50x50cm. Had žere myšky jednou za 14 dní - buď dvě větší nebo tři menší (živé, loví bez problémů). Potravu zatím nikdy neodmítl. Naposledy jedl týden před svlekem.

Hada jsem teď vyfotit lépe bohužel nemohla, po dnešku už ho nechci dál nervovat vytahováním (i když si na něj nemůžu po povahové stránce stěžovat, je plašší, ale nikdy nezaútočil a zdrhá jen před vodou, přede mnou i po těhlech procedurách zatím ne :D). Terárium je aktuálně bez druhé nádržky - had tam stejně nechce a tak jsem mu radši nabídla víc místa k pohybu, ačkoliv on nejradši tu skalku.

(Snad ty fotky půjdou zobrazit)

Terárium
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 386546_1380560425323880_1188949365_n.jpg?oh=66164f 54ddfd6bdae60375837faeaf79&oe=59148D34

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 386571_1380560908657165_820948049_n.jpg?oh=13992c0 2c7614059980c8b71fcbc2320&oe=5913AD73

Hrozňa
- před svlekem

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 361824_1380565148656741_1173711955_n.jpg?oh=7a62da a01e350c8732be8270750745a0&oe=5914933F

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 387145_1380565518656704_340766163_n.jpg?oh=89a7b90 5373c474051237f44ab4bc74c&oe=5913CC9F

- po svleku
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 386634_1380561151990474_2057566786_n.jpg?oh=feea8b c3f25590359ef8d5f24577a7df&oe=5914B346

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/18 386868_1380561338657122_65740968_n.jpg?oh=8e57a0f1 efabd1b748c830cbeb0e5717&oe=5913BCA3

Ahoj, tu kokosovou drť pryč, dej tam rašelinu, nebo pokud krmíš mimo tera, tak to až tak nevadí, místo dvou nádrží na vodu tam dej jednu, rozhodně bych mu nedávala napít z víčka, had není hloupej aby se nešel napít když má žízeň.Z mých hadů jsem některé neviděla pít nikdy, ale protože doposud nepošli žízní a těší se dobrému zdraví, tak předpokládám, že pijí když je nevidím.
Pokud myslíš, že není svlečený, tak namoč froté ručník, hada a opatrně ho dosvlékni.

Ahoj :), pokud vím, tak mám rašelinu a ne kokosovou drť, aspon tak mi to tvrdili ve zverimexu :D (Ale ruku do ohně za to nedám, přijde mi to na rašelinu nějak moc suchý). Ale krmím mimo terárium.
No já si s tím pitím opravdu nejsem moc jistá... Pít jsem ho skutečně nikdy neviděla - že by si sám od sebe přilezl k misce, a mám dost pochybnosti i o tom, že to dělá v noci nebo když nejsem v pokoji, protože když se plazí po terárku, nechává za sebou dost zřetelné stopy v substrátu a ty vidím jen tehdy, když je těsně po krmení (zřejmě hledá, jestli by se někde ještě něco nenašlo). I když k misce s vodou se dostane i přes skalku, kde by teda stopy nenechal, ale jestli to dělá, říct opravdu nemůžu). A jakmile jsem ho začala rosit, když se měl svlékat, začal všechnu tu vodu ze svýho těla vycucávat. Nejdřív jsem si myslela, že mu ta voda vadí (což taky asi zřejmě vadí), ale jakmile jsem přestala rosit, čuchal kolem sebe a vycucával zbytky vody pod sebou, pak jsem zkusila to s víčkem a pil jako o život. Takže se mi od toho ještě tak úplně ustupovat nechce, když na 100% nemůžu říct, že aspoň jednou z tý misky upil (přijde mi, že k tý vodě chová nějak velký respekt). Ale je pravda, že po tom, co dostal z víčka napít a viděl mě, jak tu vodu do toho víčka nabírám z misky, vyplazil se si tu misku očuchat. Tak snad to teď už bude lepší...
Já právě nevím, jestli je svlečený úplně, zkrátka jsem ho jednou šla po obědě omrknout, jak na tom je a všude po teráriu cáry kůže (pevně doufám, že i ta s hnědými fleky byla opravdu stará). Ale nikde na těle jsem neviděla nic se odchlipovat (mimo očí, to není úplně zřetelné). A ted na těle jsem taky nenašla něco, co by vypadalo jinak než před zakalením, tak doufá, že vše u něj proběhlo v pořádku.
No kdyby se mělo něco podobného snad opakovat, asi příště opravdu zkusím spíš ten ručník než nádržku s vodou, to by snad mohl snášet líp.
Děkuju moc za odpověď, snad jsem zase o něco moudřejší :).