Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Samička má v 9 měsících jen 35cm a 15g

Zdravím. Před měsícem jsem koupila samičku užovky červené, mutaci caramel a bylo mi řečeno, že je narozena 8/2016 i když trochu prcek.
Po měření a vážení mi vylezlo, že má samička 35cm a 15g. Baští dvě dvoudenní holata po 6 dnech. Nedávno se mi zakalila a po 6 dnech i svlékla. Svlečka byla v pořádku.
Nevím jen, jestli tedy souhlasí datum narození, protože vypadá spí jako by měla tak dva měsíce.
Má tu někdo prosím zkušenosti s takovým prckem? Je možné, že by v 3/4 roce byla tak maličká?

(1. foto je v porovnání s rukou kvůli velikosti, omlouvám se za špatné světlo. 2. fotka je těsně po prvním krmení. 3. fotka u keramické misky o průměru 40cm, tu už jsem nahradila dvěma menšíma, protože voda se v ní kazila ze dne na den)

Tak pokud se třeba jednalo o rozkrmované mimino, může být. Některá mláďata se prostě nechtějí chytit a uměle krmené mládě zpravidla dostává jedno menší holátko a za pár dní - týden se zkouší, jestli si konečně vezme samo. Cpaná mláďat pak sice rostou, ale rozhodně nedosahují přírůstků sourozenců, kteří žerou sami. Další věc je, že jsou ty tam pryč doby, kdy se líhly literárně podchycené guttaty o velikosti 25cm, spousta dnešních novorozenců je titěrná až běda.
Mimochodem v 35cm bych nedával už jen dvě dvoudenní holata, krmíte taky málo, velmi malou kořistí a v podstatě jí brzdíte v růstu. 35cm guttata dá bez potíží "medvídky" a to tři, přičemž podle vzhledu je možné nakrmit za pár dní znovu. Pokud by lovila dobře a umí už kořist chytit i škrtit, je možné dát už i běhající malou myšku (zdůrazňuji opravdu malou - skákavku). Jakmile přejde z holat na malé myši bude to taky o něčem jiném.

Děkuji za radu.
Bohužel jsem odkázaná na to, co mají zrovna ve zverimexech, takže se ke mně dostávají holátka od 2-4 dnů. Ačkoli mám hada u sebe, myši už by rodiče nesnesli ani kdyby měli být jen přes léto na balkoně (Mražené zase netoleruje táta, i když se k mrazáku a do kuchyně obecně nedostane co je rok dlouhej).
V pondělí po svleku dostala dva medvídky (protože po oběhnutí tří zverimexů menší nebyly), mořila se s nimi půl hodiny, a i po 4 dnech vypadají dost nenatráveně, i když bohudík nevrhla. Je sice dlouhá, ale v nejširším místě je jen o něco tlustší než můj malíček.. Někde jsem narazila na moudro "nedávat potravu tlustší než je nejtlustší část hadova těla" - předpokládám že u mláďat se to dodržet prostě nedá, ale nerada bych to podcenila. Byla u mě krmená 2 holaty 4. den co jsem jí přivezla, pak po 5 dnech, 4, 5, pak se zakalila a po 7 dnech od posledního krmení dostala ty 2 médi.
Chovatel od kterého jí mám se gutkám věnuje nějakých patnáct let, odchovává v plastových boxech, tak mě napadlo jestli hada neomezoval v růstu i malý prostor, ve kterém vyrůstal. Když jsem si pro ní byla, vyloženě mi řekl že "je to ještě prcek a že mám dávat drobnější kořist". Za ten měsíc co jí mám viditelně zmohutněla, ale pořád má jen 15g. Snažím se jí netahat jako kotě, jen na krmení jí beru do papírové krabice, aby si posun skel u terárka nespojila hned s krmením a nestartovala mi později po rukou. Krásně se uklidnila a nechá mě měnit vodu, vybrat bobek i zalít kytku, což už beru jako takové malé vítězství :) Jen si nejsem jistá tím poměrem věk/délka/váha, protože narážím na fotky kdy má stejně staré mládě 60g a je jak buřtík.

Ne, to je jen blábol, že zvířata rostou na základě malého prostoru pomaleji, nebo nevyrostou. Že se s medvídky mořila, když dostává dvoudenní prcky se nedivím, není na ně zvyklá. Zkuste inzerci a sehnat v okolí chovatele myší, stopro se někdo najde, nebo najdete někoho, kdo třeba jednou týdně projíždí a je schopen nějaká holata patřičné velikosti ponechat. Pokud ale po 4 dnech nemá natráveno, tak bude i problém v teplotě, resp. umístění. Takhle velké mládě se opravdu cítí lépe v malém prostoru, který je optimálně temperovaný, než v teráriu, kde se raději skrývá, než aby se vyhřívalo na optimální teploty (což není problém jen guttat, ale řady hadů a nejen mláďat). Obavy, že Vám had bude startovat na ruce kdykoliv se dotknete dvířek je zbytečný, jsou hadi, kteří vypálí i když jen projdete kolem, jiné nezvedne ani to, že do nich šťoucháte rukou a jsou líní se po Vás otočit. Guttaty bývají zpravidla pohodové, osobně jsem zažil, že vzteklouna šlo vychovat jen neustálým obtěžováním ze strany dětí, kdy had pochopil, že jakmile začne pálit a chřestit ocasem, otravové se stáhnou a dají pokoj. Had sice nebyl myslitel, ale brzo mu došlo, že tohle jediné funguje.
To poměřování na gramáže bych také nebral nikterak hororově, buřtíci bývají totiž v budoucnu málo životní, zpravidla se jim objeví tukové boule kolem ocasu a po bocích a stanou se z nich nezdravá, reprodukce neschopná zvířata s omezenou životností, na místo svižného a agilního, přesto pevného hada, který si v adultu poradí i s většími hlodavci, než jen myšmi. Udělat z hada prase není žádné umění.
Váš had na fotkách nevypadá nijak zle, žádná páteř a žebra nevystupují, naopak vypadá jak má. Takže se nestresujte, jen přitlačte na to krmení (větší kořist) a zkoukněte teploty a případně bych sebral úkryty, nebo omezil na jediný, který by měl být situovaný blízko žárovky, aby to hada nutilo setrvávat u něj. Jinak trvá trávení o dost déle, skutečně u mládat hrozí zvracení kazící se stravy v trávicím traktu. Jinak nevím co máte za substrát, ale u mimin se osvědčuje větší vrstva hoblin a žádné úkryty. Hádě se cítí v hoblinách bezpečně a dost často se vyhřívá pod jejich vrstvou právě pod žárovkou nebo bližším okolí.

Mezi těmi kameny kde je na fotce má přes den 33-35°C, v chladnější části 26°, noční pokles na pokojovou teplotu mezi 20-22°. Teploty jsem ladila skoro dva týdny, sehnala jsem si časovač, protože po prvním dni kdy žárovka jela od rána do večera bylo pod žárovkou na chcípnutí :D Jako substrát používám obyčejné dřevěné hobliny, u zadní stěny jsou ve skoro 8cm vrstvě. Úkrytů jsem tam nacpala co to šlo, protože terárium je na ní přeci jen dost velké (dšv 80x40x50), tak aby si mohla sama vybrat, kam se schová. Přední stěnu terária jsem měla první dva týdny zakrytou šálou, aby jí nerušil každý pohyb, ale jelikož teď v pokoji trávím většinu dne u stolu dva metry od ní, zdá se že mě docela toleruje (ignoruje?).
Chovatele myší jsem zkoušela hledat už před pořízením hada, ale většina odpovědí byla, že mají momentálně odchov a že stěží uživí svoje prcky. Vidím to jedině na to, že si na tajňačku schovám mražené medvídky do mrazáku a sáhnu po nich když nebudu mít možnost krmit živými.

Doufala jsem, že si sama vybere nejvhodnější podminky pro trávení, je většinou zalezlá v hoblinách cca 25 cm od žárovky, nebo mezi těmi kameny, které jsou přes den krásně vyhřáté. Ale zkusím tedy částečně vyklidit chladnější část tera aby jí to nutilo být ve větším teple. Měla jsem spíš dojem jestli na ní ti dva méďové nebyli příliš a jestli to tak dlouho netrvalo proto, že dosud trávila menší potravu. Žaludek už trochu splaskl, ale pořád je v té první třetině dost nafouklá, dnes je to pátý den tak se s tím snad nějak popasovala. Dneska si obvolám nějaké zverimexy a zamluvím si další medvídky, ať si to natrénuje ;)