Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakýkoliv "zelený" had pro začáečníka

Zdravím, mám dotaz. Chovám Dendrobates, Ranitomeya, Phelsumy. Teď bych si chtěl pořídit nějakého hada...Pokud možno nějakého zeleného (Liochlorophis vernalis,Opheodrys aestivus aestivus,Ahaetulla mycterizans, Morelia VIridis). Bohužel žádný z těchto hadů není vhodný pro začátečníka. Chtěl bych přes den aktivního hada, pokud možno opravdu zelené zbarvení. Díval jsem se na hady typu užovka červená, korálovka, jsou pěkní o tom žádná, ale nějak jsem přirostl k te zelené barvě :)

Jestli chováš dendrobátky, felzumy, atd - tak jistě už máš něco nastudováno a začátečník nejsi.

Zkus třeba Rhynchophis boulengeri. Jsou to parádní užovky - jediný problém je u mladých s rozkrmováním. Když seženeš odrostlá mláďata, mělo by to být bez problénů. To samé by se defakto dalo říct o Philodyas baroni - zde už jsou ale zadní jedové zuby. Zase bych to tolik nedramatizoval - pokud je člověk nejistý, stačí si vzít na manipulaci rukavice..

Relativně zelená může být i japonská užovka Elaphe climatophora, žlutozelené třeba Lamprophis aurora... Pokud by ti nevadili potravní specialisti, potom třeba žabo/ještěrožravé užovky rodu Philothamnus. Tady bacha na importy - když seženeš čerstvá zvířata v dobré formě, můžou ti dělat radost dlouho. Z krmení ještěry a žábami ale zase hubne peněženka. Navíc to jsou hadi, kteří mají dobrý zrak a při prvních známkách nebezpečí se schovávají v nutných úkrytech. Proto si je moc neužiješ - alespoň pár měsíců ze začátku určitě ne.
Opheodrys taky dobré - seženeš občas na terraristik i odchovy. Jen to je had, který žere hmyz a nedožívá se příliš dlouho..

Zelených hadů je samozřejmě víc - i ten Chondropython není zase tak náročný, pokud člověk sežene odchovové zvíře a dodržuje základní pravidla chovu. Je o nich toho napsáno opravdu hodně - viz kniha Complete Chondro

Chování, vzhled i chov samotný u krajt a užovek se dost liší. Jde o to, co od nich čekáš

Potom samozřejmě z jedáků od albolábra po mambu - každému dle velikosti pytlíku :) Když člověk není debil a dodržuje základní pravidla, albolábra brát do "teplejch" prakticky nemusí - max rozkrmování, dosvlečení kůže, prohlídka stavu, atd.. U adultů si ale člověk může pomoci skleněnou trubkou a zoubky držet dál od svojí tenké pokožky.

Opravdu děkuji za skvělou odpověď. Ještě se zkusím trošku vyjádřit k tématu. Opravdu nechci hada na "mazlení" jak tu někdy člověk čte, že si chce někdo ochočit hada. Trošku jsem proti tomuto, terarijní zvířata nejsou na mazlení. Já jsem v ruce držel svoje dendrobátky, phelsumy,... pár krát, a to ještě když jsem je přendával z přepravního boxu do terária. Chtěl bych přes den aktivního hada, ať jde přes den vidět. Prostorem jsem neomezený, tudíž jsem ochotný udělat terárko i 2x1x2m, je mi to jedno. U morelie viridis toho člověk moc neuvidí, neustále schoulená na větvi, viděl jsem i pár videí na youtube, kde člověk krmil myšama, ale byl pěkně pokousán. Právě tohoto bych se trošku chtěl vyhnout. Vím, že budou situace, kde nezbude nic jiného než kontakt se zvířetem. Nechci právě žádné zvíře stresovat vytahováním z terária. Někdy při svleku je pořeba pomoci co jsem četl. No popravdě, u té mamby či křovináře zeleného bych si to nelajzl. Nejvíce se mi zamlouvá chřestýšovec běloretý, je to překrásný had, i když je jedovatý. Ještě jsem nalezl jeden druh, měla by to bý zmije, respektive patřit do toho druhu.
Jedná se o druh Atheris Hispida. Co jsem nalezl ohledně jedovatosti, tak cituji: "Jejich jed není příliš silný, ale uštknutí nelze podceňovat". Co vím, tak mě v životě nic většího než vosa, sršeň, včela nekousla. Alergik nejsem, takže "teoreticky" kdyby mě kousla naše zmije obecná, nevím co by se semnou stalo. Nevím jak jsou si podobné s jedovatostí tito dva hadi. Jak jsem psal, nechci si honit ego: "mám doma mambu". Prvně chci najít druh, který bude pro mne zvládnutelný, nějaké zkušenosti mám a až po nastudování si něco pořídit. Než jsem si pořídil první Ranitomeye, tak jsem snad půl roku zjišťoval informace (teploty, světlo, teplota světla, vlhkost, substráty, prostě co nejvíce informací abych jim dal co nejlepší podmínky). Mohl bych Vás poprosit o kontakt? Evidentně víte o čem mluvíte a byl bych rád, když bych s Vámi mohl konzultovat nějaké mé dotazy. Můj email:ranitomeya@email.cz...Děkuji moc

Na Atheris hispida bych si moc zálusk nedělala. Jsou to vzácní hadi a nenarazila jsem na nikoho, kdo by je choval, natož množil. Jejich jed bych taky nepodceňovala. Moc se toho o něm neví, kvůli tomu, že jsou vzácní a kousanců je tedy málo. Přesto byly některé smrtelné. Protijed by se tady asi sháněl hodně špatně.

Krom již zmíněných zelených hadů bych z těch jedovatých doporučila spíše Boiga cyanea. Jsou to většinou klidní hadi, s nimiž je možné manipulovat rukama a jejich kousnutí obvykle nevyžadují cestu k lékaři. Jen, až přijde googlení fotek - ti tencí, naoranžovělí jsou mláďata, s věkem mění barvu na zelenou.

Mno - u oxycephal je trochu problém v tom, že sice sehnat jdou, ale v ČR převážně jen importy (např. Jahoda). Jsou často zaparazitované a často padají. Odchovová zvířata si sice občas objeví, ale co znám jejich chovatele, tak jsou zamluvené ještě než vylezou z vajec..