Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Felsuma mírně zkřivená, pootevřena tlamička

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat před měsícem jsme si s přítelem na fauna trzích pořídili mládě felsumy madagaskarské. Ze začatku olizovala kašičku z banánu, med nebo marmeládu namíchanou s vápníkem a vitamínem. Krom ovoce a medu i menší pavouky.Velikost terária V90cmx Š60cmx H40cm Teplota terária 27-28stupnů, vlhkost 50-60, světlo s UVB. Před dvěma týdny se začala méně pohybovat a držela se dole v teráriu. Včera se začala svlékat z kůže, tak jsme si mysleli, že se mohla začít chovat divně i z tohoto důvodu. Bohužel po příchodu dnes domů jsme našli naši felsumu s mírně rozevřenou a zkřivenou tlamičkou směrem dolů.Z čeho jsme usoudili, že se jedná o křivici. Myslíte si, že je ještě nějaká možnost, jak naši felsumě pomoct. Děkuji moc za každou radu. :-(

Dobrý den,
vložte foto zvířete a terária, ale podle toho, co píšete to není dobré. Pokud jste jí dávali ty ovocné kaše s vitamíny moc často, pravděpodobně jste ji předávkovali a při deformaci čelisti nemusí být schopna přijímat dále potravu. Marmeláda není vhodná vůbec a med jen velmi málo.

Děkuji moc za odpověď,

Takže včera jsem to psala moc na rychlo. Takže ano teplota v teráriu přes den těch 27-28stupnů. Na noc jsme ji zhasínali (průměrně na 6 hodin). Jinak jsme se felsumě snažili dávat ovoce hlavně teda banán, přesnídavku nebo jogurt, menší pavouky taky jedla. Poté, když přestala jíst. Dočetla jsem se někde na foru, že paní dávala svoji felsumě aspoň tu marmeládu- tu jsme zkusili jednou trochu olízla ale to je vše. Do medu jsme přimíchali Calcium+ D3 od Exo-terra. Felsume jsme dali med na párátko a ona si to chodila dle chuti olizovat. Dneska ráno jsem se šla na ní podívat a jelikož ,,jakože stojí,, opřená tlamičkou o krabičku vypadalo to dobře, ale ve chvíli kdy se rozejde tlamička ji povolí a malinko ji tahá po zemi. Když však zastaví a je v klidu má pouze mírně pootevřenou tlamku. Z důvodu, že měla tlamičku plnou substrátu a komplikovaného vytahování z terária jsme naši felsumku dali včera do přepravky, kde nemá o co se zranit. Budu moc ráda, když to ještě půjde zachránit. Je to naše první felsumka. Všude na internetu jsem se akorát dočetla utrati nebo zmrazit. :( Podle přiložených fotek jiných lidí u naši felsumky to nevypadá tak hrozně.

Edit k poslednímu příspěvku...jestli tahá tlamu po zemi, tak to jste se museli fakt snažit, jí za měsíc takhle vyrychtovat...
Na dno tera dejte místo substrátu lino, beztak se to nejlíp udržuje čisté. Vyndejte jí z té debilní krabičky, kde už se nemůže ani ohřát. Dejte jí do menší přepravky, kam jí dáte větev a kus umělé kytky, aby se mohla schovat a postavte jí do tera tak, aby měla možnsot se nahřát (neupéct!) a kupte jí UVB! HNED! Bez toho je jakákoliv jiná péče k ničemu. Nevím, jak často jste jí dávali tu exo terra věc, ale věci s syntetickou D3 nepatří do rukou začátečníkům. Takže v lékárně koupit Biomin H (pytlíčky) a ve zverimexu roboran. BIomin do každého krmení, roboran cca 2x týdně. A sviťte na ní uvbčkem, typ jsme Vám psala níž. A hlavně UVB neprojde přes sklo ani plast, tak to nějak pořešte.
A popravdě nechápu, kde jste čerpali info o chovu, když jste jí připravili naprosto nevyhovující tera s naprosto nevyhovujícím osvětlením, furt jí jen stresovali taháním a násilným krmením a ani jí nedávali správnou potravu...

Nemáte u ní UVB, to je hlavní problém. Bez UVBčka nemůže vstřebávat vápník a rachití. Teploty jsou naprd. U výhřevu má být tak 35 na dně terárka tak 25. Terko je naprd vybavené, nedivím se, že nežere. Zakryjte všechny stěny, krom čelní, ať není stresovaná, dejte jí víc větví (i slabší, např. kroucenou vrbu) a nějakou živou kytku, ať tam má úkryty. Nedivím se, že nežere, když se nemá kam schovat. A dle popisu jste do ní furt hrabali a snažili se jí krmit. Neměla čas se adaptovat na nové tera, byla ve stresu, proto nežrala.
Takže, pokud chcete, aby to bylo OK, udělejte toto v pořadí, jak píšu:
1) Upravit terárium - zakrýt boční a zadní stěny (kupte nějakou teratapetu nebo tak něco), upravte vnitřek terária - více větví, živá rostlina, nevím co máte jako substrát, ale jestli je to lignocel tak ho dejte pryč, lepší je obyč rašelina. Tera by mělo vypadat nějak takhle http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160916/346cde492 1cfa0c7eabc632bfccea6af.jpg , http://www.phelsuma-world.de/bilder/Terrarium%20Re iko%20Marsch%2060x30x80%20klemmeri_bearbeitet.jpg berte to jako inspiraci. Základ je více větví silných i slabých a kytky, aby měla možnost úkrytu, ideál je třeba silný bambus s otvorem, nebo kokosová skořápka někde pověšená atp.
2) Vyřešit osvětlení tera - koukám, že máte jen 1 objímku, takže buď dodělejte ještě jednu a kupte do ní UVB (přesně tohle https://www.superzoo.cz/zarovka-exo-terra-reptile- uvb200-25w/ ne slabší) ta žárovka co máte teď je jen předražená obyč z elektra :-) Pro příště si zapamatujte, že jediné žárovky, které do tera kupujeme ve zverimexu jsou UVB, na výhřev stačí žárovka z elektra za 40 Kč. Dát UVB i výhřev k sobě, aby při vyhřívání chytala i UVBčko. Osvětlení máte obecně dost naprd, ideálně by měl být strop tera ze síťoviny a světla nad ním, aby se nespálila. Pokud nechcete přidělávat další objímku, kupte UVB výbojku třeba https://www.akva-exo.cz/chovatelske-potreby/terari stika/osvetleni/vybojky/ některé potřebují předřadník, některé ne. Je taky nutné vzít v potaz velikost tera, abyste nekoupili zbytečně silnou a felsumu neupekli. Typ a výkon si nechte poradit (třeba tady by mohl MadMike).
3) Vložte do upraveného tera felsumu a NECHTE JÍ BÝT. Dejte jí tam do misky ovocnou kaši, někam k větvi přidělejte vyšší neprůhledný kelímek se cvrčky a nelezte do tera, nesahejte na felsumu, prostě jí dejte pokoj. Potřebuje se uklidnit, zvyknout si a pak teprv začne žrát. Denní péči omezte na porosení terária, obnovu ovocné kašičky a případné krmení cvrčků v kelímku. Felsu ale hlídejte, pokud uvidíte zhoršení stavu, je nutné zasáhnout a krmit růčo.
4) Teď sem dejte fotky, jaké vitamíny jste jí dávali a napište kolik a jak často.

Nechci být špatným prorokem, ale podle mne už to nerozchodí, z fotky se zdá, že se už ani nedokázala řádně svléhnout, je to tak? U fotky chybí měřítko, ale jestli jste toto zvíře koupili před cca měsícem tak podle jeho zbarvení hádám, že jste si koupili úplného novorozence, příště si kupte zvíře min 10cm, radši vice, takové už v pohodě zvládá lovit 1cm cvrky a v případě jejich nedostatku se mu dá normální cvrček prostě rozpůlit (utrhne se velká a tvrdá hlavička a ty velké zadní nohy), hlavní chyba byla podle mne v tom krmení, felzumky rychle rostou a potřebují krmit hlavně hmyzem s odpovídajícími vitamínovými doplňky, kašičky a ovoce jen jako doplněk. Také umístění takového prcka do tak velkého terka není ideální, I když při správné péči to není nic fatálního. Zbytek Vám již napsali ostatní přede mnou.
Ale nenechte se odradit, nastudujte si co nejvíce, kupte větší zvíře a zkuste to znovu, chovat tyto felzumky není zas až taková věda a když prospívají je radost je pozorovat. Pokud jste z Prahy, nebo sem občas zajíždíte, můžeme se domluvit a ukážu Vám jak to funguje u mne. Také jsem svou první malou felzumku oddělal, přestože jsem měl předtím hodně načteno, teď už mám vlastní zkušenosti a nad ty není, i z chovu jiných zvířat vím, že co funguje jednomu chovateli, nemusí fungovat u jiného, je samozřejmě třeba splnit základní nároky každého chovance, ale jakým to uděláte způsobem, je už jiná věc.

Tak jak tady bylo napsáno.
Špatné složení potravy, nedostatek hlavně vápníku, ale i jiných minerálů, stejně tak absence vitamínů a chybějící UVB spektrum....
Dále k tomu přispělo i ne zcela vhodně zařízené tera.
Každý plaz se potřebuje vyhřát a v tera zcela chybí výhřevné místo. Zbytek teplot je ok, tedy i když teď při těch teplotách venku by měly být vyšší. Gradient 25-30 na výhřevném místě 35 stupňů. Teď při současných teplotách může i mírně vzrůst, například mě se teploty zvedly v průměru o 2 stupně, tzn na výhřevu mám teď v tom parnu 37-38 ve zbytku tera 27-31. UVB žárovku (stačí ReptiGlo 5.0)umístit co nejblíže k výhřevnému místu a slova co nejblíže jsou důležitá, tahle žárovky jsou ve vzdálenosti 15-20 cm od zvířete již k ničemu.
Tohle mládě to už nejspíš nezvládne, pokud už jí povolily čelisti, nenažere se.
Je možno zkusit okamžitě podat jednorázově kapičku D3 na čumák a nadopovat vápníkem (Biomin H, uhličitan vápenatý, Plastin atd), ale navidím to zdárně.
Já osobně každé krmení obaluji směsí Roboran + plastin (1:1) a jedno krmení podám jen čistý uhličitan vápenatý.
Krmím hlavně šváby (tartary) a cvrčky, teď je ideální doba vyrazit ven na louku a nachytat luční kobylky (o víkendu ještě nebyly) a zpestřit tu stravu co nejvíce.
Já dodávám rozmačkaný banán nebo kašičky od Hamé s troškou přimíchaného medu a Roboran+ plastin max jednou za 14 dní.
Spíš jednou za tři týdny až měsíc.
Taky si ale myslím, že chyba nemusí být jen na straně chovatele (chovatelky)Tohle spíš vypadá, že mládě nebylo dopováno minerály (hlavně vápník) od vylíhnutí.

Problém může být i opačný. Pokud jste jí davali vitamíny v příliš velké dávce, tak je projevem rovněž křivice. U tohoto bych se přikláněl k tomu přebytku. Svlek je často problém s vit. A. To světlo dejte do květináče, je to důležité především ze začátku než si na přítomnost UVB zvykne. Bude se tak mít možnost vystavovat UVB, kdy se jí to bude hodit. Prvních pár dní dohlédněte především na to, že se napije a až se jí začne trhat kůže, pomozte jí především s prsty, ale velice opatrně. Od vitamínů jí dejte chvilku pauzu.